Бджолина сім’я та її склад

Медоносні бджоли живуть сім’ями, що складаються з декількох десятків тисяч особин. Бджола за межами сім’ї не може довго жити і гине. Власне сім’я бджіл є біологічною і господарською одиницею. В догляді за бджолами людина постійно стикається з процесами, властивими сім’ї бджіл як цілому.

В сильних сім’ях медоносних бджіл серед літа нараховується 50—70 тис. особин. Велика кількість бджіл в сім’ї дає їй перевагу при зборі їжі. Спільне життя значної кількості особин дозволяє сім’ї легше перенести зимівлю; при цьому на підтримання тепла в розрахунку на одиницю ваги (на 1 кг чи на 10 тис. особин) бджоли використовують значно менше енергії.

Бджолина сім’я складається з однієї плідної матки, багатьох тисяч робочих бджіл і значної кількості трутнів — самців, що живуть в сім’ї тільки літом (див. рис. 1).

Медоносные пчелы и их постройки

Рис 1. Медоносні бджоли і їх споруди:
1 — матка (м), робоча бджола (р), трутень (т) медоносної бджоли;
2 — гніздо медоносної бджоли на дереві; 3 — стільник медоносної бджоли в поперечному перерізі:
м — медові комірки; р — комірки робочих бджіл; п — перехідні комірки; т — трутневі комірки

Матка (рис. 2). По зовнішньому вигляду її легко відрізнити від робочих бджіл — вона довша і більша від них. Середня вага матки в період відкладання яєць рівна 0,25 г, тоді як вага робочих бджіл в середньому складає 0,1 г. Довжина тіла матки 18—20 мм, а довжина тіла робочих бджіл 12—15 мм. Видовжено тіло матки в першу чергу через велике черевце, в якому основне місце займають добре розвинуть яєчники. У робочих бджіл в спокійному стані крила, складені на спинці, майже повністю закривають черевце. У матки, в якої довше черевце, крила повністю його не закривають (рис. 2).

Слева направо: матка, рабочая пчела и трутень.

Рис. 2. Зліва направо: матка, робоча бджола і трутень.

Матки відрізняються великою нетерпимістю одна до одної. При зустрічі вони переважно вступають в сутичку. Боротьба продовжується до тих пір, поки сильніша і спритніша не вб’є жалом іншу, слабшу.

У матки не розвинуті органи, необхідні для робіт в гнізді і для збору їжі. Вона тільки відкладає яйця і ніяких інших робіт в сім’ї не виконує. В зв’язку з обмеженою діяльністю матки мозок у неї менш розвинутий, ніж у робочих бджіл.

Самостійно без бджіл матка живе не більше 2—3 днів, а в кліточці з невеликою кількістю бджіл (1—2 десятка) — 15—20 днів, деколи місяць. В сім’ї ж матка може жити до п’яти років. В перші два роки матка відрізняється високою яйценоскістю, а з третього року більшість маток знижує кладку яєць, і пасічники замінюють їх молодими.

Матка завжди знаходиться у вулику. Вилітає вона тільки в перші дні життя на обліт і парування, а потім при роїнні. Кормом її забезпечують робочі бджоли. Кал вона також виділяє у вулику і робочі бджоли його видаляють. З ранньої весни і до осені матка відкладає яйця. Літом при сприятливих умовах матка може відкласти 2000 і більше яєць на добу; при цьому вага яєць, відкладених маткою за добу, може дорівнювати вазі самої матки. Але така висока несучість буває недовго. За весняно-літній сезон хороша матка відкладає 100— 150 тис. яєць.

Робочі бджоли. Це жіночі особини, але в них недорозвинені яєчники та інші частини статевих органів, в результаті чого робочі бджоли не здатні до спаровування з трутнями. В нормальній сім’ї з маткою вони яєць не відкладають, але виконують всі роботи по вирощуванню розплоду. Власне робочі бджоли створюють всі види продукції — мед, віск і запилюють квіти сільськогосподарських рослин. В тих випадках, коли сім’я довгий час знаходиться без матки і не має можливості вивести собі нову матку, у частини бджіл під впливом посиленого білкового харчування починають розвиватися яєчники і в таких бджіл з’являється здатність відкладати невелику кількість незапліднених яєць. Із яєць робочих бджіл розвиваються тільки карликові трутні, тому ці бджоли отримали назву бджіл-трутовок.

Всі численні роботи у вулику виконують робочі бджоли. Вони чистять, охороняють і вентилюють гніздо, будують стільники, викормлюють розплід, збирають нектар і пилок, переробляють їх в мед та пергу і складають в запас, підтримують в гнізді необхідні температуру і вологість повітря, приносять у вулик воду, прополіс (бджолиний клей), яким замазують всі щілини у вулику. Для виконання вказаних та деяких інших робіт бджоли мають пристосовані і добре розвинуті органи.

Всіх робочих бджіл в сім’ї можна розділити на дві групи. Наймолодші (до 14—20 днів) складають групу вуликових (нельотних) бджіл, які виконують переважно роботи всередині вулика. Для звільнення кишечника від калу і ознайомлення з розташуванням свого вулика ці бджоли вилітають в хорошу погоду серед дня. Другу групу складають польові (льотні) бджоли, які при сприятливій погоді та наявності взятку вилітають в поле для збору нектару і пилку. Бджоли, виведені весною і літом, живуть в середньому 35—45 днів, а виведені осінню живуть до весни, тобто 9—10 місяців.

Трутні. З’являються вони в бджолиній сім’ї весною і літом. Трутня легко відрізнити від робочої бджоли: він значно більшого розміру та важить близько 0,2 г, тобто вдвічі більше, ніж робоча бджола. Ніякої роботи трутні в сім’ї не виконують. Їх призначення — спаровування з маткою. Кожна сім’я може вивести за весну і літо декілька тисяч трутнів, хоча спаровуються з маткою в середньому тільки 6—8 трутнів. Велика кількість останніх в сім’ї створює велику насиченість ними повітряного простору в радіусі льоту маток і гарантує швидку зустріч матки з трутнями. При цьому має значення не тільки сама зустріч, але й, вірогідно, деяке суперництво між трутнями, що забезпечує вибіркове спаровування матки, тобто спаровування з найрозвинутішими, сильними самцями, від яких може бути отримане повноцінне потомство. Трутні живуть близько двох місяців. Осінню бджоли виганяють їх із вулика, і в зиму трутні переважно не залишаються. Тільки в сім’ях з неплідними матками бджоли не виганяють трутнів і вони можуть залишитись на зиму.

на головну