Життя бджіл узимку

На відміну від більшості комах медоносні бджоли зимою не замерзають; вони виробляють необхідний для життя мінімум тепла. Такий спосіб зимівлі міг виникнути у бджіл тільки в результаті їх суспільного способу життя. Тепла однієї бджоли зовсім недостатньо, щоб боротися із зимовим холодом, але багато тисяч бджіл, збираючись в щільний клуб, підсумовують своє теплотворення, а особлива структура клубу забезпечує збереження тепла, в результаті чого бджоли можуть навіть переносити великі морози північної зими.

Підготовка сім’ї до зими

Починається вона ще під час очного взятка – бджоли переробляють нектар і складають медові запаси в верхній частині стільників, що знаходяться в дальній частині вулика, щоб ними можна було успішно користуватися взимку. Згущення нектару запобігає можливості його бродіння (закисання): грибки, що викликають бродіння цукру, не можуть розвиватися в розчині, де концентрація цукрів досягає 80-82%. Запечатування меду восковими кришечками охороняє мед від розрідження (і бродіння) в умовах підвищеної вологості і від втрати води (і наступної кристалізації) при надмірній сухості повітря. Тростинний цукор можна згустити до 80-82%; суміш ж плодового та виноградного цукрів можна довести до такої концентрації, і вона тривалий час зберігається в рідкому стані. Одночасно в результаті інверсії (перетворень) тростинний цукор готується до засвоєння в кишечнику бджіл, що знаходяться взимку в малоактивному стані (при знижених температурах активність ферментів в кишечнику бджіл різко знижується, тому попередня інверсія цукру забезпечує бджіл взимку їжею, яка може безпосередньо надходити в гемолімфу бджоли і витрачатися на її життєдіяльність).

Після закінчення взятка бджоли виганяють з вуликів трутнів. Спочатку бджоли зганяють їх з медових стільників, відтісняючи на стінку або дно вулика. Тут трутні знесилюють від голоду, і тоді бджоли починають витягувати їх з вулика назовні, де вони і гинуть. Вигнання трутнів настає в різних сім’ях неодночасно і закінчується за 3-7 днів. У період вигнання трутнів бджоли відрізняються підвищеною злобливістю.

 

Інстинкт вигнання трутнів виробився як необхідність найбільш економніше витрачати зимові кормові запаси. Тільки сім’ї без маток або з неплідними матками трутнів з родини не виганяють, і вони зимують.

Восени бджоли вносять у вулик прополіс, яким закладають всі щілини у вулику. Особливо ретельно замазують прополісом стелю і верхню половину вулика. Південні раси бджіл зменшують ще й величину льотка. Готуючись до зими, бджоли прагнуть підготувати вулик так, щоб взимку в ньому не було протягу. Саме з цією метою рої ніколи не вибирають для поселення житла, в якому є кілька отворів і можливий протяг. Отже, бджоли пристосовані до життя взимку в умовах дуже слабкою вентиляції.

Формування клубу

Час створення зимового клубу бджіл залежить від сили сім’ї. У сильних сім’ях клуб формується при зниженні зовнішньої температури до 70С тепла, в середніх – до 10°, а в слабких – до 13° тепла. Зниження температури раніше відчувають бджоли на крайніх вуличках, причому вони спрямовуються тоді у напрямку до тепла в сусідні вулички. У кожній вуличці найхолодніше знизу і з боків. Тому бджоли з периферії спрямовуються до центру, де тепліше, внаслідок чого вони ущільнюються в вуличках, а по периферії утворюють щільну кірку. Клуб на початку пухкий і нестійкий: він утворюється вночі а розпадається вдень з підвищенням температури повітря. Однак зі стійким похолоданням утворюється постійний клуб, який зберігається протягом всієї зими.

Клуб утворюється на стільниках так, щоб верхнім краєм він завжди захоплював стільники з медом. Місце, де утворюється клуб, залежить від розміщення бджіл і розплоду ще в теплу пору осені і визначається в основному трьома факторами: розташуванням льотка, можливим джерелом зовнішнього тепла і тепловим центром сім’ї.

Бджоли вирощують розплід на стільниках навпроти льотка; тут же зазвичай зосереджується найбільше бджіл. Якщо вічко восени розташоване в середині вулика, то і клуб збереться на середніх стільниках; якщо ж вічко перемістити, наприклад, ближче до південної стінки вулика, то і клуб зрушиться до цієї стінки.

Восени, коли в гнізді немає розплоду, бджоли охоче переміщаються в бік зовнішнього джерела тепла. В одностінних вуликах таким джерелом зовнішнього тепла може бути південна стінка вулика, що прогрівається сонцем. Бджоли і клуб в такому випадку переміщаються на південь.

І, нарешті, місце формування клубу залежить від теплового центру сім’ї, тобто вулички з маткою, де підтримується найбільш висока температура. Цей центр є привабливою силою, в напрямку до якої спрямовуються бджоли, що знаходяться на периферії кожного стільника.

Якщо у вулику немає будь-яких зовнішніх джерел тепла, то клуб набуває форму кулі або злегка витягнутого еліпса з тепловим центром в середині.

Будова і температура клубу

Зимовий клуб має чітко виражену будову – зовнішню кірку і внутрішнє ядро. Бджоли, що становлять зовнішню кірку, сидять нерухомо, щільно притулившись одна до одної, з головками, зверненими до центру. Бджоли всередині клубу активні, розміщені відносно вільно і можуть переміщатися по стільниках.

В межах кірки клубу бджоли розміщуються не тільки в вуличках, але і в порожніх клітинках, переважно з боків і знизу. В результаті цього кірка клубу в більшій своїй частині складається з маси бджіл у вигляді щільної суцільної оболонки товщиною від 2 до 10 см, розділених лише тонкими стінками комірок. При такій будові кірки надійно зберігається тепло, що виділяється бджолами всередині клубу.

Товщина кірки клубу не скрізь однакова: найтонша вона у верхній частині клубу; товстіші з боків, особливо в задній частині, навпроти льотка; поблизу льотка вона знову трохи тонша, і бджоли тут розміщені більш пухко.

Тепло виходить від бджіл, розміщених в ядрі клубу. Воно утворюється за рахунок з’їдання ними меду і виділяється при механічних рухах (сіпання ніжок, крил, черевця). При зимівлі бджіл у вулику зазвичай чути своєрідний шум (результат зігрівальних рухів багатьох тисяч бджіл у ядрі клубу).

При зниженні температури тепло всередині клубу підтримується не тільки підвищенням теплоутворення, скільки зниженням теплових втрат. Клуб стискається (ущільнюється): все більше бджіл розміщується в комірках, товщає і щільнішає кірка. В результаті цього зменшується тепловипромінююча поверхня клубу і величина теплових втрат. Так, при зниженні зовнішньої температури на 5 ° діаметр клубу зменшується на 12%; цього достатньо для збереження первісної тепловіддачі. Завдяки такій реакції на низькі температури бджоли можуть переносити великі холоди без значного збільшення витрати корму.

Усередині клубу бджоли підтримують порівняно високу температуру: на невеликій ділянці в середині клубу вона досягає 28-32 ° тепла (тепловий центр). Від теплового центру у напрямку догори температура знижується поступово, донизу ж – більш різко (позначається вплив припливу свіжого холодного повітря), в товщі кірки буває 6-10 ° тепла.

Температура всередині клубу бджіл протягом зими змінюється мало: зазвичай не більше ніж на 1-2 ° за добу (в одній і тій же точці). Однак в цілому вона зростає до весни. До кінця лютого температура в центрі клубу досягає 32-33 °, що спонукає матку до яйцекладки.

Стільники з запечатаним медом пом’якшують різкі коливання температури у вулику. При охолодженні тепліші стільники повільно випромінюють тепло, а при потеплінні, навпаки, поглинаючи тепло, вони сприяють повільному підвищенню температури. Завдяки цьому при різкій зміні зовнішніх умов бджолина сім’я в змозі пристосуватися до них порівняно поступово.

Клуб бджіл своїм верхнім краєм завжди захоплює частину стільників з медом і поступово просувається вгору в міру витрати корму. Такий рух клубу нормальний для сім’ї. Якщо бджоли витратять весь мед вгорі, то клуб стане переміщатися у напрямку до задньої стінки вулика, уздовж тих же вуличок. Таке переміщення клубу вже дещо порушує режим нормального харчування бджіл. Якщо ж весь мед на стільниках, освоєних клубом, буде витрачено серед зими, то клуб бджіл може переміститися в одну зі сторін вулика на сусідні стільники з медом. Таке переміщення бджіл пов’язано з різким підвищенням температури у всіх частинах клубу, підвищенням активності всіх бджіл і тривалим занепокоєнням родини. При цьому клуб може повернути в ту сторону, де мало меду, і, витративши його, загинути, залишивши недоторканим мед в протилежній стороні гнізда. Для попередження небажаних переміщень клубу необхідно, щоб в кожному стільнику, залишеному на зиму, було не менше 2 кг меду.

Харчування бджіл взимку

Бджолина сім’я середньої сили витрачає в першу половину зими по 20-25 г меду на добу. При цьому виділяється близько 3,5-4,4 Ккал (великих калорій) тепла в годину. З кінця лютого, коли в сім’ях з’являється розплід, витрата меду зростає приблизно вдвічі. Споживання меду залежить від сили сім’ї. Зі збільшенням сили родини меду в цілому на родину витрачається більше, але на одиницю ваги бджіл – менше.

Споживання корму бджолами залежить від зовнішніх умов. При низьких температурах (при зимівлі на волі і в холодних приміщеннях) бджоли витрачають за зиму меду на 2-3 кг більше, ніж в зимівнику при температурі, близькій до 0 °. Найменше вони витрачають меду при температурі в приміщенні від 0 до 3 ° тепла.

Протягом всієї зими бджоли харчуються медом, не виділяючи калу. Він концентрується у них в задній кишці, яка до весни сильно збільшується в об’ємі. При зимівлі в приміщенні в нормальних умовах вага задньої кишки бджіл з калом в грудні дорівнює приблизно 18 мг, в січні – 20, в лютому – 24, в березні – 32, а в квітні, перед весняним обльотом, – 34-36 мг. Бджола може утримувати до 40 мг калу. При подальшому наповненні кишечника у бджіл починається пронос: вони турбуються, підвищують температуру в гнізді, відриваються від клубу і випорожнюються на стінках вулика, стільниках і поблизу льотка. При цьому багато бджіл гине, сім’я слабшає.

При харчуванні бджіл доброякісним квітковим медом пронос у них можливий лише при вимушеному надмірно великому споживанні меду (при занепокоєнні від мишей; в безматочній сім’ї; при зимівлі в умовах дуже високої температури, в надмірно сухому або, навпаки, надмірно вологому середовищі). Якщо ж умови зимівлі нормальні, то до весни в кишечнику не накопичується більше 30-36 мг калу, і проносу у бджіл не буває. Найчастіше пронос у бджіл виникає при наявності у вулику меду з домішкою медяної роси або паді. Падь містить речовини, отруйні для бджіл. Накопичуючись в задній кишці взимку, вони порушують функцію всмоктування води, внаслідок чого надмірно рідкий кал переповнює задню кишку і викликає пронос. Чим більша домішка паді, тим раніше починається пронос і тим більш згубна її дія на бджіл.

З’ясовано також, що бджоли, позбавлені запасів перги, зимують гірше, виходять до весни більш ослаблені, скоріше гинуть. Перга їм взимку потрібна для нормальної життєдіяльності і для вирощування личинок (з кінця лютого).

Вентиляція клубу

Бджоли і взимку регулюють обмін повітря всередині клубу. Зігріте бджолами тепле повітря всередині клубу піднімається вгору, а на зміну йому з нижньої частини клубу надходить чисте, але більш холодне повітря. Бджоли можуть посилити вентиляцію шляхом утворення більш тонкого і пухкого шару в кірці клубу біля льотка і у верхній його частині, утворюючи своєрідні «вентиляційні отвори». Навпаки, потовщуючи і ущільнюючи кірку, бджоли сповільнюють вентиляцію всередині клубу.

Переміщаючись від низу до верху, повітря насичується вуглекислим газом, а також водяними парами, які несуться потоком повітря за межі клубу. Кращі умови вентиляції всередині клубу створюються в вуликах, коли клуб розміщується низько на стільниках і зверху в вулику є ще вільний простір.

Бджоли добре пристосовані до зимівлі в умовах дуже слабкою вентиляції. Саме тому в дуплах дерев бджоли ретельно замазують прополісом всі щілини, особливо вгорі. В таких умовах всередині клубу неминуче накопичується багато вуглекислого газу, який впливає на бджіл спричинюючи гальмування функцій, зниження обміну речовин. Крім того, при малій вентиляції в клубі краще зберігається тепло, завдяки чому бджоли витрачають менше енергії на його вироблення. Все це призводить до меншого витрачання корму за зиму і до більшого збереження енергії бджіл до весни.

 

При вентиляції з клубу одночасно видаляються водяні пари. Якщо температура у вулику поза клубом низька, то тепле повітря, охолоджуючись, виділяє з себе надлишок водяної пари у вигляді роси (при температурі вище нуля) або інею (при температурі нижче нуля). Виникає небажана вогкість на стільниках і стінках вулика. Якщо ж температура у вулику (поза клубом) досить висока, то повітря утримує в собі водяну пару, волога не осідає і разом з повітрям, хоч би якою малою вентиляція не була, поступово видаляється з вулика.

Бджоли взимку порівняно добре переносять холод. Але підвищена температура в приміщенні (понад 4 ° тепла), при якій відбувається розпад клубу, для них згубна: вона веде до ослаблення бджіл навесні. Тільки в південних областях країни, де під час зимових відлиг бджоли можуть облітуватись і звільнятися від калу, підвищення температури шкоди не завдає.

на головну