Льотна робота і медозбір

Бджоли можуть вилітати з вулика при температурі не нижче плюс 8 °, але добре вони літають за взятком при температурі не менше 15 °. Як початок літа, так і тривалість робочого дня бджоли залежать від характеру нектаровиділення квітучих медоносних рослин і температури повітря в нічні та ранкові години. Після теплої ночі лет починається раніше, на світанку, тому що бджіл вабить нектар, що накопичився в квітках за ніч. Після холодної ночі початок льоту бджіл затримується, тому що нектар з’являється в квітках лише з потеплінням. У найбільш спекотні години дня лет бджіл зменшується або навіть зовсім припиняється. В цей час квітки часто не виділяють нектару, а якщо і виділяють, то від спеки він швидко згущується і стає малодоступним для бджіл. Є рослини, які виділяють нектар головним чином у вечірні години; тоді і збір його бджолами триває до настання темряви. У таких випадках на півдні частина бджіл, що пізно вилетіли не встигають засвітла повернутися у вулик; вони ночують в полі на квітках і повертаються у вулик вранці, коли зігріється повітря.

Льотна робота сім’ї бджіл

Навесні, коли в сім’ях посилено вирощується розплід, бджоли починають роботу поза вуликом тільки з 14-20-го дня після виходу з комірки. У другу половину весни і влітку при настанні значного взятку, коли в сім’ях накопичується багато молодих бджіл, частина їх починає вилітати за взятком з 4-5-го дня життя, минаючи роботи по годівлі розплоду. Таким чином, вирощування розплоду не є обов’язковою стадією роботи бджоли: вона може відразу ж приступити до льотної роботи під впливом рясного взятка, що з’явився в природі.

Кількість бджіл, яка вилітає з гнізда в поле за нектаром, залежить від сили сім’ї та величини взятка, наявного в природі. Якщо взятка немає, бджоли майже не літають. Але варто з’явитися рясному взятку, як число бджіл-збиральниць в сильній сім’ї зростає в кілька разів за рахунок молодих бджіл; в слабких же сім’ях лет бджіл значно збільшитися не може.

Під час рясного взятка літає в поле 50-60% бджіл сім’ї. Решта ж продовжують вирощування розплоду, але головна їхня робота полягає в прийомі і переробці принесеного у вулик нектару.

Льотні бджоли, принісши нектар з поля, самі його в стільники не складають. Кожна бджола-збиральниця віддає свою ношу 2-5 бджолам-приймальницям, які знаходяться на стільниках поблизу льотка і як би чекають повернення з нектаром бджіл. Бджоли-приймальниці переносять нектар в медові стільники, переробляють його і складають в комірки. Бджола-складальниця звільняється в вулику від свого вантажу і знову вилітає в поле. При хорошому взятку вона робить в день 10-12 і більше вильотів.

Вантаж, з яким бджола повертається у вулик (робоче навантаження бджоли), залежить від умов взятка. При рясному взятку, коли досить відвідувань декількох квіток для наповнення зобика, бджоли прилітають у вулик з вантажем нектару 40-45 мг. Якщо для наповнення зобика потрібно відвідати сотні квіток, що буває найчастіше, то бджола приносить у вулик 30-35 мг нектару. Коли нектару в квітках мало і бджола змушена відвідувати тисячі квіток, то вона прилітає з вантажем 10-15 мг.

Під час сильного взятка бджоли створюють в гнізді особливо сприятливі умови для швидкого випаровування з нектару зайвої води. Вони посилено вентилюють вулик, знижують відносну вологість повітря з 70-80 до 40-50%. що підвищує вологоємність повітря. Свіжопринесений нектар бджоли розподіляють в комірках, заповнюючи їх лише на одну третину; в результаті поверхня випаровування нектару збільшується.

Бджоли іноді збирають солодкувату рідину, що виділяється листям деяких рослин (медяна роса), і можуть також приносити в вулик падь – солодкі виділення попелиць, що харчуються соком рослин.

Мобілізація бджіл на збір корму

Бджола, що знайшла джерело корму в квітках або даний їй штучно, пройшовши через вічко на стільник, проникає в гущу бджіл, де здійснює певні рухи, звані танцями. Бджоли у вулику роблять два види танців – кругові та виляючі.

Круговий танець відбувається наступним чином. Швидко пересуваючись, підстрибуючи, бджола описує вузькі кола на тому місці стільника, де перед цим сиділа, причому вона змінює напрямок кругового руху (то в одну, то в іншу сторону) і описує один або два кола. Такий танець, який чинять в самій гущі бджіл, діє на них збуджуюче: бджоли, що сидять на стільнику ближче до танцюючої, починають підстрибом рухатися за нею і намагаються доторкнутися вусиками її черевця; вони повторюють всі її повороти, так що танцююча бджола в своїх стрімких рухах як би тягне за собою цілий хвіст бджіл. Це кружляння триває кілька секунд, півхвилини або цілу хвилину. Потім танцююча бджола раптом припиняє танець і, звільнившись від своєї свити, починає на іншому місці стільника той же танець. Потім вона раптово прямує до виходу, летить знову до місця знайденого корму і, повернувшись з вантажем, повторює танець.

Другий вид танцю – виляння – відбувається дещо інакше. Бджола пробігає по стільнику півколо невеликого радіусу, потім робить різкий поворот і біжить по прямій до вихідного пункту; потім описує другий півколо в протилежну сторону так, що він доповнює перший до повного кола; потім бджола по прямій лінії знову йде до вихідного пункту, і далі все повторюється на тому ж місці кілька хвилин. При цьому бджола під час бігу по прямій робить швидкі виляючі рухи черевцем (рис. 13).

Виляющий танец пчелы-сборщицы

Рис. 13. Виляючий танець бджоли-збиральництва: а, б, в, г, д, е – послідовні стадії цього танцю; 1 і 2 – комірки, на яких відбувається танець.

Ці танці, безсумнівно, служать для мобілізації бджіл сім’ї на збір знайденого джерела взятка, тому їх називають ще вербувальними танцями. Коли взятка немає або він незначний, танців у вулику не буває.

Танцями бджоли повідомляють іншим своїм «одноплемінникам» не тільки про наявність взятка, а й про відстань його від вулика. Якщо джерело корму знаходиться не далі 25 м від вулика, бджоли виконують круговий танець. Чим далі розташований корм, тим більше танець бджіл наближається до виляючого, і, нарешті, при відстані 200 м від джерела корму все танці бджіл стають виляючими, незалежно від того, виявлений нектар чи пилок. Чим далі від вулика до місця взятка, тим повільніші рухи бджоли, тим більше часу займає прямий пробіг і більше виляння робить бджола на прямому пробігу.

Здійснюючи танці, бджоли вказують також напрямок, в якому знаходиться джерело корму. При прямому пробігу бджола біжить вгору по стільнику в тих випадках, коли корм знаходиться в напрямку до сонця. Якщо бджола біжить вниз по стільнику, то корм знаходиться в. протилежному напрямку від сонця. Якщо корм виявлений вправо від сонця, то прямий пробіг нахилений вправо. При польоті за кормом вліво від сонця прямі пробіги відхиляються вліво. Отже, напрямок польоту бджоли до взятка визначається кутом, який утворюється між прямими, що проходять від вулика до сонця і від вулика до місця виявленого взятка. Залежно від величини цього кута і змінюється відхилення прямого пробігу бджоли на стільнику від вертикалі. Таким чином, напрямок польоту до джерела взятка вказується досить точно.

Використання взятка

У використанні взятка беруть участь три групи бджіл: розвідниці, збиральниці і приймальниці. Бджоли-розвідниці, вилітаючи з вулика, шукають нові джерела взятка. Цих бджіл приваблюють всякі нові запахи, яскраво забарвлені предмети і гул інших бджіл. Всі такі місця вони ретельно обстежують; виявивши джерело взятка і набравши корм, розвідниці повертаються у вулик, де виконують відповідні танці, мобілізують основну масу льотних бджіл на збір виявленого ними корму. Закінчивши мобілізаційний танець, розвідниця знову летить в поле разом зі складальницями.

Бджоли-збиральниці літають за взятком, маючи, як правило, готові орієнтири, сприйняті у вулику від бджоли-розвідниці (напрямок, віддаленість і запах квіток) під час її танцю. Літають за кормом вони і приносять корм протягом усього часу, поки джерело взятка не вичерпається. Якщо взяток припиниться, то збиральниці повертаються у вулик. Бджоли ж розвідниці продовжують польоти поблизу пересохлих джерела, виконуючи «патрульну службу». Вони наполегливо протягом 5-6 діб продовжують літати навколо, обстежуючи прилеглу місцевість. Варто тільки знову з’явитися взятку, як незабаром розвідниці виявлять корм, наповнять їм свої зобики і, повернувшись у вулик, сигналізують про відновлення взятка. Якщо врахувати, що нектар у квітках майже завжди виділяється періодично, то своєрідна патрульна служба бджіл-розвідниць має для сім’ї велике біологічне значення: економиться енергія бджолиної сім’ї в той період, коли рослини не виділяють нектар; з появою ж взятка маса збиральниць, оповіщена розвідницями, відразу ж включається в медозбір.

Типові бджоли-розвідниці відрізняються відсутністю волосків на спинний поверхні грудей і черевця. Вважалося, що такими можуть бути тільки старі бджоли. Однак, як показали дослідження, втрата волосків – є результат великої льотної активності бджіл-розвідниць, їх енергійних танців у вулику. Бджоли-розвідниці першими вилітають вранці з вулика і обстежують раніше виявлені ними джерела взятка. Мобілізація ж бджіл-збиральниць на взяток, якщо в квітках є нектар або пилок, відбувається вже після їх повернення у вулик.

Вербувальні танці в вулику виконують майже виключно бджоли-розвідниці. Після перших повернень з джерела взятка вони виконують танці дуже енергійно, здійснюючи 80-120 кругових рухів. Однак в подальшому інтенсивність танців слабшає, зменшується число кіл, нарешті, танці і зовсім припиняються. Всі бджоли, і розвідниці і збиральниці, носять корм. У перервах між танцями бджола, яка принесла корм, віддає його трьом – п’яти бджолам-приймальницям. Танці бджіл знову поновлюються лише після перерви у взятку через дощ, похолоданні і при зміні концентрації корму. При тривалому взятку збиральниці для звільнення від ноші все з більшими й більшими труднощами знаходять у вулику вільних приймальниць. Час перебування збиральниць в вулику зростає. У міру заповнення стільників гнізда кормом у бджіл з’являються нові рухи: швидкі прямі пробіги з вилянням черевця в горизонтальній площині. Такими рухами бджоли сигналізують про припинення вносити корми, і лет бджіл за взятком припиняється. Завдяки своєрідній системі сигналізації бджіл збиральниці вносять у вулик лише стільки корму, скільки в змозі обробити його бджоли-приймальниці, інакше при температурі гнізда рідкий нектар у вулику міг би швидко заграти.

Збір пилку, води і прополісу

Навесні бджоли збирають і несуть у вулик багато пилку. У тихі сонячні дні до 50% літаючих бджіл може повертатися в вулик з різнокольоровим обніжжям. Колір обніжжя залежить від виду рослин, з яких бджоли збирають пилок. Так, обніжжя з кульбаби має помаранчевий колір, з конюшини – коричневий, ліщини – сірий і т.д. Спостерігаючи за кольором обніжжя, бджоляр може судити про початок цвітіння різних пилконосних рослин в радіусі льоту бджіл.

Бджоли збирають і несуть у вулик пилок головним чином в ранкові години, коли в квітках лопаються пильовики і збір пилку полегшується. Збираючи пилок, бджоли перебирають ніжками пильовики, внаслідок чого пилок обсипається на тіло бджоли і затримується на волосках. Під час перельотів з квітки на квітку бджола зчищає пилок з волосків за допомогою щіточок на ніжках і складає його в кошики, злегка змочуючи нектаром. Бджола поперемінно укладає пилок в кошики то правою, то лівою ніжками, тому обидві грудочки пилку завжди мають однакову вагу, що необхідно для рівноваги бджоли під час польоту.

Вага обніжжя у бджоли залежить від кількості пилку на квітках і від стану погоди. У тиху погоду обніжжя важить до 16-20 мг, у вітряну – до 8-12 мг.

Більшість бджіл збирають і несуть у вулик або нектар, або пилок. Але при малому взятку до половини бджіл можуть нести одночасно трохи нектару і трохи пилку.

Бджоли найчастіше восени, готуючись до зимівлі, приносять на ніжках також грудочки клейких смолистих речовин з бруньок деяких дерев. Доставляють вони у вулик і воду, набираючи її в медові зобики. Особливо багато води приносять бджоли навесні, коли немає взятку і вони харчуються запасами густого меду. З появою взятку бджоли задовольняють свою потребу в воді за рахунок рідкого нектару, і води їм тоді не потрібно.

Запилення квіток

Відвідуючи квітки, бджоли роблять неоціненну послугу рослинам – переносять пилок з однієї квітки на іншу, роблячи перехресне запилення. Квітки комахозапильних рослин мають яскраві віночки, які приваблюють комах. Дрібні квітки зазвичай бувають зібрані в великі, добре помітні суцвіття. Допомагають комахам орієнтуватися і відвідувати квітки певного виду рослин видавані ними найрізноманітніші запахи.

Бджоли добре пристосувалися до рослин, які вони переважно відвідують. Кожна бджола при роботі в полі відвідує найчастіше квітки тільки одного виду рослин, вибираючи їх серед десятків інших. Без цієї сталості у відвідуванні квіток запилення було б випадковим і рідкісним. Лише при слабкому взятку, коли в квітках мало нектару, а рослин одного і того ж виду небагато, бджоли переходять з одного виду рослин на інші протягом одного вильоту.

на головну