Роїння

Розмноження бджіл в гнізді призводить лише до збільшення сили сім’ї, тобто числа особин, її складових. Цілі ж сім’ї розмножуються в природних умовах шляхом роїння. Сім’ї бджіл рояться в другу половину весни, з настанням теплої погоди. Роїння має суттєвий вплив на медозбір бджолиних сімей; воно безпосередньо зачіпає інтереси практичної діяльності бджоляра, тому з давніх пір дослідники цікавилися розкриттям цього інстинкту і виявленням причин, що його викликають.

Умови, що викликають роїння

Роїння відноситься до найбільш складних інстинктів бджіл. Пояснюється ця складність великою і дуже тонкою пристосованістю сім’ї до зовнішнього середовища. Щоб рій на новому місці був досить життєздатним, в сім’ї відбувається попередня підготовка маток і бджіл для майбутнього рою. Час виходу рою збігається зазвичай з сприятливими погодними умовами і взятком, причому саме роїння залежить від ряду факторів.

Сім’ї бджіл в маломірних, тісних вуликах рояться значно більше і частіше, ніж в сучасних просторих вуликах, де тісноти не буває. Більшою мірою рояться на пасіці сім’ї, які стоять на сонці (та ще з малої вентиляцією), ніж знаходяться в тіні або в прохолодному приміщенні. Тіснота, заповненість гнізда, перегрів його підсилюють роїння, але всі ці фактори не є вирішальними, що викликають роїння.

З’ясувати основні фактори, що викликають роїння, вдалося лише після того, як були розкриті зміни, що відбуваються в сім’ї в передроєвий період. Ці зміни полягають в наступному. Поки в сім’ї прогресивно зростає кількість розплоду і всі бджоли-годувальниці повністю завантажені роботою по вигодовуванню личинок – роїння не буває. Воно настає лише після того, як в родині накопичиться більше бджіл, ніж їх потрібно для вигодовування всього розплоду. У великій родині (в третій період її зростання) в розрахунку на 1 кг бджіл матка відкладає менше яєць і в гнізді буває менше розплоду, ніж необхідно для повного завантаження всіх молодих бджіл роботою по його вигодовуванню. В результаті у бджіл-годувальниць накопичується надлишок поживних речовин, що змінює їх фізіологічний стан, і вони змушують матку відкласти яйця в ройові мисочки.

Якщо бджіл будь-яким способом позбавити надлишку поживних речовин в організмі, а отже, не допустити зміни їх фізіологічного стану, то роїння не відбудеться. Наприклад, якщо сім’ю бджіл помістити в холодне приміщення, де вони змушені витрачати багато енергії на обігрівання гнізда, або завантажити їх додатковими роботами по вигодовуванню личинок, або дати для переробки велика кількість рідкого сиропу, або переключити на підвищену льотну роботу – початок роїння затримається, і взагалі воно може не настати. Навпаки, в умовах, що сприяють накопиченню в організмі бджіл надлишку поживних речовин, роїння обов’язково виникає.

Отже, надлишок поживних речовин у бджіл може з’явитися в кожної сильної сім’ї. Але він призведе до роїння лише в тому випадку, якщо поживні речовини в організмі не будуть витрачені на інші потреби сім’ї. Ця особливість інстинкту має важливе біологічне значення, забезпечуючи ройовим бджолам найбільш сприятливі умови для роботи на новому місці.

При зміні фізіологічного стану у бджіл змінюється їх поведінка під час зустрічі з маткою. Поведінка бджіл в свиті виявляється порушеною, деякі з них підхоплюються на спинку матки і роблять там тремтячі рухи; бджоли, що становлять свиту, прагнуть слідувати за маткою, підходять до неї впритул, як би переслідуючи її. Матку, що потрапила в таке оточення бджіл, залучає кожна ройова мисочка, зустрічається на шляху, і вона відкладає в них яйця.

Ще задовго до роїння бджоли відбудовують на площині і ребрах стільників 20-40 ройових мисочок. Поява останніх ще не означає початку роїння: мисочки можуть залишитися невикористаними, якщо в сім’ї не створяться інші умови, необхідні для роїння. Відкладання яєць в ройові мисочки – це вже початок підготовки сім’ї до роїння.

Підготовка рою

У період, що передує відкладанню яєць в ройові мисочки, матка розвиває дуже високу несучість. Після ж закладки маточників несучість її різко знижується (в сім’ях, які не готуються до роїння, несучість матки носить порівняно рівномірний характер). Передроєве скорочення несучості матки веде до трьох важливих наслідків.

  1. У матки зменшується обсяг яєчників, розправляються повітряні мішки в черевці, вага її знижується, внаслідок чого вона набуває здатність літати (в розпал яйцекладки матка літати не може).
  2. В гнізді значно скорочуються роботи по вирощуванню личинок, завдяки чому після виходу рою в вулику залишається величезна кількість запечатаного розплоду, що не потребує великого догляду; за рахунок цього розплоду швидко відновлюється сила сім’ї після виходу першого рою.
  3. У сім’ї від робіт по годівлі личинок з кожним днем вивільняється зростаюча маса молодих бджіл. По всьому вулику в цей час можна бачити групки висячих бездіяльних бджіл; всі роботи в сім’ї різко скорочуються.

У родині, яка заклала ройові маточники, одночасно зі скороченням робіт по вирощуванню личинок (внаслідок зниження кладки яєць) зменшується, а потім і зовсім припиняється виділення воску і будівництво нових стільників. Це дуже характерна ознака, по якому бджолярі легко дізнаються про появу ройових маточників і підготовці сім’ї до роїння. Припинення будівництва стільників – це пристосування, що склалося в процесі розвитку бджолиної сім’ї і дозволяє потім рою швидко відбудувати собі гніздо. Щоб пережити зиму, рій повинен зібрати достатні для зимівлі запаси корму і виростити молодих бджіл замість загиблих під час медозбору і для зимівлі.

Вихід роїв

Перший рій виходить із родини зі старою плодовою маткою після того, як бджоли закриють перші маточники. Найчастіше перші рої виходять на дев’ятий день після закладки перших маточників. Несприятлива погода (похолодання, сильний вітер, дощ) може затримати вихід рою на кілька днів. Перші рої зі старими матками дуже чутливі до погоди і вилітають тільки в теплі сонячні дні, зазвичай між 10 годинами ранку і полуднем.

Ще задовго до виходу рою бджоли-розвідниці підшукують нове житло. Таких бджіл часто спостерігають біля порожніх колод і легких ящиків, що розвішані бджолярами на деревах для піймання відлетілих з пасік роїв. Бджоли-розвідниці входять до оселі, оглядають його, чистять. У міру наближення дня виходу рою число таких бджіл зростає. Вони починають охороняти льоток, відганяючи інших, чужих бджіл.

У день виходу першого рою з ранку можна часом помітити, що біля льотка майже немає літаючих бджіл. Рій виходить з родини під впливом сигналів бджіл-розвідниць. Розвідниці роблять на стільнику в гущі бджіл особливі швидкі рухи і видають специфічні звуки; останні впливають тільки на тих бджіл, які знаходяться у відповідному фізіологічному стані (воно зовні проявляється в бездіяльності бджіл). Ройові бджоли приходять у збуджений стан, набирають повні зобики меду і суцільним потоком рухаються деякий час по стінках і дні вулика, а потім спрямовуються до летка. Вихід ройових бджіл з вулика триває 3-10 хв., Після чого біля льотка все заспокоюється, шум затихає і можна помітити лише політ окремих бджіл-збиральництва. Матка, що захоплюється ройовими бджолами, виходить з вулика пізніше, коли основна маса їх вже піднялася в повітря.

У вічка і поблизу вулика створюється своєрідний гул кружляючих ройових бджіл. До них приєднуються ще бджоли-збиральниці, що повертаються у вулик під час виходу рою, а також льотні бджоли сусідніх вуликів; тому часто можна спостерігати серед ройових бджіл окремих бджіл з обніжжям. Чим довше рій збирається і висить на пасіці, тим більше до нього може долучитися випадкових льотних бджіл. Останні залишаться в рої лише в тому випадку, якщо він буде посаджений у вулик на далекій відстані від пасіки. Якщо ж рій посадити на тій же пасіці, то на інший день бджоли, що приєдналися повернуться до своїх родин, і рій ослабне.

Бджоли, які піднялися в повітря, кружляють деякий час на недалекій відстані від вулика. Потім вони починають збиратися невеликими групами, наприклад, на гілці дерева або стовбурі (кол. Табл. III, 3). Матка, злетівши в повітря і відшукавши одну з груп сидячих бджіл, приєднується до неї. Група, в яку потрапила матка, починає швидко рости. Бджоли цієї групи посилено змахують крильцями, піднімають черевце і відкривають залози, що виділяють речовину з сильним запахом. Струм повітря сприяє поширенню запаху бджіл в навколишньому просторі, допомагаючи бджолам орієнтуватися в повітрі. Це прискорює збір рою.

Развитие пчелы (продолжение)

Таблиця III. Розвиток бджоли (продовження):

1 – два свищевих маточника: у одного з них (праворуч) відкинута кришечка,  що спостерігається в перший час після виходу матки з маточника. 2 – два запечатаних ройових маточника. 3 – рій бджіл, прищепити на гілках дерева. 4 – запечатані маточники при штучному виведенні маток.

У бджіл рою існує своєрідний спосіб звільнятися від матки в разі її порочності (з порочною, старою, малояйценосною маткою рій не зможе вижити). Такій порочній матці бджоли завчасно обтріпують крила, і вона, вилетівши з роєм, падає в траву і втрачається. Ройові ж бджоли, не знайшовши матки, повертаються в материнську сім’ю і виходять вдруге з молодою маткою.

При зборі рою перед польотом в нове житло здійснюється контактне сприйняття матки (бджоли точно встановлюють її присутність), що життєво важливо, тому що рій без матки приречений на загибель. Крім того, в цей час відбувається своєрідна оцінка і вибір житла, в яке полетить рій.

«Розвідниця» на поверхні рою здійснюють танці, що нагадують звичайні танці, мобілізуючі бджіл на взяток. Ними бджоли вказують напрям до оселі і відстань до нього. Чим краще виявлене житло, тим активніше танці бджіл. Ці танці можуть тривати кілька годин і навіть діб. При цьому в більш енергійну групу танцюючих бджіл залучаються «розвідниці» інших груп, які вчиняють менш енергійні танці. Поступово число танців зменшується, і, коли всі бджоли-розвідниці стануть показувати своїми танцями один напрямок і відстань, тобто буде обрано одне житло, рій злітає і спрямовується на нове місце.

Рої можуть висіти на дереві від декількох годин до декількох діб.

Після виходу першого рою в гнізді материнської сім’ї залишається порівняно мало бджіл (40-60%), але багато запечатаного розплоду і маточники в різних стадіях розвитку. Однак протягом кількох днів гніздо бджіл знову наповнюється бджолами. Відновлюється сила сім’ї в результаті різкого збільшення несучості матки в період, що передував закладці ройових маточників. Якраз після виходу першого рою з яєць, відкладених в той час, розвиваються і виходять з комірок молоді бджоли. Вони і складають основну масу другого рою, який виділяється з сім’ї, як тільки перша молода матка вийде з ройового маточника (зазвичай на восьмий день після запечатування). Отже, якщо погода не затримала виходу першого рою, то другий рій (вторак) з молодою (неплідною) маткою виходить на дев’ятий день після першого.

За день до виходу другого рою можна почути в вулику характерні звуки (бджолярі називають їх «співом маток»). Походження звуків пояснюється наступним чином. Перша матка, досягнувши зрілості, прогризає кришечку і виходить з маточника. В цей час дозрівають матки і в інших маточниках, але бджоли не дозволяють маткам виходити з них. Матки роблять невеликі отвори в кришці маточників, через які висувають хоботок і отримують від бджіл їжу.

Перша матка, що вийшла з маточника, ходить по стільниках гнізда і час від часу видає тонкі протяжні звуки, добре чутні в тиху погоду навіть на відстані 1-2 м від вулика. На ці звуки відповідають матки, що знаходяться в маточниках, але видавані ними звуки заглушаються стінками маточника, і тому вони значно відрізняються від звуку вийшла матки. Така перекличка маток періодично повторюється. За «співом маток» бджолярі дізнаються про майбутній вихід (зазвичай на наступний день) другого рою.

Другі рої менш чутливі до погоди в порівнянні з першими і іноді вилітають навіть при сильному вітрі, мінливій хмарності і т.д. Другі рої збираються не так швидко, як перші, внаслідок легкості і більшої рухливості неплідних маток. У рої часто виявляється не одна, а кілька неплідних маток. У таких випадках рій, зібравшись і не заспокоюється відразу, а видає характерний шум, по якому бджолярі встановлюють присутність в рої декількох маток. Однак незабаром зайвих маток бджоли вбивають, і рій заспокоюється. На другий чи третій день після виходу другого рою з сім’ї може вийти третій рій також з однією або декількома неплідні матками. Ці рої зазвичай невеликі. Вихід декількох роїв сильно послаблює материнську сім’ю.

Залежно від стану сім’ї роїння може припинитися після виходу одного, двох, іноді трьох роїв. У таких випадках бджоли розгризають (збоку) наявні в гнізді маточники з дозрілими лялечками і не перешкоджають молодий матці умертвляти як розвинених, так і недорозвинених маток. Знищивши зайві маточники, бджоли починають енергійно літати за взятком, а після спарювання матки в сім’ї починається вирощування розплоду і відновлюється нормальний стан гнізда.

Властивості ройових бджіл

Рої інтенсивніше звичайних сімей працюють після поселення в новому житлі. Підвищена енергія ройових бджіл пояснюється тим, що рій складається з особин різного календарного віку (чим молодша бджоли, тим більше їх злітає з роєм), але всі вони молоді в фізіологічному відношенні; ройові бджоли або зовсім не виконували ніяких робіт в гнізді, або тільки частково брали участь у вирощуванні розплоду. Всі ці бджоли можуть зробити велику роботу з будівництва стільників, вирощування личинок і збору меду. У звичайній же сім’ї міститься до 50% старих (польових) бджіл, які не можуть будувати стільники і годувати личинок. У рої, отже, виявляється енергія, накопичена в сім’ї за попередній бездіяльний передроєвий період.

«Забувають» же місце материнського гнізда і запам’ятовують положення нового вулика всякі бездіяльні молоді бджоли, які набрали перед вильотом повні зобики меду; вони залишаються там, де їх матка. Наповнення зобиків медом має позитивне значення, тому що в цьому випадку бджолам вистачає корму на час польоту і існування в перші дні, що особливо важливо при настанні нельотної погоди.

на головну