Травлення, кровообіг та обмін речовин

Для нормального життя, роботи і розмноження бджолам, як і іншим тваринам, потрібен корм, до складу якого входили б основні поживні речовини – білки, вуглеводи і жири. Крім того, бджолам потрібні ще в невеликих кількостях мінеральні солі і вітаміни.

Білки витрачаються головним чином на побудову тіла (вони входять до складу цитоплазми клітин). Тому корм, багатий білками, особливо необхідний бджолам під час посиленого вирощування розплоду (для годування личинок, які швидко ростуть і вимагають багато білка). Для виділення воску бджоли також потребують білкового корму.

Вуглеводи (цукри, крохмаль, глікоген і ін.) – складова частина корму, яка витрачається головним чином на створення тепла і роботу м’язів. Вуглеводи як би згорають в організмі, з’єднуючись з киснем повітря, створюючи тварині тепло. Особливо багато вуглеводів витрачають бджоли під час польотів.

Жири, так само як і вуглеводи, витрачаються головним чином на підтримку тепла і роботу м’язів. Жири входять до складу клітин тіла. Велике значення жирів полягає в тому, що вони можуть відкладатися в організмі, утворюючи запас поживних речовин.

Мінеральні солі входять до складу клітин тіла і гемолімфи (крові). Вони необхідні для росту і життя бджіл.

Вітаміни – складні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності і розмноження тварин. Відомо кілька груп вітамінів: одні з них впливають на ріст тварини, інші – на обмін речовин, треті – на нервову систему і т.д. Без вітамінів тварина не може нормально рости, розмножуватися, давати продукцію.

Їжа бджіл.

Всі перераховані речовини бджоли отримують з двох продуктів, які є для них природною їжею, з нектару і пилку, зібраних з квіток рослин.

Нектар містить багато води – до 50% і більше. У вулику бджоли переробляють його на мед. Переробка складається з трьох процесів: випаровування зайвої води, розкладання складного цукру на прості  складові і надання меду кислої реакції.

Для випаровування зайвої вологи бджоли розкладають свіжопринесений нектар потроху в стільники, заповнюючи їх лише на 25-30% всього обсягу, завдяки чому поверхня нектару збільшується, а випаровування води прискорюється. Одночасно бджоли вентилюють вулик, сприяючи видаленню з нього зайвої вологи. Неодноразово бджоли переносять нектар з одних стільників в інші, розташовані вище. При цьому, набравши краплю нектару, вони кілька разів випускають її на хоботок і потім знову всмоктують в медовий зобик. Нектар змішується зі слиною бджоли, що містить ферменти інвертазу і амілазу. Під впливом інвертази складний тростинний цукор нектару перетворюється в більш прості цукри – плодовий і виноградний. Амілаза ж розщеплює крохмаль. Одночасно в нектар потрапляє фермент, що перетворює частину глюкози в глюконовую кислоту. Для цього процесу необхідний кисень повітря, з яким стикається крапелька нектару під час її випускання на хоботок і втягування в медовий зобик. Одночасно як побічний продукт виділяється перекис водню,  при нейтралізації ферментом каталази. В результаті зрілий мед завжди має кислу реакцію.

Коли вміст води в нектарі зменшиться до 20%, бджоли наповнюють стільники доверху і запечатують їх тонкими восковими кришечками. На той час під впливом ферментів вміст тростинного цукру в нектарі зменшується до 1-4%, а вміст плодового та виноградного збільшується до 73%. В результаті всіх хімічних змін нектар перетворюється в мед – продукт, готовий для засвоєння бджолою; на його перетравлення не потрібно енергії та ферментів. Крім цукрів, в меді міститься також трохи білка (0,1-0,4%), мінеральних солей (до 0,2%), невеликі кількості органічних кислот (0,1-0,4%) і інших речовин. Таким чином, мед є концентрованим, майже чистим вуглеводним кормом для бджіл.

Пилок складається з найдрібніших пилкових зерен, покритих міцною оболонкою (з клітковини). З пилку бджоли готують в вулику пергу. Пилок і перга є для бджіл основними джерелами білків, жирів, мінеральних солей і вітамінів. Без пилку бджоли не можуть вигодовувати личинок і виділяти віск.

Зібраний з квіток рослин пилок (обніжжя) бджоли змочують нектаром і ущільнюють в бджолиних стільниках, а верхній шар рясно просочують медом, внаслідок чого він стає непроникним для повітря. У цих умовах в комірці відбувається перетворення пилку в пергу. Під впливом молочнокислих бактерій частина цукру, який бджоли додали в пилок при її змочуванні, перетворюється в молочну кислоту, яка є сильним консервуючим засобом. У такому вигляді пилок в комірках може зберігатися до двох років.

У перзі міститься в середньому близько 20% білка, 20% вуглеводів, 3-5% мінеральних солей. Жиру в ній може бути від 4 до 15%. У перзі міститься також вода, неперетравлена організмом бджіл клітковина і деякі інші речовини.

Травлення.

Розщеплення складних складових частин їжі на більш прості і всмоктування останніх відбуваються в кишечнику, який складається з передньої, середньої і задньої кишок (кол. Табл. 1, 1 і 6). Передня кишка включає глотку, стравохід, медовий зобик і проміжну трубку – клапан.

Органы пищеварения, дыхания, кровообращения, выделения

Таблиця I. Органи травлення, дихання, кровообігу, виділення:1 – поздовжній зріз через тіло бджоли (схема): гл – глотка; п – стравохід; мз – медовий зобик; ск – середня кишка; тк – тонка кишка; пк – пряма кишка;рж – ректальні залози; мс – мальпігієві судини; кс – камери серця; ат – аорта; ну – надглоткового вузол; згж – заднеголовна залоза; пу – підглоточний вузол нц – нервовий ланцюжок; ж – жало; ГР – глоткова залоза; сд – спинна діафрагма;бд – черевна діафрагма; грж – грудна залоза; вчж – верхньощелепна залоза.2 – трахейна система: т – трахеї; ГВМ – головні повітряні мішки; грм – грудні повітряні мішки; БВМ – черевні повітряні мішки.3 – будова дихальця (стигми): про – отвір дихальця; до – клапан дихальця; мк – м’язи клапана; тр – трахея. 4 – частина трахеї при сильному збільшенні мікроскопа: еп – клітини епітелію, що покривають зовнішню стінку трахеї; сп – спіральна хітинова пружина, що вистилає трахею зсередини. 5 – розгалуження трахейних трубочок в м’язах: тр – трахея; м – м’язи. 6 – органи травлення (пояснення літерних позначень див. на рис.1.)

Глотка – це трубка з м’язистими стінками. Скорочення м’язів глотки забезпечує всмоктування рідкого корму.

Стравохід – довга вузька трубка, що відходить від глотки: тягнеться вона через всі груди бджоли і на початку черевця розширюється, утворюючи медовий зобик. Сюди надходить нектар, зібраний бджолою з квіток для перенесення його в вулик. У вулику вона віддає принесений нектар, стискаючи стінки медового зобика. Бджола може вмістити в медовому зобику до 55-60 мг нектару або меду. Однак найчастіше під час взятка бджоли повертаються у вулик з вантажем 35-45 мг. У медовому зобику починається процес перетворення складних вуглеводів на прості за допомогою ферментів, що потрапили в їжу головним чином з глоткової залози.

За медовим зобиком знаходиться середня кишка (шлунок) – орган, в якому перетравлюється і всмоктується їжа. Середня кишка з’єднана з медовим зобиком особливою проміжною трубкою – клапаном, що складається з головки і рукава. Завдяки клапану їжа може переходити з медового зобика в середню кишку, але не може переміщатися назад (з середньої кишки в медовий зобик). Довжина середньої кишки приблизно 10 мм. Стінки її м’язисті, складчасті, мають з внутрішньої сторони шар епітеліальних клітин, що виробляють травний сік. В цьому соку містяться ферменти, за допомогою яких розщеплюються, крім вуглеводів, ще білки і жири. Під впливом ферменту протеази відбувається розщеплення складних білків на їх більш прості складові частини – амінокислоти. Фермент ліпаза розщеплює жири.

Під час травлення стінки середньої кишки відслоюють від себе драглисту масу (довколаїжеву оболонку), яка обволікає їжу і разом з нею просувається по кишечнику. Довколаїжева оболонка захищає від пошкодження ніжні клітини, що вистилають стінки середньої кишки. Постійно відшаровуючись, вона перешкоджає також проникненню бактерій в клітини тіла (епітелій). Переважно в задній частині середньої кишки відбувається всмоктування клітинами води разом з розчиненими в ній поживними речовинами.

Речовини, що залишилися неперетравлені, згущуються і проштовхуються в задній відділ кишечника, спочатку в тонку кишку, а потім в товсту. Тут триває всмоктування води разом з поживними речовинами і подальше згущення калу. Останній виділяється з кишечника бджоли поза вуликом під час польоту.

Товста кишка має складчасті стінки, і тому місткість її може в кілька разів збільшуватися. Завдяки цьому кал у бджоли накопичується в задній кишці протягом всієї зими; виділяється він назовні лише навесні під час першого очисного обльоту.

У стінках товстої кишки знаходиться шість ректальних залоз. Вони виділяють фермент каталазу, яка оберігає вміст кишки від гнильного розкладу. Особливо велика активність цих залоз в зимовий період, коли в задній кишці накопичується багато калу. Найбільш висока активність каталази виявлена у башкирських, самих зимостійких бджіл, найменша – у жовтих кавказьких, пристосованих до м’якої і нетривалої зими. Ректальні залози беруть участь також у всмоктуванні води разом з розчиненими в ній речовинами, сприяючи згущення калу.

Слинні залози.

У бджоли їх чотири пари. Примикають вони до переднього відділу кишечника. У основі верхньої щелепи знаходиться верхньощелепна залоза, що складається з щільного двохлопасного мішечка з залозистими стінками. Секрет цієї залози у молодих бджіл входить до складу молочка, яким вони годують личинок. У більш дорослих бджіл залоза виділяє секрет для розчинення і з’єднання частинок воску при будівництві стільників. Верхньощелепна залоза сильно розвинена у матки. Її ароматичний секрет у неплідної матки служить для залучення трутнів під час «шлюбних» польотів. У плодових маток вона виділяє секрет, що входить до складу «маточної речовини», що грає важливу роль у взаємозв’язках між маткою і бджолами. У трутнів верхньощелепної залози немає.

Глоточна залоза розташована в голові, попереду мозку. Складається вона з численних кулястих скупчень клітин, що лежать часточками навколо загальної довгої протоки. Ця залоза у молодої бджоли виділяє секрет, що входить до складу молочка для годування личинок. У другий період життя, коли бджола стає збиральницею, глоточна залоза виділяє секрет, що містить інвертазу, необхідну для перетворення зібраного нектару в мед. У матки і трутня такої залози немає.

Задньоголовна залоза розташована в голові, позаду мозку і виділяє жироподібний секрет для змащування частин хоботка, що труться. Залоза слабо розвинена у трутня, добре – у робочої бджоли і найсильніше – у матки.

Грудна залоза знаходиться в грудях, але вивідна протока (загальна з задньоголовною залозою) тягнеться в голову і закінчується біля основи нижньої губи. Секрет цієї залози грає роль слини. З його допомогою бджоли розчиняють тверді кристалики цукру. Він має значення і при травленні.

Кровообіг.

Кров бджоли представляє собою безбарвну рідину (плазму), в якій плавають також незабарвлені кров’яні тільця – гемоцити. Кров бджоли не містить червоних кров’яних тілець (еритроцитів) і не виконує, отже, функції переносника кисню до клітин тіла; тому на відміну від крові вищих тварин її називають гемолімфою. Гемолімфа розносить поживні речовини по всьому тілу і доставляє їх до кожного органу, до кожної клітини. Вона також вбирає в себе продукти розпаду білка – речовини, непотрібні і шкідливі для організму, щоб потім видалити їх з тіла (цю функцію виконують органи виділення). Гемолімфа має здатність підтримувати сталість осмотичного тиску для збереження клітин тіла в нормальному стані; вона забезпечує сталість активної кислотності, бере участь в обміні газів між клітинами. Переміщаючись по всьому тілу, вона об’єднує організм в одне ціле.

Гемоцити крові виконують захисну функцію: вони оточують бактерії, відмерлі клітини і різні сторонні речовини, що потрапили в тіло бджоли, розчиняють і розсмоктують їх. Ця функція гемолімфи носить назву фагоцитозу (поглинання клітин).

Щоб гемолімфа могла виконувати свої функції, вона повинна постійно пересуватися в порожнині тіла бджоли. Основним органом, що призводить гемолімфу в рух, є серце, розташоване у верхній (спинній) частині черевця бджоли (рис. 7).

Кровеносная система пчелы

Рис. 7. Кровоносна система бджоли:

1-5 камери серця; 6 – аорта; Д1 – спинна діафрагма; Д2 – черевна діафрагма. Стрілками показано напрямок руху крові в тілі бджоли.

Серце представляє собою трубку, розділену на п’ять камер. Кожна камера відділена від сусідньої клапаном, який пропускає рідину тільки в одному напрямку, тому гемолімфа може текти в камерах тільки від кінця черевця до голови. У кожній камері є отвори (остії), через які гемолімфа проникає всередину серця. Передній кінець серця звужується, утворюючи аорту- тонку трубку, яка проходить через всі груди, доходить до голови і там закінчується (Табл. I, 1).

У місці переходу аорти з черевця в груди аорта утворює кілька спіральних петель, укладених в особливу сумку. Тут кров отримує потрібний їй кисень повітря. Петлі також оберігають серце від поштовхів при рухах і польоті бджоли.

Рух гемолімфи в серці відбувається в результаті послідовних скорочень камер. Спочатку розширюються всі камери, і гемолімфа через бічні отвори проникає з колосерцевої порожнини всередину камер. Потім настає послідовне скорочення камер, починаючи з самої задньої. При послідовних скорочення гемолімфа переміщається з однієї камери в іншу і потім по аорті надходить в голову, виливається в порожнину голови, омиваючи мозок і тканини та клітини, що там знаходяться. З голови гемолімфа тече в груди, де омиває м’язи, і потім потрапляє в нижню частину черевця.

У черевці бджоли є дві діафрагми – черевна і спинна. Завдяки їм рух гемолімфи і в черевці носить спрямований характер: рідина спочатку потрапляє в нижній відділ черевця, потім в середній, звідки насмоктується в верхню колосерцеву порожнину. Проходячи повз середню кишку, гемолімфа збагачується поживними речовинами, які надходять з неї, потім знову потрапляє в серце і таким чином робить свій кругообіг у тілі бджоли. В основі вусиків і ніжок бджоли знаходяться так звані пульсуючі бульбашки, які сприяють нагнітанню гемолімфи в вузькі порожнини вусиків, ніжок і крил.

Швидкість скорочень серця бджоли залежить від активності її життя. У спокійному стані серце бджоли скорочується 60-70 разів на хвилину, у рухомої бджоли – близько 100 разів, а під час польоту – 140-150 раз.

У тісному зв’язку з гемолімфою знаходиться жирове тіло, в якому зосереджені запасні поживні речовини – глікоген, білок і жир. Коли в гемолімфу потрапляють надлишки цукру, то вони відкладаються в жировому тілі у вигляді нерозчинної у воді речовини – глікогену. У жировому тілі відкладаються також надлишки білка і жиру. При недостатньому харчуванні бджоли відбувається зворотній процес. Живильні речовини жирового тіла переводяться в розчинний у воді стан і потрапляють в гемолімфу, підтримуючи безперервне харчування всіх клітин і органів тіла бджоли.

Для нормального життя, роботи і розмноження бджолам, як і іншим тваринам, потрібен корм, до складу якого входили б основні поживні речовини – білки, вуглеводи і жири. Крім того, бджолам потрібні ще в невеликих кількостях мінеральні солі і вітаміни.

Білки витрачаються головним чином на побудову тіла (вони входять до складу цитоплазми клітин). Тому корм, багатий білками, особливо необхідний бджолам під час посиленого вирощування розплоду (для годування личинок, які швидко ростуть і вимагають багато білка). Для виділення воску бджоли також потребують білкового корму.

Вуглеводи (цукри, крохмаль, глікоген і ін.) – складова частина корму, яка витрачається головним чином на створення тепла і роботу м’язів. Вуглеводи як би згорають в організмі, з’єднуючись з киснем повітря, створюючи тварині тепло. Особливо багато вуглеводів витрачають бджоли під час польотів.

Жири, так само як і вуглеводи, витрачаються головним чином на підтримку тепла і роботу м’язів. Жири входять до складу клітин тіла. Велике значення жирів полягає в тому, що вони можуть відкладатися в організмі, утворюючи запас поживних речовин.

Мінеральні солі входять до складу клітин тіла і гемолімфи (крові). Вони необхідні для росту і життя бджіл.

Вітаміни – складні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності і розмноження тварин. Відомо кілька груп вітамінів: одні з них впливають на ріст тварини, інші – на обмін речовин, треті – на нервову систему і т.д. Без вітамінів тварина не може нормально рости, розмножуватися, давати продукцію.

Їжа бджіл.

Всі перераховані речовини бджоли отримують з двох продуктів, які є для них природною їжею, з нектару і пилку, зібраних з квіток рослин.

Нектар містить багато води – до 50% і більше. У вулику бджоли переробляють його на мед. Переробка складається з трьох процесів: випаровування зайвої води, розкладання складного цукру на прості  складові і надання меду кислої реакції.

Для випаровування зайвої вологи бджоли розкладають свіжопринесений нектар потроху в стільники, заповнюючи їх лише на 25-30% всього обсягу, завдяки чому поверхня нектару збільшується, а випаровування води прискорюється. Одночасно бджоли вентилюють вулик, сприяючи видаленню з нього зайвої вологи. Неодноразово бджоли переносять нектар з одних стільників в інші, розташовані вище. При цьому, набравши краплю нектару, вони кілька разів випускають її на хоботок і потім знову всмоктують в медовий зобик. Нектар змішується зі слиною бджоли, що містить ферменти інвертазу і амілазу. Під впливом інвертази складний тростинний цукор нектару перетворюється в більш прості цукри – плодовий і виноградний. Амілаза ж розщеплює крохмаль. Одночасно в нектар потрапляє фермент, що перетворює частину глюкози в глюконовую кислоту. Для цього процесу необхідний кисень повітря, з яким стикається крапелька нектару під час її випускання на хоботок і втягування в медовий зобик. Одночасно як побічний продукт виділяється перекис водню,  при нейтралізації ферментом каталази. В результаті зрілий мед завжди має кислу реакцію.

Коли вміст води в нектарі зменшиться до 20%, бджоли наповнюють стільники доверху і запечатують їх тонкими восковими кришечками. На той час під впливом ферментів вміст тростинного цукру в нектарі зменшується до 1-4%, а вміст плодового та виноградного збільшується до 73%. В результаті всіх хімічних змін нектар перетворюється в мед – продукт, готовий для засвоєння бджолою; на його перетравлення не потрібно енергії та ферментів. Крім цукрів, в меді міститься також трохи білка (0,1-0,4%), мінеральних солей (до 0,2%), невеликі кількості органічних кислот (0,1-0,4%) і інших речовин. Таким чином, мед є концентрованим, майже чистим вуглеводним кормом для бджіл.

Пилок складається з найдрібніших пилкових зерен, покритих міцною оболонкою (з клітковини). З пилку бджоли готують в вулику пергу. Пилок і перга є для бджіл основними джерелами білків, жирів, мінеральних солей і вітамінів. Без пилку бджоли не можуть вигодовувати личинок і виділяти віск.

Зібраний з квіток рослин пилок (обніжжя) бджоли змочують нектаром і ущільнюють в бджолиних стільниках, а верхній шар рясно просочують медом, внаслідок чого він стає непроникним для повітря. У цих умовах в комірці відбувається перетворення пилку в пергу. Під впливом молочнокислих бактерій частина цукру, який бджоли додали в пилок при її змочуванні, перетворюється в молочну кислоту, яка є сильним консервуючим засобом. У такому вигляді пилок в комірках може зберігатися до двох років.

У перзі міститься в середньому близько 20% білка, 20% вуглеводів, 3-5% мінеральних солей. Жиру в ній може бути від 4 до 15%. У перзі міститься також вода, неперетравлена організмом бджіл клітковина і деякі інші речовини.

Травлення.

Розщеплення складних складових частин їжі на більш прості і всмоктування останніх відбуваються в кишечнику, який складається з передньої, середньої і задньої кишок (кол. Табл. 1, 1 і 6). Передня кишка включає глотку, стравохід, медовий зобик і проміжну трубку – клапан.

Таблиця I. Органи травлення, дихання, кровообігу, виділення:1 – поздовжній зріз через тіло бджоли (схема): гл – глотка; п – стравохід; мз – медовий зобик; ск – середня кишка; тк – тонка кишка; пк – пряма кишка;рж – ректальні залози; мс – мальпігієві судини; кс – камери серця; ат – аорта; ну – надглоткового вузол; згж – заднеголовна залоза; пу – підглоточний вузол нц – нервовий ланцюжок; ж – жало; ГР – глоткова залоза; сд – спинна діафрагма;бд – черевна діафрагма; грж – грудна залоза; вчж – верхньощелепна залоза.2 – трахейна система: т – трахеї; ГВМ – головні повітряні мішки; грм – грудні повітряні мішки; БВМ – черевні повітряні мішки.3 – будова дихальця (стигми): про – отвір дихальця; до – клапан дихальця; мк – м’язи клапана; тр – трахея. 4 – частина трахеї при сильному збільшенні мікроскопа: еп – клітини епітелію, що покривають зовнішню стінку трахеї; сп – спіральна хітинова пружина, що вистилає трахею зсередини. 5 – розгалуження трахейних трубочок в м’язах: тр – трахея; м – м’язи. 6 – органи травлення (пояснення літерних позначень див. на рис.1.)

 

Глотка – це трубка з м’язистими стінками. Скорочення м’язів глотки забезпечує всмоктування рідкого корму.

Стравохід – довга вузька трубка, що відходить від глотки: тягнеться вона через всі груди бджоли і на початку черевця розширюється, утворюючи медовий зобик. Сюди надходить нектар, зібраний бджолою з квіток для перенесення його в вулик. У вулику вона віддає принесений нектар, стискаючи стінки медового зобика. Бджола може вмістити в медовому зобику до 55-60 мг нектару або меду. Однак найчастіше під час взятка бджоли повертаються у вулик з вантажем 35-45 мг. У медовому зобику починається процес перетворення складних вуглеводів на прості за допомогою ферментів, що потрапили в їжу головним чином з глоткової залози.

За медовим зобиком знаходиться середня кишка (шлунок) – орган, в якому перетравлюється і всмоктується їжа. Середня кишка з’єднана з медовим зобиком особливою проміжною трубкою – клапаном, що складається з головки і рукава. Завдяки клапану їжа може переходити з медового зобика в середню кишку, але не може переміщатися назад (з середньої кишки в медовий зобик). Довжина середньої кишки приблизно 10 мм. Стінки її м’язисті, складчасті, мають з внутрішньої сторони шар епітеліальних клітин, що виробляють травний сік. В цьому соку містяться ферменти, за допомогою яких розщеплюються, крім вуглеводів, ще білки і жири. Під впливом ферменту протеази відбувається розщеплення складних білків на їх більш прості складові частини – амінокислоти. Фермент ліпаза розщеплює жири.

Під час травлення стінки середньої кишки відслоюють від себе драглисту масу (довколаїжеву оболонку), яка обволікає їжу і разом з нею просувається по кишечнику. Довколаїжева оболонка захищає від пошкодження ніжні клітини, що вистилають стінки середньої кишки. Постійно відшаровуючись, вона перешкоджає також проникненню бактерій в клітини тіла (епітелій). Переважно в задній частині середньої кишки відбувається всмоктування клітинами води разом з розчиненими в ній поживними речовинами.

Речовини, що залишилися неперетравлені, згущуються і проштовхуються в задній відділ кишечника, спочатку в тонку кишку, а потім в товсту. Тут триває всмоктування води разом з поживними речовинами і подальше згущення калу. Останній виділяється з кишечника бджоли поза вуликом під час польоту.

Товста кишка має складчасті стінки, і тому місткість її може в кілька разів збільшуватися. Завдяки цьому кал у бджоли накопичується в задній кишці протягом всієї зими; виділяється він назовні лише навесні під час першого очисного обльоту.

У стінках товстої кишки знаходиться шість ректальних залоз. Вони виділяють фермент каталазу, яка оберігає вміст кишки від гнильного розкладу. Особливо велика активність цих залоз в зимовий період, коли в задній кишці накопичується багато калу. Найбільш висока активність каталази виявлена у башкирських, самих зимостійких бджіл, найменша – у жовтих кавказьких, пристосованих до м’якої і нетривалої зими. Ректальні залози беруть участь також у всмоктуванні води разом з розчиненими в ній речовинами, сприяючи згущення калу.

Слинні залози.

У бджоли їх чотири пари. Примикають вони до переднього відділу кишечника. У основі верхньої щелепи знаходиться верхньощелепна залоза, що складається з щільного двохлопасного мішечка з залозистими стінками. Секрет цієї залози у молодих бджіл входить до складу молочка, яким вони годують личинок. У більш дорослих бджіл залоза виділяє секрет для розчинення і з’єднання частинок воску при будівництві стільників. Верхньощелепна залоза сильно розвинена у матки. Її ароматичний секрет у неплідної матки служить для залучення трутнів під час «шлюбних» польотів. У плодових маток вона виділяє секрет, що входить до складу «маточної речовини», що грає важливу роль у взаємозв’язках між маткою і бджолами. У трутнів верхньощелепної залози немає.

Глоточна залоза розташована в голові, попереду мозку. Складається вона з численних кулястих скупчень клітин, що лежать часточками навколо загальної довгої протоки. Ця залоза у молодої бджоли виділяє секрет, що входить до складу молочка для годування личинок. У другий період життя, коли бджола стає збиральницею, глоточна залоза виділяє секрет, що містить інвертазу, необхідну для перетворення зібраного нектару в мед. У матки і трутня такої залози немає.

Задньоголовна залоза розташована в голові, позаду мозку і виділяє жироподібний секрет для змащування частин хоботка, що труться. Залоза слабо розвинена у трутня, добре – у робочої бджоли і найсильніше – у матки.

Грудна залоза знаходиться в грудях, але вивідна протока (загальна з задньоголовною залозою) тягнеться в голову і закінчується біля основи нижньої губи. Секрет цієї залози грає роль слини. З його допомогою бджоли розчиняють тверді кристалики цукру. Він має значення і при травленні.

Кровообіг.

Кров бджоли представляє собою безбарвну рідину (плазму), в якій плавають також незабарвлені кров’яні тільця – гемоцити. Кров бджоли не містить червоних кров’яних тілець (еритроцитів) і не виконує, отже, функції переносника кисню до клітин тіла; тому на відміну від крові вищих тварин її називають гемолімфою. Гемолімфа розносить поживні речовини по всьому тілу і доставляє їх до кожного органу, до кожної клітини. Вона також вбирає в себе продукти розпаду білка – речовини, непотрібні і шкідливі для організму, щоб потім видалити їх з тіла (цю функцію виконують органи виділення). Гемолімфа має здатність підтримувати сталість осмотичного тиску для збереження клітин тіла в нормальному стані; вона забезпечує сталість активної кислотності, бере участь в обміні газів між клітинами. Переміщаючись по всьому тілу, вона об’єднує організм в одне ціле.

Гемоцити крові виконують захисну функцію: вони оточують бактерії, відмерлі клітини і різні сторонні речовини, що потрапили в тіло бджоли, розчиняють і розсмоктують їх. Ця функція гемолімфи носить назву фагоцитозу (поглинання клітин).

Щоб гемолімфа могла виконувати свої функції, вона повинна постійно пересуватися в порожнині тіла бджоли. Основним органом, що призводить гемолімфу в рух, є серце, розташоване у верхній (спинній) частині черевця бджоли (рис. 7).

Рис. 7. Кровоносна система бджоли:

1-5 камери серця; 6 – аорта; Д1 – спинна діафрагма; Д2 – черевна діафрагма. Стрілками показано напрямок руху крові в тілі бджоли.

Серце представляє собою трубку, розділену на п’ять камер. Кожна камера відділена від сусідньої клапаном, який пропускає рідину тільки в одному напрямку, тому гемолімфа може текти в камерах тільки від кінця черевця до голови. У кожній камері є отвори (остії), через які гемолімфа проникає всередину серця. Передній кінець серця звужується, утворюючи аорту- тонку трубку, яка проходить через всі груди, доходить до голови і там закінчується (кол. Табл. I, 1).

У місці переходу аорти з черевця в груди аорта утворює кілька спіральних петель, укладених в особливу сумку. Тут кров отримує потрібний їй кисень повітря. Петлі також оберігають серце від поштовхів при рухах і польоті бджоли.

Рух гемолімфи в серці відбувається в результаті послідовних скорочень камер. Спочатку розширюються всі камери, і гемолімфа через бічні отвори проникає з колосерцевої порожнини всередину камер. Потім настає послідовне скорочення камер, починаючи з самої задньої. При послідовних скорочення гемолімфа переміщається з однієї камери в іншу і потім по аорті надходить в голову, виливається в порожнину голови, омиваючи мозок і тканини та клітини, що там знаходяться. З голови гемолімфа тече в груди, де омиває м’язи, і потім потрапляє в нижню частину черевця.

У черевці бджоли є дві діафрагми – черевна і спинна. Завдяки їм рух гемолімфи і в черевці носить спрямований характер: рідина спочатку потрапляє в нижній відділ черевця, потім в середній, звідки насмоктується в верхню колосерцеву порожнину. Проходячи повз середню кишку, гемолімфа збагачується поживними речовинами, які надходять з неї, потім знову потрапляє в серце і таким чином робить свій кругообіг у тілі бджоли. В основі вусиків і ніжок бджоли знаходяться так звані пульсуючі бульбашки, які сприяють нагнітанню гемолімфи в вузькі порожнини вусиків, ніжок і крил.

Швидкість скорочень серця бджоли залежить від активності її життя. У спокійному стані серце бджоли скорочується 60-70 разів на хвилину, у рухомої бджоли – близько 100 разів, а під час польоту – 140-150 раз.

У тісному зв’язку з гемолімфою знаходиться жирове тіло, в якому зосереджені запасні поживні речовини – глікоген, білок і жир. Коли в гемолімфу потрапляють надлишки цукру, то вони відкладаються в жировому тілі у вигляді нерозчинної у воді речовини – глікогену. У жировому тілі відкладаються також надлишки білка і жиру. При недостатньому харчуванні бджоли відбувається зворотній процес. Живильні речовини жирового тіла переводяться в розчинний у воді стан і потрапляють в гемолімфу, підтримуючи безперервне харчування всіх клітин і органів тіла бджоли.

на головну