Весняні роботи на пасіці

Виставкою вуликів на пасічну садибу закінчується період зимового утримання бджіл і починається весняно-літній бджолиний сезон. Для бджоляра настає гаряча пора: він в короткий термін повинен виконати ряд найважливіших робіт. Основне завдання весняних робіт на пасіці полягає в тому, щоб усунути несприятливі наслідки зимівлі бджіл і створити найкращі умови для вирощування сильних сімей, здатних добре використовувати головний взяток. Поряд з цим треба також вживати заходів до використання весняних взятків, що набагато полегшується в тому випадку, якщо бджоляр ще з осені виростив сильні сім’ї і зумів добре зберегти їх взимку.

Однією з найголовніших умов отримання високих і стійких медозборів – утримання сильних, високопродуктивних сімей бджіл. Без цього неможливе ведення великого високоприбуткового промислового бджільництва.

Сильні сім’ї добре переносять зимівлю, економно витрачають корм, швидко розвиваються навесні, продуктивно використовують весняні та літні медозбори, відбудовують багато стільників. У сильних сім’ях виводяться життєздатні, витривалі бджоли, що володіють високою стійкістю проти заразних захворювань. Навесні в слабкій сім’ї матка довго не може розвинути нормальну яйцекладку через нестачу бджіл для відгодівлі та обігрівання розплоду, що затримує подальше зростання сім’ї; в результаті вона не в змозі добре підготуватися до головного взятка.

В сильній же сім’ї відразу після зимівлі бджоли щільно покривають велику площу стільників і матка з перших же днів весни починає щодня відкладати багато яєць. Спеціальні досліди показали, що в сильних сім’ях через два тижні після виставки із зимівника добова яйцекладка матки досягає такого рівня, який у недостатньо сильних сімей буває тільки в середині літа. Велика кількість розплоду навесні дозволяє сім’ї швидко накопичувати молодих бджіл.

Встановлено, що бджоли, вирощені в сильних сім’ях, живуть на 30% довше бджіл, вирощених в слабких, а це також сприяє більшому накопиченню бджіл і підтримці сили сім’ї на високому рівні. Вирощені в таких умовах бджоли мають добре розвинені м’язи, крила, хоботки і медові зобики. Зокрема, спеціальні дослідження показали, що хоботки у бджіл, вирощених в сильних сім’ях, на 8% довші, а ноша нектару на 82% більша, ніж у бджіл зі слабких сімей.

Завдяки описаних вище переваг сильні бджолині сім’ї збирають багато меду. Так, в дослідах слабкі сім’ї, в кожній з яких було по 1 кг бджіл, зібрали за період головного взятка лише по 7 кг меду, сім’ї вагою по 2 кг – по 20 кг меду, а сім’ї вагою по 4 кг за той же період і на тій же пасіці зібрали по 49 кг меду кожна, тобто в 7 разів більше, ніж слабкі родини.

На будь-якій колгоспній і радгоспній пасіці бджолині сім’ї відрізняються між собою за силою, і бджолярі з досвіду знають, що більш сильні з них збирають більше меду; тому треба домагатися, щоб всі сім’ї були сильними.

Силу сімей визначають за кількістю вуличок гнізда, зайнятих бджолами, або інакше за кількістю покритих ними рамок. Слід мати на увазі, що цей спосіб не точний; він дає лише орієнтовне уявлення про силу сім’ї, тому що заповненість вуличок бджолами значно коливається в залежності від пори року, температури повітря і стислості гнізда. Проте облік числа вуличок, зайнятих бджолами при однакових зовнішніх умовах, дозволяє об’єктивно порівнювати сім’ї один з одним по їх силі. У дослідних цілях для більш точного визначення сили сімей користуються перерахунком кількості бджіл в умовні «повні вулички».

При нормальному заповнюванні вуличок бджолами, коли кожна рамка в гнізді від верху до низу густо покрита бджолами, описаний спосіб дозволяє скласти орієнтовне уявлення і про вагу живої маси бджіл в сім’ї. Так, вага бджіл в одній добре заповненій ними вуличці або на одній стандартній рамці розміром 435х300 мм становить близько 0,25 кг. Отже, в одному корпусі стандартного 12-рамкового вулика розміщується близько 3 кг бджіл, в двухкорпусном вулику – близько 6 кг бджіл. У багатокорпусному вулику з рамками 435×230 мм вага бджіл, добре заповнюючих всі 10 рамок одного корпусу, становить близько 2 кг.

Сила сім’ї протягом року не залишається постійною. Тому в кожен період сезону до сили сім’ї пред’являються свої вимоги. Навесні, після виставки бджіл із зимівника, в вулику з рамками 435х300 мм сильними вважаються родини, бджоли в яких займають по 8-9 вуличок і більше; при заповненні шести-семи вуличок бджолами сім’ї в цей період вважаються середніми по силі, а при заповненні меншого числа вуличок – слабкими, підлягають виправленню. До початку головного взятка сім’ї повинні займати не менше 20-24 вуличок в лежаках і двокорпусних вуликах або ж один 12-рамковий корпус і дві піврамочні надставки; в багатокорпусному вулику хороша сім’я в цей період повинна щільно покривати 30-40 рамок, тобто займати повністю 3-4 корпуси. Восени при підготовці до зими сильними слід вважати сім’ї, в яких бджоли заповнюють по 9-10 вуличок і більше. Необхідно прагнути до того, щоб в цей період на пасіці не було сімей, що мають менше 8 вуличок бджіл.

Щоб бджолині сім’ї на пасіці були сильними, високопродуктивними, треба протягом року послідовно виконувати певний комплекс прийомів: в кінці літа і восени готують до зими сім’ї, що складаються в основному з великої кількості молодих бджіл осіннього висновку, і постачають їх в зиму багатими запасами доброякісного корму ; взимку створюють для бджіл сприятливий режим температури, вологості і підтримують повний спокій; навесні забезпечують сім’ї хорошими умовами для інтенсивного накопичення молодих бджіл до медозбору і відбудови великого запасу стільників; влітку вживають заходів, що попереджають ослаблення сімей роїнням, і створюють умови для найбільш повного використання медозбору; потім знову починають готувати до зими сильні сім’ї бджіл.

У цьому цілорічному циклі всі ланки важливі; досить порушити хоча б одну з них, і попередні успіхи в створенні сильних сімей будуть втрачені. Наприклад, якщо бджоляр не створив сильним сім’ям хороших умов зимівлі, то вони до весни слабшають і потім не зможуть нормально розвиватися; буває, що бджоляр з весни виростив сильні сім’ї, але влітку не підвіз їх до масивів медоносів, і бджоли, не склавши меду, згодом слабшають через брак паші. Неможливо також створити сильні, високопродуктивні родини бджіл, якщо бджоляр не забезпечує їх багатими запасами корму, нехтує своєчасною зміною маток, не дбає про створення великого запасу стільників і т.д. Тільки при строгому виконанні всього цілорічного комплексу передових прийомів утримання бджіл можна домогтися високої продуктивності пасіки.

Однак, щоб зробити пасіку високоприбутковою, ще недостатньо отримувати багато продукції з кожної сім’ї. Якщо, наприклад, бджоляр обслуговує невелику кількість бджолиних сімей, то навіть при високих медозборах витрати на їх утримання не окупляться в належній мірі, і пасіка буде малоприбутковою або зовсім збитковою. Тому на великих промислових бджолофермах роботи по догляду за бджолами треба організувати так, щоб можна було обслуговувати велику кількість сімей і отримувати багато меду не тільки від кожної сім’ї, але і в середньому на одного працівника пасіки.

Бджоляр повинен раціоналізувати пасічні роботи, економно витрачати робочий час на догляд за бджолами, звільняючись від зайвих, невиправданих робочих операцій і частих оглядів сімей. Створюючи бджолиним сім’ям сприятливі умови для життєдіяльності та роботи, зовсім не обов’язково ретельно доглядати за кожною сім’єю індивідуально. Бджоли за своєю природою не потребують постійної дріб’язкової опіки з боку людини – частими втручаннями в життя сім’ї бджоляр приносить їй більше шкоди, ніж користі. Набагато менше праці вимагають сильні сім’ї, які самі добре регулюють температуру у вулику, не потребують різкого скорочення гнізда і його поступового розширення, збирають і приносять у вулик корм в такий час сезону, коли слабкі сім’ї потребують підгодівлі; при сильних сім’ях простіше попередити виникнення хворіб і бджолиного злодійства і т.д.

Щоб менше порушувати життєдіяльність сімей і економніше використовувати працю бджоляра, весь обсяг пасічних робіт слід звести до мінімуму операцій. У промисловому бджільництві замість індивідуального догляду за кожною бджолиною сім’єю окремо треба переходити до стандартизації робіт і їх серійного виконання одночасно на великому числі сімей. Це дасть можливість набагато збільшити кількість обслуговуваних сімей і підвищити вихід продукції в розрахунку на кожного працівника пасіки.

Зменшувати витрати праці на пасіці і підвищувати його продуктивність можна при утриманні бджіл у вуликах будь-якої системи. Однак ці завдання найбільш успішно вирішуються при утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах, працюючи з якими бджоляр оперує не окремими рамками, а цілими корпусами.

на головну