Весняна ревізія сімей

Приступають до неї відразу ж після закінчення перших весняних робіт при температурі повітря не нижче + 14 ° в тіні. При весняній ревізії важливо, по-перше, з’ясувати стан кожної бджолиної сім’ї після зимівлі і, по-друге, створити в гніздах умови для гарного розвитку сімей. Починають цю роботу з тих сімей, стан яких за зовнішніми ознаками або за записами викликає у бджоляра деякі сумніви.

З’ясування стану сімей

Якщо бджіл утримують в звичайних 12-рамкових вуликах або лежаках, то при весняній ревізії розбирають гніздо кожної сім’ї, з’ясовують її силу, стан розплоду, кількість корму, якість стільників в гнізді.

Силу сім’ї визначають за кількістю вуличок, зайнятих бджолами. Як уже згадувалося, сильною в цей час вважають сім’ю, в якій бджоли повністю покривають 8-9 і більше рамок.

Про кількість розплоду в сім’ї судять за кількістю займаних ними рамок, а про його якість – по тому, наскільки він суцільний. При хорошому розплоді в стільниках майже немає пропущених комірок, а також трутнів ( «горбатої») печатки. Обидва ці показники характеризують якість матки.

Кількість меду визначають на око за площею зайнятих ним комірок. Слід мати на увазі, що стільник звичайної гніздової рамки, заповнений по обидва боки медом, вміщує його близько 3,5-4 кг (в залежності від товщини). У рамці багатокорпусного вулика меду міститься близько 3 кг.

Якість гнізда характеризується придатністю його стільників для відкладання маткою яєць. Стільники, сильно запроношені бджолами, покриті цвіллю, пошкоджені мишами або ті, що містять багато трутневих комірок, непридатні для яйцекладки.

Комплектування гнізда

Щоб створити хороші умови для розвитку бджолиної сім’ї, одночасно з перевіркою її стану упорядковують її гніздо. Його комплектують так, щоб у сім’ї були рясні запаси корму, достатня кількість вільних бджолиних комірок для відкладання яєць маткою і чисте, скорочена і добре утеплене гніздо. При огляді сім’ї обсяг гнізда скорочують, причому особливо ретельно у недостатньо сильних сімей: з вулика видаляють зайві, не покриті бджолами рамки і перш за все з стільниками, непридатними для яйцекладки (ознаки їх вказані вище), а також без корму. Рамок залишають стільки, скільки їх покривають бджоли; в результаті цього полегшується обігрівання гнізда бджолами і поліпшуються умови виховання розплоду.

Підсумки весняної ревізії по кожній бджолиної сім’ї відзначають в спеціальній відомості.

Проведення весняної ревізії з повним розбиранням гнізд і оглядом усіх рамок дає можливість отримати детальну характеристику стану сімей і ретельно обробити кожну з них окремо. Однак така детальна ревізія пов’язана з великими витратами праці, через що допустима вона лише на порівняно невеликих пасіках, де один бджоляр обслуговує поки ще не більше 80-100 сімей бджіл. В умовах же великого промислового бджільництва, коли на одного працівника припадає в 2-3 рази більше бджолиних сімей, на проведення весняного огляду кожної родини витрачають значно менше часу. Робота ця набагато полегшується, якщо з осені були підготовлені сильні сім’ї, забезпечені багатими запасами доброякісного корму, і в результаті правильно організованої зимівлі вони добре збереглися до весни. Під час весняної ревізії можна обмежитися лише частковим розбиранням гнізд таких сімей, щоб орієнтовно визначити їх силу, наявність розплоду різного віку та загальну забезпеченість кормом (багато, досить, мало). При нестачі корму (що на благополучній пасіці буває як виняток) тут же підставляють в гніздо із запасів одну-дві рамки, заповнених медом і пергою, а крайні порожні стільники видаляють. У сильних, добре підтримуючих тепло сімей гнізда можна не скорочувати, якщо немає необхідності, лише видалити звідти старі, що підлягають вибракуванню стільники.

Ще простіше провести весняну ревізію при утриманні бджолиних сімей в багатокорпусних вуликах, коли вони зимують в двох корпусах. До весни в такому випадку сім’ї переходять у верхній корпус, який з осені був наповнений медом. Навесні вся робота зводиться до видалення нижнього корпусу (якщо він вільний від бджіл і розплоду) і швидкому огляді гнізда в верхньому, щоб переконатися в наявності розплоду різного віку та запасів корму. Якщо ж родина не повністю перейшла в верхній корпус, то її так і залишають в двох корпусах, обмежившись побіжним оглядом гнізда.

Весняна потреба сімей в запасах корму

При нестачі корму матка скорочує яйцекладку, погіршується вигодовування розплоду, розвиток сім’ї затримується і може припинитися зовсім. Згодом при появі влітку сильного взятка слабка сім’я не може зібрати багато меду, тому що в цей час вона тільки починає рости.

При нормальному розвитку сильна сім’я за весну витрачає близько 30 кг меду. Потреба її в кормі частково покривається за рахунок весняного медозбору, а відсутню кількість має бути надано родині з запасу у вигляді доброякісного стільникового меду, заготовленого в попередній сезон. Кількість корму, який бджоли можуть зібрати протягом весни, залежить від сили сімей, наявності весняних медоносів і стану погоди. Практика показує, що незалежно від примх погоди сім’ї можуть розвиватися навесні тільки в тому випадку, якщо в їх гніздах в розрахунку на кожну вуличку бджіл буде знаходитися не менше 1 кг торішнього стільникового меду. Така кількість меду навесні залишається зазвичай в сім’ях на будь-яких передових пасіках.

При комплектуванні під час весняної ревізії кормових запасів сім’ї важливо також забезпечити бджіл пергою. На кормових рамках в кожній родині її має бути в цілому не менше цілої гніздової рамки.

Чистка гнізда

Якщо на рамках або стінках вулика залишилися сліди проносу або вони покриті цвіллю, то одночасно з комплектуванням гнізда рамки і стінки вулика очищають стамескою і дезінфікують (див. Стор. 317-318). При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах зручніше піддавати весь корпус повному очищенню на складі після звільнення його від бджіл, а потім ставити укомплектовані чисті корпусу на вулики.

Нез’ємне дно в вуликах чистять не в день виставки бджіл із зимівника, а при проведенні весняної ревізії, краще на самому початку роботи, поки бджоли ще не встигли розповзтися по стінках і дну вулика.

При несприятливому результаті зимівлі бджіл, коли вулики значно забруднені проносом і цвіллю, а також на пасіках, неблагополучних щодо інфекційних хворіб, бджолині сім’ї під час весняної ревізії пересаджують в чисті, продезінфіковані вулики. Для цього знімають з кілочків вулик з бджолами і ставлять на них порожній продезінфікований. Потім з гнізда виймають одну за одною рамки і, струснувши з них бджіл у новий вулик, ретельно очищають. Очищені рамки ставлять в новий вулик. Бджіл, які залишилися на стінках і дні старого вулика, змітають на розстелений ряднина, перед вічком нового, і вони самі збираються в продезінфікований вулик (до льотка повинна бути похило приставлена дощечка, по якій могли б піднятися в нього молоді, нельотні бджоли). Звільнений ж від бджіл вулик очищають, миють, дезінфікують; в нього потім пересаджують наступну сім’ю. Для безперебійної роботи слід підготувати заздалегідь кілька запасних вуликів. На час пересадки бджіл в чисті, продезінфіковані вулики запрошують додаткових робітників.

Розміщення стільників в гнізді

При весняній ревізії сімей і при подальших роботах рамки з стільниками в вулику треба розміщувати так, як розташовуються в гнізді стільники в природних умовах. Рамки з розплодом і вільними комірками ставлять в середину гнізда, по обидва боки їх поміщають стільники, частково зайняті медом і пергою. Зібране таким чином гніздо ретельно утеплюють.

Утеплення гнізд

В утеплених гніздах бджолам легше підтримувати тепло і обігрівати розплід навіть при найсильніших похолодання. Крім того, при хорошому утепленні вони більш економно витрачають кормові запаси. В результаті сім’ї швидше розвиваються, а бджоли менше зношуються.

Гнізда сімей утеплюють подушками з мішковини або іншої міцної тканини, набитими утеплювачем. Подушки бувають бічні і верхні (рис. 77). Бічні подушки поміщають у вулик, коли гніздо скорочене і поряд залишається вільний простір. Таке утеплення може бути застосовано лише в 12-рамкових вуликах і лежаках. При утриманні ж бджіл в багатокорпусних вуликах скорочення гнізда в межах корпусу не практикується, тому потреби в бічних подушках немає. Верхні подушки знаходять застосування при утриманні бджіл у будь-яких вуликах.

Утепление гнезда подушками

Рис. 77. Утеплення гнізда подушками.

Бічну подушку роблять за формою гніздової рамки, дещо більших розмірів, ніж внутрішні розміри вулика, щоб вона, стискаючись, щільно входила в корпус поруч з розділовою дошкою і впиралася в дно. Верхня подушка повинна повністю закривати все гніздо вулика зверху і лягати на верхні кромки стінок корпусу. У вуликах зі з’ємними піддашшям верхні подушки роблять за розмірами піддашшя. При відсутності піддашшя на вулики ставлять порожні надставки і в них кладуть подушки Бічні подушки шиють товщиною 6-7 см, а верхні – не менше 10 см.

Для утеплення вуликів часто використовують і солом’яні мати. Щільно зв’язаний товстий мат служить достатнім утепленням, причому мат з озерного очерету (куги) краще солом’яного.

Якщо сім’я недостатньо сильна (займає всього 6-7 рамок), то гніздо утеплюють з обох сторін і зверху. Сім’ям, які займають в 12-рамковому вулику 8-9 рамок і більше, через нестачу місця бічну подушку ставлять тільки з одного боку. Сильні сім’ї самі добре обігрівають гнізда, і відсутність другої бічної подушки не позначається помітно на їхньому розвитку.

Більш важливе значення має верхнє ( «головне») утеплення гнізда. Стелею вулика служить ряднина, покладена прямо на верхні бруски рамок. Бджоли проклеюють його прополісом і перетворюють в щільний, непроникний захист. Часто для цієї мети використовують також тонкі дерев’яні дощечки (стелини). На ряднину або стелини кладуть верхню подушку або мат.

на головну