Виправлення неблагополучних бджолиних сімей

На пасіках, які потребують доукомплектування, доцільніше іноді замість ліквідації неповноцінних сімей вжити заходів до виправлення деяких з них. У таких випадках бджоляр, знаючи особливості кожної неблагополучної сім’ї, визначає, які з них і яким способом можна виправити.

Виправлення безматочних сімей

Для виправлення ранньою весною безматочної сім’ї не можна вдаватися до виводу молодої матки, тому що  через відсутність трутнів матка залишиться неплідною. Крім того, з початку вирощування матки до отримання від неї молодих бджіл проходить не менше 45 днів, і протягом такого терміну сім’я не може існувати без поповнення молодими бджолами. Тому безматочній сім’ї ранньою весною треба дати плодову матку, яка відразу почне відкладати яйця, і бджоли будуть виховувати розплід. Такі матки, що перезимували в нуклеусах, повинні бути завжди в запасі.

Перш ніж дати родині матку, гніздо уважно перевіряють. Якщо матка загинула недавно, то в родині можуть бути свищеві маточники. Всі їх без винятку видаляють, інакше бджоли вб’ють нову матку. Після видалення свищевих маточників сім’ю витримують протягом 3-6 год, а потім в гніздо підсаджують плодову матку. Якщо свищевих маточників немає, а всі ознаки сирітства сім’ї в наявності, то матку можна підсаджувати негайно.

Іноді стан сім’ї викликає сумнів: можна припускати, що в родині є матка, але вона чомусь не здатна відкладати яйця. В такому випадку в гніздо сім’ї ставлять «контрольний» стільник, тобто рамку з яйцями і личинками з іншої сім’ї. Через два дні рамку перевіряють, і якщо на ній закладені свищеві маточники, значить родина безматочна. Знищивши всі маточники, родині до вечора дають плодову матку. Якщо ж на контрольному стільнику  маточників не опиниться, значить матка в сім’ї є, але непридатна; її треба обов’язково відшукати і знищити, а сім’ю виправити в звичайному порядку.

Виправляючи безматочну сім’ю, до неї приєднують нуклеус із запасною маткою. Роблять це під вечір. У нуклеусі знаходять матку на стільнику і накривають її разом з оточуючими бджолами великим сітчастим ковпачком (рис. 78). Потім все рамки нуклеуса з розплодом і бджолами переставляють в переносний ящик і підносять до сім’ї, що виправляється. В останній розсовують рамки гнізда так, щоб всередині утворився простір, куди поміщають рамки приєднаного нуклеуса з ізольованою під ковпачком маткою. Щоб бджоли нуклеуса і родини, що виправляється не вступили в бійку, їм надають однаковий запах (див. стор. 165). На другий день сім’ю оглядають, видаляють з гнізда зайві рамки і звільняють матку з-під ковпачка.

Подсадка в семью матки, накрытой большим колпачком

Рис. 78. Підсадка в сім’ю матки, накритої великим ковпачком.

Якщо необхідно замінити в сім’ї малоплідну, дефектну матку, то її відшукують і знищують, потім, давши родині відчути сирітство, приєднують до неї нуклеус.

Сім’ї з бджолами-трутовками виправляти недоцільно, тому що  всі відомі способи їх виправлення надто копіткі. Такі сім’ї в усіх випадках треба ліквідувати.

Виправлення слабких родин

Навесні на пасіці можуть бути знесилені сім’ї. У такій сім’ї матка не може розвинути нормальну яйцекладку через нестачу бджіл-годувальниць, а сім’я, отже, не може в достатній мірі посилитися до головного взятка.

Перш ніж приступити до виправлення слабкої родини, треба уважно з’ясувати причини її поганого стану. Якщо сім’я ослабла через ураження її будь-якою заразною хворобою, то вживають заходів, зазначених в розділі «Хвороби бджіл». Трапляється, що звичайні здорові сім’ї, які мають плідних маток, слабшають через несприятливі умови зимівлі (наприклад, занепокоєння від мишей, надмірно висока або низька температура в зимовому приміщенні) або через весняний зліт бджіл. Такі сім’ї легко піддаються виправленню і до головного взятка можуть зрівнятися за силою з кращими сім’ями.

Перед тим, як приступити до виправлення сімей треба створити перш за все відповідні умови: особливо ретельно скоротити і утеплити гнізда, дати більше корму і т.д. Крім того, для прискорення їх розвитку необхідно додати їм бджіл з інших сімей, тобто посилити слабкі сім’ї. Для цього в гніздо слабкої родини підставляють 1-2 рамки з печатним розплодом, узятим від сильних сімей. Розплід повинен бути зрілий, з якого вже виводяться бджоли. Щоб слабка сім’я могла обігріти доданий розплід, з гнізда видаляють зайві рамки, залишаючи їх стільки, скільки повністю покривають бджоли.

У міру виходу підставленого розплоду родина посилюється. Через тиждень після першого посилювання сім’ї вдруге дають рамку з запечатаним розплодом. Цього достатньо, щоб сім’я надалі розвивалася самостійно. Якщо слабка сім’я не може добре обігріти підставлений  розплід, то при першому посилюванні разом з ним додають і молодих бджіл, що сидять на такому стільнику. Матку з обережності закривають на добу великим ковпачком.

Слід пам’ятати, що описані копіткі роботи по виправленню слабких сімей доцільні тільки на невеликих пасіках. На великій промисловій бджолофермі у бджолярів може не виявитися достатньо часу для таких трудомістких робіт. В цьому випадку треба сміливіше вибраковувати слабкі сім’ї, приєднуючи їх до інших, недостатньо сильних сімей (з двох маток залишають кращу).

на головну