Догляд за бджолами після весняної ревізії

Після того як при весняній ревізії усунені всі несприятливі наслідки зимівлі сімей і в гніздах створені умови для їх нормального розвитку, сім’ї протягом найближчих двох-трьох тижнів догляду зазвичай не потребують. Подальший же весняний догляд за ними буде полягати головним чином в поповненні кормових запасів і розширенні гнізд.

Поповнення кормових запасів сімей та використання весняних взятків

Щоб знати, коли слід додавати сім’ям корм, треба стежити за цвітінням весняних медоносів, льотом бджіл і показаннями контрольного вулика. Якщо вага його не змінюється, то це означає, що бджоли приносять мало нектару і пилку і покривають добову потребу в кормах. Збільшення ж ваги контрольного вулика вказує на накопичення в вулику запасів корму. В обох випадках додавати корм у вулики не слід.

Весняний взяток іноді буває настільки сильний, що бджоли заливають всі вільні комірки стільників «наприском», і це може обмежити кладку яєць маткою. Щоб уникнути такого результату і в цілях використання медозбору на час сильного весняного взятка на край гнізда родини ставлять рамки з порожніми стільниками для заповнення їх медом; на сильні сім’ї в таких випадках доцільно тимчасово поставити магазинні надставки.

Коли взятка немає, бджоли споживають готовий корм, і запас його в вулику зменшується. Тому кормові запаси періодично поповнюють, об’єднуючи дану роботу з розширенням гнізд (див. Нижче).

Підживлення бджіл цукровим сиропом. Якщо в господарстві немає запасних медових рамок, а в природі – взятка, то бджолам дають підгодівлю у вигляді цукрового сиропу. Готують його з двох вагових частин цукру і однієї частини води. Воду нагрівають в чистому емальованому котлі або лудженому баку, висипають в неї відведену кількість цукру і помішують, поки весь цукор не розчиниться. Потім сироп охолоджують до теплоти парного молока і роздають сім’ям: наливають у годівниці (в кожну по 2-3 л), поставлені в вулики. Щоб бджоли не тонули в сиропі, в годівниці обов’язково повинен бути дерев’яний пліт або ж шар стружок. Підживлення повторюють, поки в стільниках гнізда не накопичиться достатньо корму. Щоб уникнути бджолиного злодійства корм роздають ввечері, коли бджоли вже не літають.

Встановлено, що при додаванні в корм бджолам мікроелемента кобальту значно збільшується вирощування розплоду, в результаті чого сім’ї до головного взятка стають сильнішими. Цей препарат набувають в магазинах Зооветпостачу у вигляді хлористого або сірчанокислого кобальту. Хлористий кобальт додають в сироп з розрахунку 1 г на 30 л, а сірчанокислий – 1 г на 25 л.

Підживлення бджіл з годівниць – робота трудомістка. Тому на великих бджільницьких фермах доцільно організувати загальну підгодівлю. Осторонь від пасіки ставлять корита, щоб на кожну сім’ю доводилося 2-3 л об’єму. Корита заповнюють сиропом. На поверхні сиропу повинен плавати пліт (дерев’яна рама, затягнута мішковиною; бджоли сідають па мішковину, змочену сиропом, і беруть корм). У разі раптового дощу корито закривають, щоб вода не розбавляла сироп. При такій підгодівлі бджіл витрати праці бджоляра набагато нижчі, ніж при індивідуальній підгодівлі. Крім того, принесення бджолами корму зі сторони більшою мірою стимулює розвиток сімей, ніж забирання його з годівниць всередині вулика. Однак, якщо на пасіці є сім’ї, уражені заразними хворобами, загальну підгодівлю не застосовується до повного їх лікування.

Розширення гнізд

Після виставки бджіл із зимівника матка з кожним днем збільшує яйцекладку, і розплід займає все більшу і більшу площу стільників. У міру дозрівання і виведення розплоду в сім’ї накопичуються молоді бджоли. Настає час, коли сім’ї стає тісно на тих стільниках, які залишені їй при весняній ревізії, і в гніздо треба додати нові рамки.

Найбільш просто здійснити розширення гнізд у багатокорпусних вуликах. Як тільки сім’я повністю займе перший корпус, їй ставлять зверху другий, укомплектований рамками з сушею і вощиною. Оскільки корпуси цих вуликів маломірні і рамки низькі, то таке збільшення обсягу гнізда небезпеки для сім’ї не представляє. При утриманні бджіл у звичайних вуликах розширення гнізд окремими рамками – робота досить копітка, яка вимагає великих витрат праці. Якщо сім’ї недостатньо сильні і у них було проведено скорочення гнізд, то пасічнику доводиться уважно стежити за розвитком сімей, щоб не затримати розширення гнізд та не обмежити кладку яєць матками і розвиток сімей. Якщо ж сім’ї сильні, то їм ще при весняній ревізії можна залишити трохи більше рамок, ніж покритих бджолами. Сім’я сама по мірі зростання перейде на вільні стільники, і бджоляр буде менше витрачати часу для спостереження за розвитком сімей і розширенням гнізд.

Необхідність в розширенні гнізд з’являється приблизно через 20 днів після виставки бджіл. Щоб визначити, коли слід приступити до розширення гнізда у тій чи іншій сім’ї, досить у вулику відсунути крайню рамку; якщо вона з внутрішньої сторони покрита бджолами, то гніздо пора розширювати. Це роблять тут же, для чого треба мати в переносному ящику підготовлені рамки.

В результаті осіннього і весняного скорочення гнізд на пасіці навесні скупчується багато гніздових стільників. З цього запасу відбирають чисті, рівні, правильно відбудовані стільники, в яких вже виводився розплід. Комірки таких стільників краще зберігають тепло, а матка навесні охочіше відкладає в них яйця. Добре, якщо у верхній частині стільника є трохи меду. У цьому випадку одночасно з розширенням гнізд поповнюються кормові запаси сімей. Поряд з запасними стільниками треба готувати також рамки з вощиною (їх ставлять в гнізда пізніше, з настанням взятка).

При розширенні гнізда додають дві відбудовані рамки, поміщаючи їх між останньою рамкою з розплодом і «криючим» стільником. Сильним сім’ям можна додавати відразу по 3-4 рамки. Надалі роботу з розширення гнізд продовжують. З настанням стійкого тепла, коли немає ризику застудити розплід, сильній сім’ї рамки можна ставити всередину гнізда, між стільниками з розплодом. Чистка комірок і засівання їх яйцями при цьому прискорюються. Коли з’явиться стійкий весняний взяток (з плодових дерев і деяких інших медоносів), при розширенні гнізд ставлять рамки з вощиною для відбудови нових стільників.

Розширення гнізд продовжують до тих пір, поки родина не заповнить весь корпус. У корпусі вулика-лежака достатньо місця для поступового додавання рамок протягом усього періоду росту родини й для складання принесеного бджолами нектару під час головного взятка. Але в звичайному вулику об’єм  корпуса не дозволяє розширити гніздо більше ніж до 12 рамок, тому на вулик сім’ї, яка заповнила гніздо, ставлять зверху другий корпус або магазин.

Разове розширення гнізд. На великих промислових пасіках, де бджоляр обслуговує велику кількість бджолиних сімей, він не в змозі часто оглядати сім’ї, щоб не пропустити час для розширення гнізд. В таких умовах рекомендується застосовувати разове розширення гнізд – прийом, розроблений Інститутом бджільництва. Для цього при весняній ревізії залишають в гнізді сильної сім’ї 12 кг меду, а потім не оглядають сім’ї приблизно три тижні. Після закінчення зазначеного терміну і при появі в природі хоча б невеликого взятка кожній родині ставлять в гніздо відразу кілька рамок з вощиною і стільниками, доводячи загальну кількість рамок у гнізді до 12. Почекавши, коли всі рамки будуть зайняті бджолами, проводять друге розширення – в звичайних вуликах шляхом постановки другого корпусу або магазину, а у вуликах-лежаках – додаванням рамок з вощиною і стільниками до заповнення всього вулика. При другому додаванні рамок у вулик-лежак роблять так. Все обсиджуване бджолами гніздо відсувають від льотка у вільний простір вулика, а на місце, що звільнилося ставлять рамки з вощиною і стільниками, чергуючи їх через одну. Бджоли завжди прагнуть зайняти розплодом рамки біля льотка, тому на вощині вони швидко відбудують тут нові стільники, а матка відкладе в комірки яйця. Такий прийом в значній мірі запобігає ройовому стану сімей.

Регулювання ширини льотків.

Ширина льотків у вуликах протягом сезону не залишається постійною. Рано навесні, коли взятка немає, для проходу бджіл досить 2-5 см, в залежності від сили сім’ї. З настанням весняного взятка льотки розширюють, а з припиненням взятка їх знову звужують. У міру зростання сім’ї льотки розширюють все більше і більше. У спекотну погоду, коли бджоли посилено вентилюють гніздо, льоток відкривають на всю ширину.

на головну