Загальні правила огляду бджолиних сімей

Повний огляд сім’ї з розбиранням усього гнізда допустимий при температурі не нижче 14 ° тепла в тіні. Але якщо становище сімей задовільне, то з їх оглядом краще почекати до тих пір, поки температура повітря не підніметься до 16-18 °. Частковий огляд сімей, коли рамки тільки розсовують, не виймаючи їх з вулика, можна виконувати при 12 ° і навіть при 10 ° тепла. Оглядаючи сім’ї у вечірні години, не можна запізнюватися з роботою. З наближенням темряви бджоли таких сімей починають масами повзати по руках і одязі бджоляра і не можуть потрапити назад у вулик.

Дуже важливо при огляді сімей не дратувати бджіл. Бджоляр повинен працювати в світлому чистому одязі, причому слід пам’ятати, що бджоли не виносять різких запахів, наприклад запах цибулі, поту, одеколону, бензину і т.п. При розбиранні гнізда родини не можна допускати різких рухів, ударів по вулику, треба уникати роздавлювання бджіл . Перебуваючи біля вулика, не можна стояти перед вічком, на шляху льоту бджіл. Не слід також оглядати сім’ї при виникненні бджолиного злодійства, тому що  в цей час бджоли бувають особливо дратівливі; при огляді сім’ї під час крадіжки вона посилиться.

Перед оглядом сімей бджоляр повинен підготувати необхідне приладдя – робочий ящик з інструментами і запасом сухих деревних гнилиць, переносний ящик для рамок або візок, розпалити димар. На пасіку треба йти в халаті і лицьовій сітці. З кавказькими бджолами працюють зазвичай без сітки.

Приступаючи до огляду родини, спочатку пускають у вічко 2-3 струменя диму (при огляді сімей кавказьких бджіл дим можна не пускати); вичекавши приблизно хвилину, знімають дах вулика, видаляють подушку і, піднявши ряднина або одну-дві стельові дощечки, пускають дим поверх рамок, після чого знову накривають гніздо. Потім, починаючи з краю гнізда, поступово відкривають і виймають рамки. У вулику НЕ оголюють відразу багато рамок, а відкривають їх по одній-дві; оглянуту частина гнізда тут же прикривають запасним ряднином. Вийняту рамку тримають за плечики прямовисно або трохи похило. Не можна тримати стільник плазом, тому що з комірок може витекти наприск меду і можуть вивалитися грудочки незатрамбованому пилку. Крім того, під вагою меду і розплоду стільник прогинається. Щоб оглянути другу сторону рамки, їй надають таке положення, щоб верхній брусок стояв вертикально, і повертають рамку, тримаючи її за плечі, до появи другої сторони. При огляді рамку тримають над відкритим вуликом, інакше можна упустити на землю молодих бджіл або навіть матку. Кожен раз, перш ніж вийняти рамку, на неї зверху уздовж вуличок пускають невелику струмінь диму. Якщо треба видалити з рамки бджіл, то їх змітають гусячим пером, гілкою або пучком трави, пов’язаним у вигляді віничка Менш придатна для цього волосяна щітка, тому що вона сильніше дратує бджіл. Якщо на рамці немає розплоду або свіжого наприску, то бджіл з такою рамки просто струшують в вулик.

Коли необхідно відшукати матку, гніздо розбирають особливо обережно, причому якомога менше слід користуватися димарем, щоб бджоли не збігали з рамок. Матку треба шукати на рамці з розплодом, в першу чергу там, де є яєчка. Спочатку крайні рамки без розплоду видаляють з вулика в переносний ящик. Потім виймають одну за одною рамки з розплодом і уважно оглядають їх. Між оглянутою і іншою частиною гнізда має залишатися простір шириною не менше 20 см.

Про місцезнаходження матки можна судити з поведінки бджіл: зазвичай вони суцільним потоком спрямовуються в ту частину вулика, де перебуває матка. Якщо матку треба помістити в кліточку, то її обережно беруть пальцями за грудку або за обидва крильця і пускають в заздалегідь відкритий нижній отвір маткової кліточки. При цьому кліточку тримають відкритим кінцем вниз, щоб матка входила в неї, піднімаючись по стінці. Закривати отвір треба обережно, інакше можна прищемити бігаючу матку.

на головну