Заходи проти бджолиного злодійства

Якщо стоїть гарна погода, але взятка немає, то може виникнути бджолине злодійство: бджоли проникають в чужі вулики і забирають мед. Визначити злодійство неважко – бджоли-злодійки зазвичай шукають щілини у вулику, нагромаджується близько них і підкрадаються до льотка. Сторожові бджоли надають їм опір, і на прилітній дошці зав’язується бійка; біля вулика можна бачити трупики; бджоли стають дуже злими і дратівливими. У разі чисельної переваги чужих бджіл злодійство переходить в напад, тобто чужі бджоли відкрито вриваються у вічко, вбивають матку і піддають сім’ю повному розграбуванню. Якщо своєчасно не вжити заходів, то при нападі може загинути багато сімей.

Буває, що бджоли однієї пасіки нападають на іншу, але частіше злодійство йде на своїй же пасіці. Спочатку обкраданню і нападу піддаються слабкі і безматочні сім’ї. Згодом же, якщо не вжити заходів, злодійство поширюється все ширше, переходить в напад, який приймає потім масовий характер. У подібному випадку пасіку можуть врятувати від великих збитків тільки настання холодів і дощів, а також поява сильного взятка або ж рішучі заходи з боку бджоляра.

Попередження крадіжок

З крадіжками боротися важко, їх набагато легше попередити. Для цього треба дотримуватися наступних правил.

  1. Не тримати на пасіці слабких і безматочних сімей; якщо такі сім’ї є і їх ще не встигли виправити, то їм скорочують гнізда до повного обсиджування рамок бджолами і зменшують льотки до 1 см.
  2. Скорочувати в безвзяточний час льотки у всіх сімей; якщо в вуликах є щілини, їх шпаклюють або замазують глиною.
  3. Оглядати сім’ї в безвзяточний час тільки ввечері, коли льоту бджіл майже немає, а в денні години – тільки в спеціальному переносному наметі (рис. 79).

Палатка для осмотра семей в безвзяточное время

Рис. 79. Намет для огляду сімей в безвзяточний час.

  1. При роботі на пасіці ніде не залишати слідів меду; якщо на землю або на вулик потрапить крапля меду, її тут же треба засипати землею або ж стерти ганчіркою, змоченою в гасі.
  2. Запасні стільники, мед, вирізану суш – все, що має запах меду, зберігати в закритому, недоступному для бджіл місці (в пасічному будиночку не повинно бути щілин, його вікна і двері щільно закривають).

Боротьба з початком злодійства

Крадіжка треба припиняти в самому початку, інакше боротися з ним буде все важче. Для відлякування бджіл-злодійок у обкрадуваних родин змащують гасом прилітну дошку і передню стінку вулика на деякій відстані від льотка. Змащування треба повторювати, тому що  гас швидко висихає. Бджіл-злодійок, що кружляють біля вуликів в повітрі, оббризкують холодною водою з садового шприца або за допомогою віника. Стримуючи таким чином розвиток злодійства, виграють час; при настанні взятка або ж негоди злодійство проходить.

Під час нападу бджіл-злодійок на одну або кілька сімей, коли описані заходи не допомагають, постраждалі сім’ї після закінчення льоту бджіл забирають в зимівник або підвал. На пасіці ж треба вжити заходів обережності, щоб злодійки не накинулися на сусідні сім’ї. У цих сімей треба звузити льотки і спостерігати за поведінкою бджіл, застосовуючи в разі потреби відлякування злодійок, як описано вище. Через 2-3 дні, коли злодійки відвикнуть літати за здобиччю, прибрані вулики знову ставлять на їх місця.

Іноді масовий напад набуває загрозливих розмірів. Так буває, коли бджоляр запустив злодійство (не приймав ніяких заходів), або при раптовому припиненні сильного взятка.

В цьому випадку треба терміново прийняти один з наступних заходів:

1) ввечері підготувати бджіл до перевезення і вночі перекинути пасіку в інше місце, де є хоча б невеликий взяток;

2) всі сім’ї прибрати на кілька днів в зимівник.

на головну