Роботи бджоляра на початку сезону

При правильній постановці справи зазвичай не буває неблагополучних сімей. Але якщо свого часу не були створені досить хороші умови зимівлі, то у деякої частини сімей при першому обльоті бджіл можуть виявитися ненормальності. Такі сім’ї треба оглядати в першу чергу і в залежності від результатів огляду негайно надати їм допомогу: видалити підмор (мертвих бджіл), замінити обношеність або запліснявілі стільники, додати рамки з кормом, скоротити і утеплити гніздо. Якщо в комірках стільників немає яєчок і поведінка бджіл вказує на безматочність, то до сім’ї підносять взятий із зимівника нуклеус з маткою і приєднують до сім’ї, що виправляється (про правила возз’єднання родини стор. Виправлення неблагополучних сімей).

На великих промислових фермах при високій завантаженості бджолярів роботою часу для виправлення одиничних неблагополучних сімей може і не бути, тим більше, що для повного відновлення кожної такої сім’ї пізніше буде потрібний тривалий індивідуальний догляд. Щоб такого роду копіткі роботи не заважали плановому обслуговуванню великої кількості бджолиних сімей, вигідніше ліквідувати кілька неблагополучно перезимувалих сімей, а пізніше замість них сформувати стільки ж надпланових відводків. Ліквідувати такі сім’ї можна відразу ж в день виставки бджіл (способи ліквідації описані на стор. 164-165), але, щоб не затримувати виконання більш термінових робіт, доцільно відкласти це до закінчення весняної ревізії. У подібних випадках, щоб уникнути бджолиного злодійства неблагополучним сім’ям скорочують льотки так, щоб одночасно могла пройти тільки одна бджола.

Якщо поведінка сімей викликає підозру в їх захворюванні, то треба негайно відібрати зразки бджіл і відправити їх для дослідження в ветбаклабораторії (див. Розділ V Хвороби бджіл).

Чистка дна

Ця робота є обов’язковим для всіх пасік. Відкладати її не можна, тому що мертві бджоли,  розкладаючись у вулику, видають важкий запах. Крім того, серед підмору можуть бути трупики бджіл, які загинули від заразних хворіб; такий підмор служить джерелом зарази. Якщо не поспішити з очищенням дна, то бджоли будуть самі витягувати з вулика підмор, що створить на пасіці антисанітарні умови. Щоб не допустити цього, дно чистять в день виставки вуликів із зимівника, але не пізніше ніж на наступний день.

У вуликах зі з’ємним дном робота виконується просто. Пустивши в льоток струмінь диму, знімають з вулика дах і кладуть його поруч. Потім корпус вулика знімають з дна і ставлять на дах (якщо вона двоскатний, то для цієї мети використовують запасне дно вулика). Прибравши з кілочків брудне дно, на його місце кладуть чисте, запасне і ставлять вулик на місце. Брудне дно очищають від підмору над тазом, листом або широким ящиком, добре вискоблюють стамескою, промивають дезінфікуючим розчином або ж обпалюють вогнем паяльної лампи. Очищене дно використовують для заміни брудного в наступному вулику.

На великій фермі, де протягом одного-двох днів потрібно очистити дно у кількох сотень вуликів, створюють спеціальну робочу групу. У неї входять бджоляр, його помічники та тимчасові робочі. Для безперебійної роботи на кожній пасіці ферми треба мати не менше 10 запасних дна вуликів і пасічний візок, на який встановлений ящик для зчищання підмору, а також посуд з дезінфікуючим розчином (або паяльна лампа). Можна рекомендувати таку розстановку сил в такій робочій групі: двоє працюють біля вуликів, замінюючи у них брудне дно чистим; один робочий безперервно відносить від вуликів брудне дно до місця очищення, а назад приносить чисті, розкладаючи їх біля вуликів з ще не очищеним дном; двоє робітників зайняті тільки очищенням і дезінфекцією дна. Щоб скоротити переходи носія дна, треба поступово пересувати візок (над яким йде очищення) уздовж ряду оброблюваних вуликів. Розстановку робочих залежно від конкретних умов можна раціоналізувати; важливо лише відрегулювати процес так, щоб на всіх його ділянках (заміна дна, їх доставка і очищення) робота йшла з однаковим навантаженням, без перебоїв і простоїв працівників.

Якщо дно вуликів нез’ємне, то цю роботу доцільно об’єднати з весняною ревізією сімей.

на головну