Роботи перед початком сезону

Поки бджоли знаходяться в стані зимового спокою, бджоляр зобов’язаний заздалегідь підготувати нові вулики, додаткові корпуси, магазинні надставки, рамки, оснастити їх дротом, зробити необхідну кількість утеплювачів- подушок або матів, відремонтувати наявне обладнання, з осені або рано навесні до виставки бджіл запасти вощину. На великій пасіці, де бджоляр обслуговує багато сімей, хороша підготовка до сезону має особливо важливе значення. Всі роботи, які можна виконати в приміщенні, бджоляр повинен закінчити до виставки бджіл, щоб потім не відволікатися від безпосереднього догляду за ними. При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах, крім всіх зазначених робіт, бджоляр укомплектовує запасні корпуси рамками з стільниками, кормами і вощиною. Це дає можливість в розпал пасічних робіт брати потрібні корпуси і підставляти їх сім’ям.

Догляд за бджолами перед виставкою їх із зимівника

В кінці зими, коли починається танення снігу, треба особливо ретельно стежити за поведінкою зимуючих сімей. Чим ближче до весни, тим сім’ї стають неспокійніші, легко збуджуються, шумлять. Якщо допустити підвищення температури повітря в приміщенні, то у бджіл від занепокоєння може початися пронос, і в сім’ях з’явиться великий «осип» (багато загиблих бджіл).

У теплу погоду щодня перевіряють поведінку зимуючих сімей і всіма заходами охолоджують приміщення, не допускаючи підвищення температури більш ніж до 4 ° тепла. Для цього всі вентиляційні отвори відкривають, а на ніч відкривають і двері. Якщо, незважаючи на вжиті заходи, температура в зимівнику продовжує підвищуватися, то треба прискорити виставку бджіл із зимівника. Навіть в тому випадку, коли погода не дозволить бджолам відразу облетітись, сім’ї на відкритому повітрі будуть відчувати себе краще, ніж в задушливому приміщенні. При необхідності подібна «надрання» виставка бджіл цілком допустима і в такий час, коли навколо ще лежить сніг і відповідними заходами (див. Нижче) не вдалося повністю звільнити від нього пасічну садибу. Сім’ї нормальної сили, добре забезпечені кормом, безболісно переносять поворотні холоди, звичайні в цю пору року.

При зимівлі бджіл на волі з настанням весняних відлиг сніг від стінок вуликів відкидають, застеляють його навколо вуликів тонким шаром соломи і в теплі сонячні дні відкривають льотки для обльоту бджіл.

Підготовка пасічної площадки

З початком танення снігу приступають до підготовки пасічної садиби для розміщення на ній вуликів. Важливо прискорити танення снігу на території пасіки, для чого його «зачорнюють», розпилюючи золу, вугільний пил і т. п., так що на поверхні снігу утворюється легкий темний наліт. Чорні частинки добре поглинають тепло сонячних променів, і сніг швидко тане. Зазначеними прийомами вдається звільнити майданчик від снігу на 10-15 днів раніше, ніж зазвичай його танення.

Якщо пасіку розташовують на даній ділянці вперше, то треба заздалегідь, ще з осені, розпланувати територію і підготувати місця для постановки вуликів. Відкладати ці роботи на весну не слід, тому що їх виконання затримає виставку бджіл.

Багато бджолярів розміщують вулики на пасіці рядами в шаховому порядку (відстань між рядами і вуликами в ряду 4-6 м). Однак при такій одноманітній розстановці ускладнюється орієнтування бджіл, посилюється їх блукання і потрапляння в чужі вулики. Тому доцільніше розміщувати вулики парами або групами по 3-4 вулика на відстані приблизно 1 м один від одного і 6-8 м між групами. Крім того, щоб полегшити бджолам орієнтування і знаходження своїх вуликів, треба надати пасіці більш різноманітний вид: розфарбувати вулики в різні кольори – синій, блакитний, жовтий, білий; розсадити на ділянці деревця та кущі різноманітної величини і форми.

На пасічних садибах великих промислових бджолоферм зазвичай будують зимівники місткістю на 300-500 і більше бджолиних сімей. У такий зимівник забирають на зиму бджіл, завезених з декількох пасік. В цьому випадку для весняної виставки бджіл (як і для їх осіннього утримання) треба виділити на пасічній садибі кілька майданчиків приблизно на 100 вуликів кожен. Щоб при такому скупченні виставлених із зимівника сімей їх обліт проходив спокійніше, майданчики повинні бути дещо відокремлені один від одного і відокремлені дерево-чагарниковими насадженнями (зручні густі лісосмуги з жовтої акації), а по можливості і наявними на садибі будівлями.

На місцях, призначених для розміщення вуликів, заздалегідь готують підставки висотою близько 25 см. Їх призначення – захистити вулики від вогкості і запобігти проникненню в льоток різних комах; крім того, при розташуванні вулика на підставці відповідної висоти пасічнику під час огляду гнізд не доводиться низько нагинатися. Найчастіше вулики встановлюють на кілки, вбиті в землю. Деякі бджолярі рекомендують застосовувати переносні підставки на зразок лавочок. Однак при їх використанні важко домогтися того, щоб вулики стояли рівно: під ніжками таких підставок земля осідає нерівномірно (особливо в дощову погоду), в результаті чого вулики нахиляються в ту чи іншу сторону, і пасічнику доводиться систематично їх вирівнювати. Тому надійніше забивати в землю звичайні кілки (по чотири для кожного вулика) довжиною 60-65 см з деревини, що мало піддається гниттю, наприклад з дуба, смолистої сосни; береза і осика для кілків не підходять. Вбивають з таким розрахунком, щоб вони розташовувалися точно по кутах вулика. Зручно в таких випадках користуватися спеціальною прямокутною рамою, внутрішні розміри якої відповідають зовнішнім розмірам дна вулика. Рівень верхівок вбитих кілків перевіряють запасним дном вуликів і рівнем: важливо, щоб вулик стояв рівно, з невеликим нахилом вперед (щоб в нього не затікала дощова вода).

На пасічному майданчику, підготовленому до виставки бджіл із зимівника, встановлюють поїлку і ваги для контрольного вулика. Якщо на даній садибі зимують і навесні тимчасово утримуються сім’ї з декількох пасік, то на кожну таку групу сімей треба мати поїлку і контрольний вулик.

Поїлка це резервуар для води – цеберце або емальований бачок ємністю приблизно 20-30 л з краном на дні. Цей резервуар поміщають на підставку висотою 50-60 см, а під кран похило приставляють 1,5-метрову дошку з вирізаною на її поверхні зиґзаґоподібною канавкою або подібним чином набитими планками. Вода з трохи відчиненого крана капає на дошку і поступово стікає вниз. Поїлку встановлюють на сонячній стороні, щоб вода, що стікає на дошці зігрівалася Для задоволення потреби бджіл у мінеральному живленні в воду поїлки додають кухонну сіль з розрахунку 60 г на відро води. Крім того, рекомендується додавати в воду хлористий або сірчанокислий кобальт з розрахунку 1 г готового препарату на 25- 30 л води (кобальт стимулює вирощування розплоду в сім’ях).

Важливо привчити бджіл до поїлки з першого ж дня, для чого в день виставки вуликів із зимівника змащують дошку поїлки медом.

Для контрольного вулика влаштовують навіс у вигляді легкої альтанки. Ще до виставки бджіл під навісом на підставці встановлюють заздалегідь вивірені ваги. Пізніше на ваги ставлять сильну бджолину сім’ю. Щоб мати уявлення про характер взяток, щодня ввечері її зважують.

Виставка бджіл

Здавна прийнято виставляти бджіл із зимівника після скресання річок, коли основна маса снігу зійде і з’являться перші квітки найбільш ранніх медоносів і пилконосів – мати-й-мачухи, ліщини, вільхи та деяких інших. Для виставки вибирають тихий теплий день з температурою в тіні не нижче 12 ° тепла. При неблагополучній же зимівлі бджіл виставляють, як уже зазначалося, раніше звичайного терміну, не чекаючи, коли зійде сніг. Рання виставка корисна і для тих сімей, які перезимували благополучно: вона активізує бджіл, сприяє різкому збільшенню яйцекладки маток і вирощуванню розплоду. Тому рання, за 2-3 тижні до звичайного терміну, виставка бджіл набула значення прогресивного прийому і успішно практикується багатьма бджолярами. При ранній виставці, як і при звичайній, важливо, керуючись прогнозом погоди і загальним її станом в цей період, вибрати день з відносно теплою погодою, щоб бджоли змогли до вечора облетітись (за винятком, як згадувалося, випадків, коли родини сильно занепокоєні).

До дня виставки повинні бути виділені додатково робочі для перенесення вуликів з розрахунку 4-6 чоловік на 100-120 сімей і двоє-троє носилок. До виставки бджіл приступають якомога раніше, щоб до 10-11 год. всі сім’ї були на майданчику. Напередодні дня виставки у всіх вуликів прочищають льотки від підмору. Перед винесенням вуликів їх льотки щільно закривають, на гнізда зверху кладуть утеплення, якщо взимку для посилення вентиляції воно було знято. Це дасть можливість тримати відкритими двері зимівника, не боячись, що світло виманить бджіл. Під час виносу вуликів треба тримати поблизу розпалений димар на той випадок, якщо з якогось вулика почнуть виходити бджоли.

Виносити вулики із зимівника слід обережно, без стуку і поштовхів. Вулик, знятий зі стелажів, ставлять на носилки льотком назад. При перенесенні робочі обов’язково повинні йти в ногу (вулик менше розгойдується).

На ділянці бажано ставити вулики на минулорічні місця: пасічнику легше запам’ятати звичайне їх розташування, і він швидше може знайти на пасіці потрібну родину. У зимівнику ж доцільно тимчасово залишити кілька нуклеусів із запасними матками на випадок, якщо знадобиться виправляти безматочні сім’ї. Бджоли необлетілого заздалегідь нуклеуса, будучи приєднані до сім’ї, що виправляється, залишаються в ній цілком (не злітає). При розміщенні вуликів на пасіці бджоляр підбирає свідомо сильну сім’ю і поміщає її на ваги в якості контрольного вулика.

Встановивши вулики на кілочки або підставки, до прилітної дошки кожного з них приставляють дощечку шириною 10-15 см, щоб прилітаючі бджоли могли легко входити в вулик. Льотки вуликів відкривають лише після розстановки всіх сімей, інакше літаючі бджоли будуть заважати робочим. Щоб зменшити перемішування бджіл, їх блукання і посилення одних родин за рахунок інших, льотки відкривають не у всіх вуликів поспіль, а спочатку через один вулик Коли обліт перших сімей ослабне, відкривають льотки сусідніх вуликів. Переходячи від вулика до вулика, бджоляр уважно спостерігає за обльотом бджіл. Сім’ї, що благополучно перезимували  облітуються дружно, бджоли енергійні; вони тут же починають видаляти з вулика сміття і приносити пилок. Чим сильніша сім’я, тим більше облітується бджіл.

Якщо з осені бджоли були добре підготовлені до зими і перебували в нормальних умовах зимового утримання, то навесні практично не буває ослаблих, погано облітаних сімей, або ж вони зустрічаються поодиноко. Проте бджоляр повинен вміти виявляти неблагополучні сім’ї за характером льоту бджіл.

Сім’ї, що чомусь неблагополучно перезимували, різко виділяються своєю поведінкою; при обльоті в таких випадках можна помітити:

1) бджоли з роздутими черевцями виповзають на прилітну дошку і тут же випорожнюються (це вказує на те, що взимку вони харчувалися недоброякісним кормом або заражені нозематозом);

2) бджоли йдуть на обліт уповільнено, в невеликій кількості і літають мляво (сім’я нечисленна або ж бджоли ослабли від голоду);

3) вийшли з льотка бджоли безладно повзають по вулику, як би відшукуючи щось, літають слабко, недружно, за роботу не приймаються (ознака втрати матки).

Про всі ненормально облетілі сім’ї бджоляр тут же робить позначку в записнику.

Коли масовий обліт скінчиться, у всіх вуликах скорочують льотки до 2-5 см і відразу приступають до огляду сімей, що погано облетілись.

на головну