Розформування неблагополучних сімей

На будь-якій, навіть хорошій, пасіці навесні можуть виявитися поодинокі бджолині сім’ї, що неблагополучно перезимували. Такі сім’ї можуть бути виявлені при спостереженні за першим весняним обльотом бджіл, а іноді і при проведенні весняної ревізії. Їх беруть на особливий облік і після закінчення ревізії вирішують, як з ними вчинити. Щоб уникнути зайвих непродуктивних витрат по їх виправленню на великих промислових пасіках навесні неблагополучні сім’ї доцільно ліквідувати. Ліквідації підлягають сім’ї безматочні, а також з неповноцінними малоплідними матками, що відкладають яєчка в комірки стільників з великими пропусками або залишають «горбатий» трутневий розплід. Як правило, всі такі родини слабкі, і їх виправлення недоцільне. Якщо ж буде виявлено, що випадково втратила матку сім’я сильна, то її ліквідовувати не слід; навіть на великій пасіці при великій завантаженості роботою бджоляр повинен знайти час для виправлення цієї сім’ї (про прийоми виправлення див. стор. Виправлення неблагополучних сімей).

Навесні іноді зустрічаються сім’ї, знесилені від випадкових причин (наприклад, в результаті зльоту бджіл), але які мають хороших маток (дають суцільний розплід). Ліквідовувати такі сімейки не можна: треба добре скоротити і утеплити їх гнізда і утримувати в статусі нуклеусів із запасними матками. Якщо найближчим часом матки не знадобляться, то пізніше ці сімейки використовують як основу для формування відводків від сильних сімей.

Розформовують тільки нездатні до подальшого розвитку сім’ї, причому способи розформування залежать від їх стану. Якщо сім’я давно втратила матку і в ній немає розплоду і молодих нельотних бджіл (тим більше, якщо вже завелися бджоли-трутівки), то немає сенсу витрачати час на приєднання бджіл цієї родини до іншої. У години з теплою льотною погодою таку сім’ю добре прокурюють димом, щоб бджоли наповнили зобики медом, а потім вулик відносять на край пасіки і струшують бджіл з рамок і стінок вулика на розстелений полог (земля в цей час ще холодна, сира); рамки і вулик тут же забирають на склад. Бджоли повернуться на колишнє місце і, не знайшовши свого житла, розлетяться по сусідніх вуликів. Якщо в безматочній сім’ї залишився розплід і, отже, є молоді нельотні бджоли, її приєднують до найближчої сусідньої сім’ї. Попередньо з ліквідованої сім’ї видаляють всі зайві рамки, щоб бджоли густо зібралися на інших (залишають в першу чергу стільники з розплодом).

Приєднують сім’ю під вечір, тому що  в цей час бджоли різних родин об’єднуються спокійніше, ніж вдень. Ліквідовану сім’ю підносять до тієї, до якої її будуть приєднувати. З вулика другої сім’ї видаляють бічну подушку і розділову дошку (діафрагму) і в простір, що утворився ставлять всі рамки першої сім’ї. Щоб уникнути ворожого ставлення і бійки між бджолами об’єднаних сімей, їм надають однаковий запах; для цього бджіл обох сімей в момент об’єднання збризкують медовим сиропом (злегка розсовуючи рамки), а після об’єднання добре прокурюють димом.

У тому випадку, коли ліквідують сім’ї з неповноцінною маткою, зранку цю матку видаляють з сім’ї, щоб бджоли відчули сирітство, а під вечір всіх бджіл і розплід приєднують до сусідньої сім’ї, як описано вище.

на головну