Стандартизація пасічних робіт

Виконуючи такі роботи, як розширення гнізд, постановка надставок і ін., бджоляр зазвичай переглядає всі сім’ї пасіки і, тільки відкривши гніздо, вирішує, чи пора в даній сім’ї виконувати цю роботу або відкласти її на майбутнє. При такій системі догляду за бджолами працівник витрачає багато часу непродуктивно і не може обслужити велику кількість сімей. Тому на пасіках великих промислових бджолоферм чергові роботи виконують серійно, відразу на великій групі сімей, без їх поголовного огляду; це дає можливість одному пасічнику з помічником обслужити кілька пасік. Ще продуктивніше працю бджоляра, якщо дану роботу виконувати одночасно по всіх сім’ях пасіки. Але для такої організації роботи треба, щоб всі сім’ї даної групи (або пасіки в цілому) мали приблизно рівну силу. Досягається це або поділом сімей на групи, або вирівнюванням їх сили по всій пасіці.

Поділяють сім’ї на групи ще під час головної весняної ревізії. Залежно від кількості зайнятих бджолами рамок виділяють три або чотири групи сімей (сюди не включаються слабкі сім’ї, що підлягають вибракуванню). На кожному вулику позначають крейдою відповідну римську цифру (I – найбільш сильні сім’ї, II – менш сильні і т.д.). Відповідно до цьому визначають черговість розширення гнізд, постановки вощини на відбудову, збільшення обсягу вуликів надставками і т.д. Досить оглянути в межах групи (на витримку) кілька сімей, щоб вирішити, чи пора виконувати дану роботу по всій групі сімей. В процесі подальшого догляду за бджолами групи сімей уточнюють: відстаючі сім’ї переводять в нижчу групу, а швидкозростаючі – у вищу.

Вирівнювання сили сімей по всій пасіці застосовувалося деякими передовими бджолярами і раніше. Особливо широко цей спосіб поширений у бджолярів США. Роботу по вирівнюванню сили сімей починають з весняного розформування слабких сімей, за рахунок чого підсилюють інші, недостатньо сильні сім’ї. Потім періодично передають рамки зрілого розплоду з більш сильних сімей в менш сильні з тим, щоб до часу постановки на вулики надставок всі сім’ї пасіки мали більш-менш рівну кількість рамок, покритих бджолами. Це дозволить дати надставки всім сім’ям одночасно і спростить роботу з відбору меду.

на головну