Як часто слід оглядати бджолині сім’ї

У минулому, коли бджільництво було переважно аматорським заняттям, бджолярі на невеликих особистих пасіках могли приділяти багато уваги кожній бджолиній сім’ї. Саме в цих умовах склалася технологія догляду за бджолами, заснована на частих оглядах гнізд з метою перевірки стану сімей і надання їм допомоги; вважалося ідеалом, коли бджоляр доглядає за кожною сім’єю окремо, виходячи з її індивідуальних особливостей. Така система догляду за бджолами увійшла в літературу і протягом кількох десятиліть була панівною. З цим можна було миритися в умовах дрібного аматорського бджільництва, але на сучасних великих радгоспних і колгоспних пасіках абсолютно неприйнятні аматорські прийоми догляду за бджолами, засновані на частих оглядах гнізд.

При частих оглядах гнізд і індивідуальному догляді за кожною сім’єю бджоляр в кращому випадку зможе обслужити 50-70 сімей бджіл, і витрати праці не будуть окупатися доходами пасіки. Крім того, часті втручання бджоляра в життя бджіл несприятливо позначаються на життєдіяльності сімей, їх розвитку і продуктивності. Кожен огляд сім’ї навесні призводить до порушення нормального мікроклімату гнізда, до витоку дорогоцінного в цю пору тепла; огляди сімей в період цвітіння медоносів надовго дезорганізують роботу бджіл по принесенню нектару. Зі сказаного не слід робити висновок про повне невтручання в життя бджолиної сім’ї: огляди гнізд в звичайних 12-рамкових вуликах і лежаках бувають необхідні; в окремих випадках доводиться розбирати гнізда і в багатокорпусних вуликах (наприклад, при виявленні хворіб бджіл). Тому кожен бджоляр повинен знати і дотримуватися правил огляду сімей. Важливо звести число оглядів до мінімуму і розбирати гнізда сімей лише в тих випадках, коли без цього не можна обійтися.

Протягом сезону досить зазвичай провести наступні п’ять планових оглядів бджолиних сімей:

1) весняну ревізію;

2) огляд сімей перед постановкою других корпусів або магазинів;

3) комплектування гнізд в двокорпусних вуликах перед головним взятком;

4) післявзяткову ревізію сімей;

5) складання гнізд на зимівлю.

Слід мати на увазі, що при деяких протироєвих методах бджільництва, про що буде сказано нижче, потрібні додаткові огляди родин. Крім перерахованих планових робіт, які виконуються у всіх сім’ях, пасічнику доводиться час від часу відкривати гнізда окремих сімей, наприклад в разі виходу природного рою, при підозрі на захворювання бджіл і т. п.

Такі планові роботи, як додавання рамок і відбір меду, треба виконувати без розбирання гнізд: досить злегка розсунути деякі рамки або трохи підняти 2-3 з них, щоб переконатися в своєчасності виконання цієї роботи. В зв’язку з тим, відшукання в сім’ї матки робота надзвичайно копітка, трудомістка, що викликає в сім’ї велике занепокоєння, вдаватися до цього слід лише в окремих випадках. Для планової ж зміни маток в сім’ях в даний час рекомендуються нові прийоми, які не потребують вилову старої матки.

на головну