Виведення бджолиних маток

На пасіці щорічно потрібні молоді матки для утворення нових сімей, заміни старих маток, а також в якості запасних на той випадок, якщо в якій-небудь родині матка загине або стане непридатною. Крім того, іноді маток виводять спеціально для нарощування додаткових бджіл до взятка (матки-помічниці).

При виведенні маток треба приділяти особливу увагу їх якості. Матка – це мати всього населення вулика, і від її якості в значній мірі залежать сила і продуктивність родини. Щоб отримати маток високої якості, їх вивід важливо поєднувати з племінною роботою. Кваліфіковані бджолярі виводять маток штучним шляхом від виділених на плем’я родин, використовуючи здатність бджолиної сім’ї при втраті матки закладати маточники на молодих личинках робочих бджіл. Поряд з цим на багатьох пасіках для виводу маток використовують і ройові маточники.

 Використання ройових маточників

Якщо на пасіці є сім’ї, які прийшли в ройовий стан, то закладені в них маточники можна використовувати для отримання молодих маток. Але отримувати ройові маточники можна тільки від сильних, високопродуктивних сімей. Родині дають можливість відпустити перший рій, а потім у міру дозрівання маточників їх вирізують, не допускаючи виходу маток, інакше вийде рій-вторак. Закінчуючи відбір маточників, один з них залишають для виведення матки в цій родині.

Ройовий маточник вирізують зі шматочком стільника тонким гострим ножем, відступивши на 1 -1,5 см від підстави маточника. Шматочок стільника з маточником вставляють в виріз, зроблений в стільнику тієї сім’ї, яка не має матки.

Переваги штучного виведення маток

Незважаючи на те, що ройові маточники використовуються на пасіках досить широко, цей спосіб не можна вважати основним. Природний вивід маток не відповідає плановому веденню бджільницького господарства. Ройових маточників в один рік буває занадто багато, в інший – їх майже немає. При використанні ройових маточників селекція бджіл практично не проводиться, оскільки ройові матки часто виводяться в малопродуктивних рійливих сім’ях, тоді як в сім’ях-рекордистках маточників може не бути або бджоли закладають їх небагато.

Переваги штучного виведення маток полягають в тому, що їх виводять в потрібній кількості і в певні терміни; маток отримують від високопродуктивних, нерійливих сімей. Крім того, при штучному способі бджоли відбудовують кожен маточник на особливій дерев’яній підставі, в результаті чого маточник можна вільно брати і переносити в іншу сім’ю. З огляду на ці переваги, передові бджолярі широко застосовують штучний вивід маток.

на головну