Вивід трутнів

Для прискорення їх виведення відразу ж після виставки бджіл із зимівника в високопродуктивні «батьківські» сім’ї ставлять в середину гнізда по одній рамці з трутневим стільником, заготовленим ще в минулому році. Потім сильно скорочують гнізда сімей і щодня на ніч дають їм підгодівлю. Через тиждень сім’ї оглядають і, якщо трутневі стільники зайняті розплодом, в гнізда ставлять нові рамки з такими ж стільниками. Щоб забезпечити спаровування маток, на пасіці треба мати не менше п’яти сімей-батьків.

Отримати трутневий розплід рано навесні іноді не вдається: не дивлячись на підстановку в середину гнізда стільника з трутневими комірками, матка обходить їх, не відкладаючи яєць. Найчастіше невдачі пояснюються тим, що в гніздо було поставлено світлий трутневий стільник, в якому раніше не виводився розплід. Як відомо, рано навесні матки погано відкладають яйця в нові стільники, навіть якщо всі комірки в них бджолині. З огляду на це, рекомендується заздалегідь заготовлювати трутневі стільники, для чого рамки з вузькими смужками вощини серед літа ставлять в сильні сім’ї; бджоли відбудовують в таких рамках стільники з трутневими комірками і виводять в них 2-3 покоління трутневого розплоду. Заготовивши необхідну кількість рамок зі світло-коричневими трутневими стільниками, їх використовують для ранньовесняного виведення трутнів.

Тривале вирощування великої кількості личинок трутнів знижує розвиток батьківської родини. Щоб не допустити її ослаблення, в гніздо підставляють рамки зі зрілим бджолиним розплодом, взятими від інших сімей.

Тривалість використання батьківських сімей залежить від планових термінів виведення маток. Постановку трутневих стільників припиняють за 3 тижні до останньої передачі в сім’ю-виховательку личинок для вирощування з них маток.

на головну