Заміна бджолиних маток

У комплексі заходів щодо збільшення медозбору найважливіше місце займає своєчасна зміна маток.

Відомо, що найвищою яйценосністю матки мають в перші два роки життя. Чим старша матка, тим більше вона відкладає трутневих яєць; сім’ї з такими матками будують багато трутневих стільників і схильні до роїння. Тому маток треба тримати не довше двох років, щорічно змінюючи приблизно половину всього їх складу.

Довше двох років тримають тільки маток-рекордисток. Щоб знати, в яких сім’ях матки підлягають заміні, треба точно реєструвати їх вік. Крім планової зміни старих маток, нерідко доводиться замінювати і молодих, якщо вони недостатньо плідні або бджоли, що виводяться від них малопродуктивні.

Маток зазвичай заміняють перед початком головного взятка; при цьому замість вилученої матки дають зрілий маточник з родини-виховательки або з сім’ї, що роїлася. Поки молода матка виведеться і заплідниться, в сім’ї виходить перерва в яйцекладці. Відсутність відкритого розплоду в період головного взятка при деяких медозбірних умовах корисна, тому що бджоли не відволікаються для його відгодівлі і тому збирають більше меду (див. стор. Обмеження вирощування розплоду в період головного взятка).

Якщо за умовами медозбору перерва в відгодівлі розплоду небажана, то сім’ї замість старої матки дають молоду плодову, взяту з нуклеуса або отриману з розплідника.

Незалежно від того, дається маточник або матка, необхідно після видалення старої матки почекати 3-6 годин, щоб бджоли відчули сирітство.

Зрілі маточники (за день до виходу молодих маток) можна давати в вулики і не відшукуючи в сім’ях старих маток (спосіб І. С. Філатова). Сім’ю, в якій хочуть змінити матку, при цьому не оглядають, а маточник з патроном (або ж ройовий маточник з шматочком стільника) поміщають між верхніми брусками рамок гнізда або надставки дещо похило, щоб було видно його нижній кінець. На другий день перевіряють, чи вийшла матка з маточника.

При благополучному виході молодої матки стара виявляється убитою і, таким чином, сім’я отримує молоду матку. Якщо при перевірці маточник знаходять розгризений бджолами, то його видаляють і дають інший. У разі знищення бджолами і другого маточника слід вважати, що матка в сім’ї ще досить плідна, і зміну її можна відкласти.

на головну