Підсадка маток в бджолині сім’ї

Відомо, що бджоли вороже ставляться до чужої матки і нерідко вбивають її навіть в тому випадку, якщо сім’я перебуває в стані повного сирітства. Ставлення бджіл до підсадженої матки в значній мірі залежить від зовнішніх умов, від стану сім’ї, стану матки і, нарешті, від способу її підсадки.

Умови успішної підсадки маток

При підсадженні матки в родину треба уникати всього, що викликає роздратування і озлобленість бджіл. Не слід виконувати цю роботу в холодну, дощову, вітряну погоду, коли бджоли дуже дратуються при відкриванні гнізда. Погано також сім’я приймає нову матку в безвзяточний час, особливо коли на пасіці відзначається злодійство, тому що бджоли, захищаючись від злодійства, бувають сильно озлоблені.

Найкращі результати отримують при підсадці маток в теплу тиху погоду, коли спостерігається принесення нектару у вулики. Маток слід підсаджувати в вечірні години – в цей час бджоли менш активні. Найбільш охоче бджоли приймають підсадження матку навесні. Пізніше, в період, що передує головному взятку, коли зазвичай виводяться ройові матки, підсаджувати матку в сім’ю особливо важко. Під час головного взятка зайняті збором нектару бджоли мало звертають уваги на матку, і тому підсадка нової матки, як правило, проходить вдало. Чим довше сім’я знаходиться в стані сирітства, тим важче їй підсадити матку. Найкращі результати виходять при підсадці матки через 3-6 год. після осиротіння сім’ї.

Молоді бджоли краще приймають нову матку, ніж старі, і якщо сім’я з якої-небудь причини довго не поповнювалася молодими бджолами, то вона зазвичай зустрічає підсаджувану матку вороже. Найкраще беруть матку сім’ї, створені повністю з молодих, нелітних бджіл (нуклеуси, відводки). Плодову матку бджоли приймають добре, особливо якщо у неї не було перерви в яйцекладці. Чим довше плодова матка не відкладала яєць, тим гірше її приймають бджоли. Тому маток, отриманих поштою, треба підсаджувати з особливими пересторогами. Плодову матку краще приймає сім’я, що має відкритий розплід. Неплідну матку бджоли приймають набагато гірше, ніж плідну. Чим старіша неплідна матка, тим важче її підсадити в родину. Якщо така матка пробула 2-3 дні в клітці, то її можна підсадити тільки в нуклеус, що складається з одних молодих, нелітних бджіл. Неплідних маток дещо краще приймають бджоли, які не мають відкритого розплоду.

Дуже важливо, щоб матці, яка підсаджується в родину не було б надано будь-якого стороннього запаху. Тому роботу треба виконувати бездоганно чистими руками, а ковпачок або клітку рекомендується злегка змастити медом, взятим зі стільника тієї сім’ї, куди підсаджують матку.

Способи підсадки маток

Для підсадки в сім’ю нової матки найбільш зручно користуватися сітчастим ковпачком (вище описувалося застосування ковпачка для ізоляції матки при об’єднанні сімей). Але в практиці бджільництва нерідко виникає необхідність підсадити матку одну, без її бджіл. В цьому випадку поступають так. Взявши з середини гнізда безматочної сім’ї рамку, густо вкриту бджолами, підносять її в переносному ящику до нуклеусу, з якого намічено взяти матку. Піймавши в нуклеусі матку, пускають її на піднесений стільник серед бджіл, де є вільні комірки, і тут же накривають ковпачком, вдавлюючи його краї в стільник. Рамку з накритою маткою повертають в середину гнізда безматочної сім’ї. Матка починає кладку яєць, в результаті чого сім’я приймає її добре. Через добу ковпачок видаляють.

Іноді буває, що безматочна сім’я важко піддається виправленню і вбиває маток, що підсаджуються. У цьому випадку, щоб на перших порах надійно захистити матку від бджіл, її укладають в маткову клітинку, яку поміщають між середніми рамками гнізда. На другий день матку з клітки випускають; для цього нижній отвір відкривають і закладають його шматочком штучної вощини. В вощині проколюють кілька дірочок, змащують її медом і клітинку знову поміщають між рамок. Бджоли прогризуть вощину і самі випустять матку. Через 2-3 дні сім’ю треба перевірити, щоб переконатися, що матка почала кладку яєць.

Якщо умови для підсадки матки цілком сприятливі, то можна застосувати підміну матки на стільнику. Для цього з нуклеуса беруть стільник з плідною маткою, підносять його в переносному ящику до сім’ї, в якій треба замінити матку. Потім, відкривши вулик, знаходять рамку зі старою маткою, видаляють її і на це місце садять молоду, принесену з нуклеуса. Рамку ставлять на колишнє місце в гнізді сім’ї і вулик закривають. Застосовуючи зазначений спосіб, треба якомога менше користуватися димом.

Іноді доводиться підсаджувати в сім’ї особливо цінну матку, наприклад отриману поштою (таких маток місцеві бджоли приймають гірше звичайних). Щоб гарантувати прийом сім’єю такої матки, чинять так. Від родини беруть невеликий відводок (на 3-4 рамках) з молодих бджіл і запечатаного розплоду і ставлять його поруч з основною сім’єю. Коли всі льотні бджоли злетять, відводку підсаджують матку, накривши її великим ковпачком. На другий день ковпачок знімають і надають матці можливість відкладати яйця протягом декількох днів. Потім матку з основної сім’ї видаляють, а під вечір до неї приєднують нуклеус із молодою маткою, знову накривши її ковпачком на добу.

на головну