Умови і час виведення маток

Якість молодих маток в значній мірі залежить від того, в яких умовах вони виведені. Для отримання повноцінних, яйценосних маток їх треба виводити в гарну погоду, при появі взятка. Зазвичай маток виводять навесні і в першу половину літа. Виводити маток в кінці сезону, після головного взятка, можна тільки в районах з теплим кліматом і при хорошому осінньому взятку.

Навесні маток починають виводити, коли встановиться тепла погода і зацвітуть медоносні рослини. У середній смузі країни цю роботу зазвичай починають з зацвітанням клена гостролистого, верби, смородини або ж плодових дерев.

Маток-помічниць нерідко виводять ще раніше: під час цвітіння верби-бредіни, медунки і деяких інших медоносів. Терміни весняного виведення маток залежать і від появи в родині трутневого розплоду. Якщо упустити це і не врахували, то матки весняного виводу можуть залишитися незаплідненими через відсутність статевозрілих трутнів.

Розвиток трутня в комірки протікає 24 дня, і близько 10 днів потрібно на його статеве дозрівання. Отже, трутні здатні паруватися з матками не раніше, ніж через 34 дня з часу появи в стільниках трутневих яєць. На розвиток же матки до її статевого дозрівання йде близько 20 днів (якщо для цього взята одноденна личинка).

Отже, вивід маток можна починати не раніше ніж через 14 днів після появи в стільниках трутневих яєць, або, інакше, з появою печатного трутневого розплоду. Для зміни старих маток вивід молодих починають за 9-10 днів до головного взятку.

на головну