Використання взятку

Підготувавши до медозбору сильні, вільні від ройового стану родини, бджоляр повинен створити їм умови для найбільш продуктивної роботи на взятку. Для цього необхідно розташувати пасіку поблизу багатьох джерел медозбору, а в вулики поставити достатню кількість вільних стільників для складання меду; важливо також, щоб сім’ї бджіл не страждали від задухи і спеки. Бджолині сім’ї підвозять до масивів квітучих медоносів, ставлять на вулики додаткові корпуси або магазини з вільними стільниками. Під час взятка необхідно допомогти сім’ям створити посилену вентиляцію вуликів.

До головного медозбору бджоляр готує інвентар для відбору і викачування меду, рамки з запасними стільниками, медовідстійник, тару під мед і т.д. Щоб не пропустити час початку головного взятка, бджоляр стежить за розпусканням квіток основних медоносів, спостерігає за поведінкою бджіл. Початок його можна дізнатися за інтенсивною «побілки» старих стільників і різкого посилення льоту бджіл (останній стає все більш стрімким і масовим). Умовно початком головного взятка слід вважати той день, з якого вага контрольного вулика стійко зростає на 0,5-1 кг на добу (в залежності від місцевих медозбірних умов).

Не всі сім’ї однаково швидко включаються в медозбір з зацвітанням основного медоноса; у одних сімей наприск з’являється на 2-3 дні раніше, ніж у інших такої ж сили. Щоб спонукати всіх бджілка до можливо раннього включення в медозбір, бажано при розпусканні перших квіток головного медоноса дати бджолам загальну стимулюючу підгодівлю рідким цукровим сиропом (стор. 169-170). При цьому в сироп слід занурити якомога більше квіток тієї рослини, з якої бджолам належить брати нектар. Сиропу для цього потрібно небагато – приблизно 0,25-0,5 л на сім’ю (100-200 г цукру). Дають його бджолам 2-3 рази.

Спонукальна підгодівля активізує бджіл, і всі сім’ї швидко включаються в медозбір. Слід мати на увазі, що загальну підгодівлю бджоли беруть тільки в тому випадку, якщо в природі не почався сильний взяток. З початком головного взятка бджоляр повинен постійно підтримувати в вуликах умови, необхідні для продуктивної роботи бджіл.

на головну