Відбір меду з вуликів для викачування

На великій пасіці, де бджоляр обслуговує багато бджолиних сімей, не слід застосовувати багаторазовий відбір з вуликів рамок з медом для його періодичного викачування на медогонці. Знаючи медозбірні умови своєї місцевості і орієнтуючись по добові прирости контрольного вулика, бджоляр заздалегідь дає кожній родині такий запас порожніх стільників, якого достатньо на весь період взяток для складання наприск і дозрівання меду до повного запечатування всіх комірок. В цьому випадку рамки з медом відбирають для викачування всього один раз – в кінці медозбору. Така організація роботи дозволяє уникнути зайвих витрат праці і, з іншого боку, дає можливість отримувати високоякісний, повністю дозрілий мед.

Однак не завжди є можливість відкладати відбір меду з вуликів на кінець сезону. На багатьох пасіках поки ще не створений такий великий запас стільників, щоб забезпечити безперебійну роботу сімей на весь період взятка. Крім того, в місцевостях з дуже сильним взятком (наприклад, на Далекому Сході) навіть при великому запасі стільників можна загубити частину медозбору через нестачу в вулику вільних комірок для складання нектару, що надходить у вулик. У подібних випадках бджоляр повинен періодично контролювати заповнення стільників і застосовувати чергування корпусів або магазинів. Бджоли завжди піднімають найбільш зрілий мед в верхню частину вулика, тому запечатування стільників починається в самій верхній з надставок. Коли в ній стільники будуть запечатані, її прибирають для викачування меду, а замість неї тут же ставлять іншу надставку з порожніми стільниками, з яких мед уже викачано. Нову надставку поміщають вниз, прямо на гніздову частину вулика, перекриту розділовими ґратами. Корпуси або магазини, зайняті наприском і дозріваючим медом (їх може бути декілька), піднімають на нову надставку, в тому ж порядку, як вони і стояли. Таким чином встановлюється чергування медових надставок: при кожному відборі зрілого меду зверху виявляється надставка з дозріваючим медом; чим нижче розташована кожна з інших надставок, тим «молодший» в ній наприск; в самій нижній надставці, що знаходиться над гніздом, накопичується принесений бджолами нектар.

При знятті надставки для відкачування меду доводиться звільняти її від бджіл. Випалювання їх димом займає багато часу, тому слід видаляти бджіл з надставки парами карболової кислоти, для чого застосовують наступне пристосування. З рейок збивають раму такого розміру, щоб вона надягалась на корпус вулика на зразок рами, що використовується при кочівлях. На неї спочатку натягують кілька рядів шпагату або тонкого дроту (краще у велику клітку), а потім в декілька шарів марлю або фланель, яку закривають зверху чорною клейонкою, парусиною або брезентом. Покривну тканину міцно прибивають цвяхами до країв рами. Виходить як би лоток з дном з м’якої тканини (останню і змочують розчином карболової кислоти). Використовувати можна лише очищену карболову кислоту у вигляді майже прозорих кристалів (неочищена, чорна кислота непридатна). Готують розчин двох концентрацій: для спекотної погоди 50-відсоткової і для прохолодною – 70-відсотковою. Для отримання 50- відсоткового розчину в пляшку з темного скла відважують рівні кількості кристалічної кислоти і води, а для 70- відсоткового на 7 вагових частин кислоти беруть 3 частини води. Пляшку ставлять в гарячу воду і тримають до повного розчинення кристалів. При підготовці та використанні зазначеного розчину треба застосовувати запобіжні заходи (при попаданні розчину на шкіру виникають опіки і пухирі).

Перед зняттям медових корпусів марлю (або фланель) в рамі змочують розчином кислоти. Для цього раму кладуть вгору м’якою тканиною і збризкують її злегка розчином, не допускаючи попадання його на планки. Зручно при цьому користуватися пульверизатором. Змочують тканину рясно, але так, щоб розчин з неї не капав. Видаливши з вулика дах і верхні покриви, на корпус кладуть раму марлею вниз, і бджоли через 3-5 хв. звільнять корпус (підуть в глиб вулика). Для безперебійної роботи слід підготувати дві або навіть три рами, які використовують по черзі: поки з одного корпусу бджоли йдуть, другу раму укладають на наступний вулик і т.д. Тримати їх зайвий час на корпусах не можна, тому що бджоли почнуть викучуватися з вуликів. Звільнені таким чином від бджіл корпуси знімають з вуликів і до викачування меду провітрюють, щоб випарувалися пари карболової кислоти. Якщо описаним способом не користуються, то бджіл з корпусів викурюють димом або ж, вийнявши з корпусу медові рамки, струшують з них бджіл назад у вулик. Рамки з медом потім ставлять в ящик-носилки, а замість них корпус заповнюють рамками, звільненими від меду.

З вуликів-лежаків медові рамки вилучають наступним чином. Вийнявши рамки зі зрілим медом, на їх місце, ближче до краю вулика, присувають рамки з наприском, а порожні стільники поміщають між рамками з розплодом і рамками з дозріваючим медом. Щоб матка не перейшла на порожні стільники і не зайняла їх яєчками, поруч з останньою рамкою з розплодом вставляють розділові грати або 2-3 рамки з потовщеними стільниками.

Щоб менше порушувати роботу сімей, мед з вуликів слід відбирати у другій половині дня.

на головну