Відкачування меду

Відібрані з вулика медові рамки переносять в пасічний будиночок або кочову будку для вилучення зі стільників меду. Приміщення всередині має бути світлим, чистим і недоступним для проникнення комах.

Мед краще вибирається з комірок, коли стільники тільки що вийняті з вулика. Якщо рамки взяті з вуликів задовго до викачування, то мед витягується зі стільників добре тільки в жарку погоду або ж у натопленому приміщенні. Охолонулі стільники з медом перед викачування треба прогріти протягом 6-8 год. при температурі 20-25 °.

Для відкачування меду готують наступне обладнання: 1) медогонку, 2) стіл для розпечатування стільників, 3) два добре відточених пасічних ножа, 4) гарячу воду для нагрівання ножів (при роздруку стільників паровим або електричним ножем її не потрібно), 5) умивальник, мило і рушник, 6) тару для меду.

Медогонку попередньо миють содовою водою і висушують на сонці. Її встановлюють так, щоб під кран вміщалося відро для стікання меду, а ручка була на рівні ліктя працюючого. На кран медогонки вішають ситечко, крізь яке мед буде проціджують і стікати в відро. Стільники роздруковують ножем, нагрітим в гарячій воді, паровим ножем або електроножем. Кришечки комірок треба зрізати акуратно, рівно. Звичайні ножі використовують по черзі; поки одним зрізають кришечки, другий нагрівають у воді (вийнятий з води ніж треба струшувати).

Роздруковані рамки встановлюють в касети медогонки так, щоб нижній брусок був направлений за рухом обертання барабана. Спочатку барабан медогонки обертають повільно, потім поступово і плавно число обертів ручки збільшують. Звільнивши частково від меду першу сторону стільників, їх повертають другою стороною і викачують звідси мед повністю. Потім знову повертають рамки на першу сторону і закінчують викачування. Якщо відразу відкачувати з першої сторони рамки весь мед до кінця, то стільник може поламатися, особливо якщо він свіжовідбудований.

При відкачуванні меду зручно користуватися медогонками з самооборотними касетами. Для безперебійного виконання всіх робіт потрібні чотири людини: двоє відбирають з вуликів стільники з медом, переносять їх в приміщення і забирають назад звільнені від меду рамки; один роздруковує стільники і один безперервно відкачує мед. На великих бджільницьких фермах, де відкачують сотні центнерів меду, такі роботи слід механізувати. Роздруковувати стільники краще віброножем, а відкачувати мед – на радіальних медогонках. Можна використовувати спарені хордальні медогонки з електроприводом і напівавтоматичним регулятором. Установку обслуговують дві людини: один роздруковує стільники, а другий працює одночасно на двох медогонках. Поки в одній медогонці мед відкачують, в другу ставлять роздруковані рамки.

Видалений зі стільників мед зливають у спеціальні медовідстійники або в звичайні великі діжки і дають йому відстоятися. Протягом декількох днів всі воскові крупинки, смітинки і піна спливуть наверх. Після видалення цього шару чистий мед надходить на склад господарства або його затарюють в бочки для відправки на заготівельний пункт.

Централізована відкачка меду

На великих промислових бджолофермах, де застосовується високопродуктивна ланкова система обслуговування пасік, мед відкачують зі стільників не на кожній окремій пасіці, як описано вище, а на медовідбірному пункті центральної садиби ферми. Для цього обладнують спеціальне приміщення, підводять туди електроенергію, встановлюють в ньому віброножі для роздруківки стільників, високопродуктивні медогонки з електроприводами і медовідстійники великої місткості. Приміщення повинно бути досить просторим, щоб тут же виконувати роботи по затарюванню меду. Якщо в даному господарстві прийнята розфасовка меду в невелику роздрібну тару, то на медовідборному пункті встановлюють розфасовувальну машину та інше необхідне для цього обладнання.

Корпуси з медовими рамками доставляють з кочових пасік на садибу ферми автотранспортом. При цьому автомашина відвозить на пасіку вже звільнені від меду стільники в корпусах (щоб дати їх сім’ям замість відібраних зі зрілим медом), а зі зворотним рейсом привозить на садибу зняті з вуликів медові корпуси для відкачки меду. При такій організації роботи досягається висока продуктивність праці бджолярів.

Зняття корпусів і осушення стільників

Після закінчення головного взятка з вуликів видаляють надставки і в останній раз відкачують мед. Стільники, після вилучення з них меду, дають бджолам на «осушку», для чого їх поміщають в надставки, які ввечері ставлять на вулики з бджолами. Ряднини з гнізд при цьому не прибирають, а загортають з кутів для проходу бджіл. Надставки і дахи вулика повинні щільно, без щілин прилягати одне до одного, щоб всередину не могли проникнути чужі бджоли, інакше на пасіці може виникнути злодійство (щілини замазують глиною). Вранці наступного дня надставки зі стільниками знімають і прибирають на зберігання.

на головну