Перевезення бджіл на медозбір

Перебуваючи на одному місці, пасіка в рідкісних випадках буває забезпечена хорошим медозбором протягом усього сезону. Такі умови зустрічаються переважно в гірсько-лісових і тайгових районах, де особливо багато різноманітних дикорослих медоносів. У більшості ж випадків угіддя, доступні льоту бджіл з тієї чи іншої пасіки, дають бджолам взяток протягом порівняно короткого періоду. Наприклад, в одному місці цвітуть сади, в іншому дещо пізніше є хороший взяток з еспарцету, в третьому ще пізніше цвіте ранній соняшник, у четвертому – пізній соняшник і т.д. Щоб з’єднати розрізнені взятки в один сильний безперервний медозбір, треба в міру зацвітання і відцвітання медоносів перевозити пасіку з одного масиву на інший, тобто проводити кочівлю з бджолами. Застосовуючи перевезення пасіки до квітучих медоносів кілька разів за сезон, бджоляр створює безперервний нектароносний конвеєр.

Кочівля – один з основних прийомів передового бджільництва. Організовуючи підвезення бджіл до масивів медоносів, передові бджолярі не тільки збільшують медозбір, але одночасно сприяють підвищенню врожайності сільськогосподарських культур внаслідок запилення їх бджолами. Приступаючи до організації кочівлі, треба заздалегідь вибрати місце для розміщення пасіки в умовах рясного взятка.

Підготовка сімей до перевезення

Сім’ї, неправильно підготовлені до перевезення, можуть постраждати від духоти, спеки, обривів стільників; бджоли можуть бути також придавлені розгойданими рамками. Тому треба ретельно готувати бджіл до перевезення. Щоб уникнути обривів стільників з вулика видаляють важкі рамки, зайняті медом більше ніж наполовину, і рамки зі свіжим наприском нектару. У багатокорпусних вуликах з низькою рамкою обриви стільників бувають рідко; проте перед перевезенням бджіл треба зняти з них корпуси, заповнені медом, а натомість поставити корпусу з порожніми стільниками. Щоб рамки не розгойдувалися в дорозі, між ними вставляють роздільники. Зручніше, коли верхні частини бічних планок розширені. Маючи вулики з такими рамками, бджоляр звільняється від дуже трудомісткої роботи по виготовленню і застосуванню тимчасових роздільників. Рамки без постійних роздільників можна переобладнати, прибивши до їх бічних планок реєчки товщиною 6х8 мм і довжиною на одну третину висоти рамки. Для додання нерухомості рамкам без постійних роздільників між ними вставляють дерев’яні бруски товщиною 12х15 мм і довжиною 100 мм. Між останньою рамкою і стінкою вулика по краях всувають клини такої товщини, щоб вони входили можливо тугіше. Клини стискають рамки, і вони стають зовсім нерухомими.

При перевезенні бджіл в теплу погоду дуже важливо, щоб гніздо в верхній частині посилено вентилювалося. Для цього в даху типових вуликів (двокорпусних і багатокорпусних) влаштована так звана темна вентиляція з дротяної сітки. Перед перевезенням бджіл з таких вуликів видаляють утеплення і стелю гнізда, дах же надягають; під нього викучуються бджоли при перевезенні. Якщо в дахах вуликів немає вентиляційних пристроїв, то зверху на корпус надягають раму (висотою не менше 10 см), затягнуту дротяною сіткою або мішковиною (можна використовувати і порожню магазинну надставку). Перевозити бджіл під дротяною сіткою без даху в денні години не можна – світло буде сильно непокоїти бджіл. Обладнані таким чином вулики перевозять вночі навіть в холодну погоду (при перевезенні вдень на вулики зверху сітки надягають дах).

В дорозі частини вулика не повинні роз’єднуватися, інакше з щілин виходитимуть бджоли. Тому корпус вулика, його дно, магазин і дах щільно підганяють один до одного і добре з’єднують спеціальними скріпами. Рекомендується скріплювати вулики для перевезення особливим пристосуванням у вигляді пояса з тонкої смужки заліза такої довжини, щоб він охоплював всі корпуси вулика. На одному кінці смужки закріплений залізний скріп (підготовлений до перевезення вулик, охоплений таким пристосуванням, затягнутий, з закріпленим скріпом, показаний на рис. 95). Якщо вулик старий і в ньому є щілини, то їх проконопачуюють або закладають мастикою. Увечері, після закінчення льоту бджіл, вічко наглухо закривають, і підготовка сім’ї до перевезення закінчена.

Погрузка і перевезення вуликів

Найкраще перевозити бджіл на вантажних автомашинах з причепом. Погрузити вулики можна швидше, якщо вони розміщені на пасіці групами, між якими залишені достатні розриви. В цьому випадку автомашина проїжджає по пасіці від однієї групи вуликів до іншої і далеко переносити вулики не доводиться. Зручно використовувати для перевезення бджіл автомашину, обладнану підйомним краном, тоді ручна робота при погрузці і розвантаженні зводиться до мінімуму. Вантажать вулики на автомашину, як правило, ввечері, після закінчення льоту бджіл, або вночі. На платформу автомашини і причепа звичайні двокорпусні вулики ставлять в два яруси; при погрузці багатокорпусних вуликів загальна висота поклажі не повинна перевищувати п’яти корпусів (наприклад, перший ярус – сім’ї в трьох корпусах, другий – в двох). Якщо дахи вуликів подвійні, то їх знімають і укладають окремо. Вулики присувають впритул один до одного і міцно пов’язують мотузками. Бажано до їх установки борти машини наростити гратами з тонких дошок.

По рівному асфальтованому шосе машина, навантажена вуликами з бджолами, може йти зі звичайною швидкістю, але якщо дорога нерівна, то їхати треба повільно, об’їжджаючи вибоїни. Зазвичай бджіл перевозять вночі, але при далеких кочівлях можна везти їх і вдень, за винятком періоду спекотної погоди.

Розстановка вуликів на новому місці

Після прибуття на місце вулики розміщують на заздалегідь підготовленому майданчику і, почекавши коли сім’ї трохи заспокояться, відкривають льотки для обльоту бджіл. Увечері, коли лет припиниться, з вуликів видаляють пристосування, пов’язані з перевезенням: заґратовані рами, розділові бруски і т. п

Перевезення сімей зазвичай пов’язане з деякими небажаними наслідками – з озлобленістю бджіл, з їх нальотами після перевезення, коли окремі сім’ї надмірно посилюються за рахунок інших; крім того, нерідко спостерігається загибель маток. Іноді бджоли після перевезення бувають настільки озлоблені, що сім’ї стає вкрай важко оглядати. Такий стан бджіл багато в чому залежить від поводження з сім’ями під час перевезення (дратують їх різкі стуки по вуликах, світло, що проникає крізь дротяну сітку, і т.д.), Але в основному воно викликається їх блуканням, перемішуванням і нальотами. Помічено, що при розміщенні перевезеної пасіки серед кущів і дерев бджоли поводяться набагато спокійніше (при хороших орієнтирах вони менше блукають і мало налітають на чужі вулики). Неправильне розміщення пасіки по відношенню до масиву медоносів також може служити причиною сильного нальоту бджіл на чужі вулики. Наприклад, іноді пасіку розташовують вузькою довгою смугою, що упирається одним кінцем в масив медоносів, і вся маса бджіл перелітає через крайні вулики; останні зазвичай виявляються переповненими бджолами, а сім’ї на протилежному кінці пасіки слабшають.

Щоб розміщені на новому місці бджоли були менш дратівливими, треба дотримуватися таких правил:

1) при упаковці і перевезення сімей уникати стукотів по вулику, поштовхів і ударів;

2) не допускати світлового подразнення бджіл (вулики, заґратовані дротяною сіткою, не можна залишати на сонячному світлі без дахів);

3) вулики на новому місці ставити по можливості серед кущів і дерев (якщо їх немає, то для кращого орієнтування бджіл слід застромити між вуликами гілки різної величини і форми);

4) пасіку розташовувати уздовж масиву медоносів, а не перпендикулярно до нього.

При дотриманні цих правил несприятливі наслідки перевезення бджіл значно послаблюються, а інтенсивність їх роботи на медозборі зростає. В період збору бджолами меду в одному місці бджоляр повинен підшукувати новий масив медоносів, що цвітуть пізніше, і готуватися до наступної кочівлі.

на головну