Створення умов для роботи бджіл на взятку

Збільшення об’єму вулика

Дуже важливо, щоб під час головного взятка у вулику було достатньо вільних стільників. Сім’я щодня приносить кілька кілограмів рідкого нектару (меду за об’ємом виходить в 2-3 рази менше), причому для кращого випаровування надлишку води бджоли спочатку заповнюють ним комірки всього на 1/3 їх об’єму. Таким чином, для розміщення наприску потрібна приблизно в 6 разів більша площа стільників, ніж буде зайнята пізніше дозрілим медом. Останній «дозріває» протягом п’яти-шести днів, при цьому свіжий мед швидко гусне, об’єм його зменшується. Бджоли переносять дозріваючий мед все в меншу кількість комірок і з кожним днем звільняють комірки, спочатку зайняті наприском. Одночасно у вулик щодня надходить свіжий нектар. Отже, під час медозбору в вулику повинно бути достатньо вільних стільників, щоб в них міг розміститися весь принесений бджолами нектар, а також дозріваючий мед всіх «вікових груп», аж до п’ятиденного. Якщо під час взятка у вулику не залишиться вільних стільників, то бджоли, заповнивши всі вільні комірки наприском, не діятимуть. Таким чином, бджоляр упустить дні медозбору і зробить пасіку безприбутковою. Якщо ж він поквапиться з викачуванням меду, щоб звільнити стільники для роботи бджіл, то отримає незрілий, водянистий мед, який при зберіганні закисне.

Чим сильніший взяток, тим більше стільників має бути в вулику. Досвід показує, що при щоденному принесенні в вулик 2 кг нектару для розміщення наприску і дозрівання меду сім’ї потрібно близько п’яти звичайних гніздових стільників (або 10 магазинних), а в багатокорпусних вуликах зі зменшеною рамкою – не менше 7-8 (практично при такому невисокому взяткові на гніздо багатокорпусного вулика ставлять цілий 10-рамковий корпус). У місцевостях, де протягом головного медозбору сім’ї приносять на добу не більше 2 кг нектару (наприклад, з луків), бджіл можна утримувати в звичайних однокорпусних вуликах з магазинною надставкою. Але якщо щодня принесення нектару доходить до 4 кг на сім’ю, то наприском і дозріваючим медом у вулику буде зайнято близько 10 гніздових рамок. Щоб в цьому випадку не упустити медозбір, треба для кожної сім’ї підготувати другий корпус або два магазини, а при багатокорпусному утриманні бджіл – два корпуси для розміщення наприску і дозрівання меду. При 6-8-кілограмового денному принесенні нектару в сім’ї має бути 15-20 стільників для розміщення наприску і меду. В таких умовах, крім другого корпусу, сім’ї бажано дати і магазинну надставку, а при багатокорпусному утриманні бджіл – три медових корпуси. У місцевостях з особливо сильним взятком, де бджоли за день приносять у вулик 10-15 кг нектару і більше, кожній родині тільки для складання наприску і дозрівання меду (не рахуючи гнізда) потрібно по два корпуси в звичайному вулику і по 4-5 в багатокорпусному .

При постановці корпусів для складання меду треба ізолювати матку в нижньому корпусі. Якщо цього не зробити, то матка перейде для кладки яєць вгору, чим сильно ускладнить відбір меду для викачування, тому що на одних і тих же рамках буде мед і розплід. Щоб мед був складний окремо від розплоду, необхідно, як зазначалося вище, перед початком головного взятка в нижній корпус вулика зібрати весь розплід, в першу чергу відкритий, і помістити туди матку. Верхній корпус заповнюють рамками з сушею, а також з найбільш зрілим запечатаним розплодом. Потім між гніздовою частиною вулика і медовими корпусами поміщають розділові грати. Особливо важливо таке комплектування корпусів при не дуже сильному медозборі. При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах  про перенос рамки годі й говорити; переміщують лише вниз цілком верхній корпус (докладніше див. стор. 233-237). Таким чином, матка на період взятка буде ізольована в нижньому корпусі, де вона буде продовжувати яйцекладку. У верхньому корпусі зрілий розплід незабаром виведеться, і в міру заповнення рамок медом їх можна буде брати для викачування.

При утриманні бджіл у 24-рамкових вуликах-лежаках надставками зазвичай не користуються і стільники для складання меду ставлять поруч з гніздом. Але в 20-рамковому, а тим більше в 18-рамковому лежаку при сильному взяткові місця для складання нектару і переробки його в мед не вистачає. На такі вулики в період головного взятка треба ставити напіврамкові магазини.

Вентиляція і затінення вуликів під час взятка

Нектар, принесений бджолами у вулик, містить 50-70% води, тоді як в зрілому меді води міститься не більше 20%. Отже, під час сильного взятка у вулик щодня надходить кілька літрів зайвої води, і сім’я виконує велику роботу по її видаленню. Надлишкову воду бджоли видаляють шляхом випаровування, для чого вони посилено вентилюють гніздо. У жаркий день на дні вулика і на прильотній дошці можна бачити багато бджіл, які швидкими помахами крилець женуть з вулика сильний струмінь повітря. Це повітря насичене парами води.

Якщо вулик має тільки один нижній льоток і рамки зверху закриті щільною стелею, то на вентилювання бджоли витрачають багато енергії і це відволікає їх від роботи на медозборі. Слабка вентиляція затримує дозрівання меду, що призводить до того, що рідкий наприск довго займає велику площу стільників і бджолам нікуди буває складати свіжий нектар. Внаслідок духоти в вулику у бджіл може виникнути ройовий стан навіть під час сильного взятка. Щоб уникнути зазначених недоліків, бджоляр повинен створити у вулику умови для хорошої вентиляції. Для цього під час взятка у всіх корпусах вулика льотки відкривають повністю, а між корпусом вулика і окремим дном спереду вставляють клини, в результаті чого утворюється широкий прохід.

Якщо в корпусах, поставлених на гніздо, немає льоткових отворів, то корпуси «розклинюють», тобто вставляють між ними клини, створюючи щілини для проходу повітря (під час взятка не слід боятися проникнення бджіл-злодійок). Зверху на рамках треба залишити тільки ряднину, загорнувши її передній край так, щоб утворився прохід шириною 4-5 см; якщо гніздо закрито стельовими дощечками, то їх треба розсунути. Між кришкою вулика і верхнім корпусом теж слід вкласти клин для освітлення проходу. При такій підготовці вулика в ньому створюється тяга повітря, і сім’я легко справляється з видаленням парів води.

Різко знижується робота бджіл на медозборі і при сильному нагріванні вуликів сонцем. Тому треба прагнути до того, щоб вулики були розміщені серед кущів або невеликих дерев, затінюючи їх в спеку. Якщо пасіка стоїть на відкритому місці, то бажано під час сильної спеки класти на вулики скошену траву або гілки.

на головну