Вулики

Вулик – це житло бджіл, що виготовляється людиною. Конструкція вулика, його якість безпосередньо впливають на створення сильних працездатних бджолиних сімей і підвищення продуктивності праці бджоляра. У вулику протікає життя бджіл протягом усього року. Тільки в теплому великого за об’ємом вулику при забезпеченні бджіл достатнім запасом стільників і корму матка може розвинути високу несучість і можна наростити до медозбору велика кількість бджіл – складальниць нектару. Вулик служить бджолам і для збереження принесеного ними корму. У вуликах ж бджолині сім’ї перевозяться до масивів медоносних рослин для їх запилення і збору меду. Виходячи з цього, до вуликів пред’являються наступні основні вимоги.

  1. Надійний захист бджіл від несприятливих погодних умов (холоду, вітру, дощу і т.д.) І довговічність служби.
  2. Можливість легкої і швидкої зміни внутрішнього об’єму в залежності від потреб.
  3. Легкість, придатність для кочівлі і зручність для роботи бджоляра.
  4. Взаємозамінність однойменних частин (даху, корпусу, магазинні надставки, дна і ін.).
  5. Простота у виготовленні і невелика вартість.

В якості матеріалів для вуликів найбільше підходять несмолиста сосна, ялиця, ялина, кедр, липа, верба та інші м’які породи. Дошки повинні бути сухими (вологість не вище 15%), без тріщин і гнилі. Сучки допускаються тільки здорові, щільно зрощені з деревиною, на деталях шириною понад 65 мм за умови, якщо вони розташовані від торцевих крайок на відстані не менше 45 мм і від поздовжніх крайок – 15 мм. У рамкових брусках сучків бути не повинно. Сучки, що випадають, рихлі, м’які після висвердлювання щільно закладають на водотривкому клеї пробками з однорідної деревини з паралельним напрямком волокон.

При виготовленні вуликів важливо дотримуватися розмірів, передбачених кресленнями. Допустимі відхилення по довжині ± 1 мм, по ширині ± 1,5 мм -для деталей шириною більше 65 мм і ± 0,5 мм – для деталей шириною до 65 мм, по товщині ± 0,5 мм. Поверхні всіх деталей повинні бути гладкими, без відколів, задирок, шорсткостей або ворсистості. Деталі при з’єднанні треба щільно підганяти один до одного, без зазорів і перекосів.

Стіни корпусів і магазинних надставок з’єднують в кутах в чверть на водотривкому клеї і збивають цвяхами з двох сторін кожного кута. Припустимо виготовляти стінки корпусу і з двох дошок, з’єднаних на водотривкому клеї в шпунт і гребінь. Дахи, корпуси, магазинні надставки і дно захищають зовні оліфою і фарбують в білий, синій, жовтий, блакитний та інші світлі тони.

На пасіках нашої країни бджіл розміщують у вуликах декількох типів, що відрізняються конструктивними особливостями, об’ємом, а також розмірами рамок. Вулики зазвичай розбірні; вони можуть мати такі складові частини.

  1. Дно відокремлене або наглухо прибите до корпусу. Відокремлене дно іноді роблять оборотним, що дозволяє на літо збільшувати простір від підлоги до нижніх планок вуликів рамок, а на зимовий період зменшувати. Летковову щілину (вічко) влаштовують в цьому випадку при постановці корпусу на дно вулика. Дно має прилітну дошку.
  2. Корпус (один або кілька), в якому розміщуються рамки вуликів. У вуликах з нез’ємним дном нижні льотки влаштовують в передніх стінках шляхом зменшення їх розміру по висоті. Крім того, у верхній частині передньої стінки роблять щілиноподібні або круглі льотки. Корпуси зверху закривають стелею, виготовленою з окремих дощечок товщиною 10 мм.
  3. Магазинні надставки, кожна з яких по висоті менша корпусу приблизно наполовину. Вони можуть бути використані в якості корпусів (по дві разом) і як надставки для магазинних рамок. У холодну пору порожні магазинні надставки можуть служити піддашшям (їх ставлять на корпус і заповнюють утеплювачем).
  4. Дах (плоский). Складається він з щитка і обв’язки. Товщина дошок, що використовуються для дахів, 15-25 мм. Обв’язка даху повинна мати таку висоту, яка дозволила б поміщати на гніздо вулика необхідні утеплюючі матеріали. В даху можуть бути вентиляційні отвори для посилення повітрообміну в вулику при перевезеннях пасік. На корпус або магазинну надставку дах накладається на чверть або внахлобучку. Його зазвичай покривають покрівельною тонколистовою оцинкованою сталлю; на стаціонарних пасіках для цих цілей можна використовувати толь.

Кожен вулик повинен мати повний комплект рамок і 1-2 діафрагми (розділові дошки). Рамки підрозділяються на гніздові (для корпусів) і магазинні (для магазинних надставок). Кожна рамка складається з верхнього і нижнього брусків і двох бічних планок. Поширені на наших пасіках однакові по довжині рамки, що відрізняються одна від одної лише по висоті. Гніздові рамки можуть бути наступних двох видів (розмір зовні): 1) довжиною 435 мм і висотою 300 мм, 2) довжиною 435 мм і висотою 230 мм. Магазинні рамки випускають розміром 435х 145 мм.

До останнього часу гніздові рамки випускалися з бічними планками шириною 25 мм. При перевезеннях бджіл на кочівлю багато часу йде на закріплення таких рамок у вулику. Цей недолік може бути легко усунутий, якщо випускати рамки з розширеними до 37 мм у верхній третині бічними планками (рис. 39).

Гнездовая рамка

Рис. 39. Гніздова рамка.

Рамки у вулику ставлять на холодний занос, тобто перпендикулярно до льотка. Відстань між бічними планками рамок і стінками вулика має бути 7,5 мм.

Діафрагма складається з верхнього бруска, двох бічних планок (наградок) і закріпленого між ними щитка (тонкої дошки) товщиною 15 мм. По висоті і довжині діафрагма повинна відповідати внутрішнім розмірам корпусу.

Для отримання стільникового меду застосовуються секційні рамки (рис. 40). Їх виготовляють з харчової пластмаси (цільноштамповані рамки) або ж з липи та інших м’яких листяних порід (тонкі планки з’єднують між собою в шип) Зовнішній розмір рамок 110х103 мм, ширина планок 42 мм, а товщина 3 мм. Для проходу бджіл з боків двох протилежних більш коротких планок зроблені вирізи. Секційні рамки вставляють в гніздові по 8 штук у кожну і на час взяток поміщають в вулики. Для відбудови стільників до верхніх планок секційних рамок (довжиною 103 мм) прикріплюють вузьку смужку вощини. При масовому виробництві секційного меду рекомендується застосовувати спеціальні магазинні надставки, знизу яких прибиті бляшані пластинки для розміщення на них секційних рамок. Пристрій такої надставки показано на малюнку 41.

Секционные рамки

Рис. 40. Секційні рамки:

зліва – дерев’яна; праворуч – цільноштампована.

Магазин с пластинками в форме перевернутой буквы Т

Рис. 41. Магазин з пластинками в формі перевернутої букви Т.

Основні типи вуликів

При виборі типу вуликів треба виходити насамперед із місцевих кліматичних і медозбірних умов. Так, в більш суворих умовах Сибіру, півночі і деяких інших районах країни вулик повинен бути найбільш теплим; в районах кочового бджільництва перевагу слід віддавати вулику більш легкому і зручному для перевезення; в місцях з сильним взятком він повинен бути більш об’ємистим.

Найбільшого поширення у нас отримали наступні п’ять типів вуликів:

1) однокорпусний 12-рамковий з магазинної надставкою;

2) двокорпусний, що складається з двох і більше корпусів;

3) лежак на 20 рамок і магазинною надставкою;

4) двостінний 14-рамковий з двома магазинними надставками;

5) багатокорпусні, що складається з 4 6 і більше корпусів.

Багатокорпусний вулик (рис. 42 і 43). У порівнянні з вуликами інших типів багатокорпусні мають більш легкі і корпуси меншого обсягу (в кожен вміщається по 10 рамок). Головна його перевага полягає в тому, що при виконанні всіх основних робіт з утримання бджіл і збільшення обсягу гнізда бджоляр має справу відразу з цілими корпусами. При утриманні родин у таких вуликах спрощуються роботи по догляду за бджолами і до медозбору нарощуються сильніші сім’ї; продуктивність праці бджолярів при цьому значно зростає.

Дно вулика зйомне, що складається з щитка, збитого з трьох дошок товщиною 35 мм в чистоті, окантованих з чотирьох сторін обв’язкою (брусками). Щиток має ухил від заднього до переднього бруска обв’язки. Спереду до бічних брусків обв’язки дна прикріплюється рухлива прилітна дошка для бджіл. На час перевезення бджолиних сімей прилітна дошка з горизонтального положення переводиться в вертикальне і надійно закриває просвіт нижнього льотка. Дно має вкладиш розміром 20х20 мм з летковим прорізом довжиною 100 мм. При видаленні вкладиша утворюється просвіт льотка розміром 375х20 мм.

Общий вид многокорпусного улья

Рис. 42. Загальний вигляд багатокорпусного вулика.

Устройство многокорпусного улья

Рис. 43. Конструкція багатокорпусного вулика:

зліва – розріз уздовж рамок: 1 – дно; 2 – корпус; 3 – рамки; 4 – стеля; 5 – піддашшя; 6 – вентиляційна рама; 7 – дах; праворуч – розріз поперек рамок.

У перших чотирьох типах вуликів гніздові рамки мають зовнішні розміри 435х300 мм, а магазинні – 435х145 мм. У багатокорпусних вуликах розміри всіх рамок 435-230 мм.

Корпуси взаємозамінні, з товщиною стінок 35 мм. У передній стінці кожного корпусу є верхній круглий льоток діаметром 25 мм. Вгорі зсередини в передній і задній стінках обрані фальци для навішування на них рамок. Крім того, у всіх стінках вгорі зовні і внизу зсередини також обрані фальци для з’єднання корпусів та інших частин вулика. Розмір кожного корпусу всередині 375х450 мм, висота стінок 250 мм.

Стеля складається з п’яти дошок, скріплених двома нашивками. Його можна використовувати і як горизонтальну діафрагму, що поміщається між корпусами вулика.

Дах плоский; щиток виготовляється з дошок товщиною 20 мм, а обв’язка – з 24-міліметрових дошок. Висота обв’язки даху 105 мм.

У комплекті вулика є піддашшя, який використовується для розміщення стелі, утеплювального матеріалу і інших призначень, а також вентиляційна рама, що застосовується при кочівлі пасік.

Останнім часом бджолярі починають переходити на утримання бджіл в багатокорпусних вуликах з магазинними надставками на рамку 435х145 мм (вулик складається з двох корпусів і декількох магазинів).

Витрата матеріалів на вулик: деревини 0,265 м3, цвяхів будівельних 1,5 кг, сталі покрівельної оцинкованої 1,06 кг, сталі стрічкової пакувальної 0,16 кг, сітки металевої оцинкованої 0,22 м2, оліфи 0,134 кг, білила 0,243 кг, фарб тертих 0,036 кг.

Двокорпусний вулик (рис. 44) складається з дна, двох корпусів однакового розміру і даху. Кожен корпус вміщує 12 рамок. У районах з бурхливим взятком до двокорпусним вуликів виготовляють ще по одному корпусу. Замість цільних других корпусів можна використовувати наявні магазинні надставки. У цьому випадку корпус утворюють складанням двох магазинних надставок і заповненням його гніздовими рамками. Частина вільних надставок з магазинними стільниками можна використовувати під час взяток для отримання меду, поміщаючи їх на другі корпуси більш сильних бджолиних сімей.

Общий вид двухкорпусного улья

Рис. 44. Загальний вигляд двокорпусного вулика.

Внутрішні розміри корпусу 450х450х320 мм. Товщина невідокремленого дна 35 мм, а стінок корпусу – 40 мм. Стеля робиться з дошок товщиною 10 мм. Дах плоский, зверху покривають від дощу листовим залізом; товщина обв’язки і щитка даху 15 мм. Надягається вона на вулик в чверть. Спереду і ззаду в обв’язки даху зроблені вентиляційні отвори, затягнуті зсередини металевою сіткою, що дозволяє перевозити бджолині сім’ї у вуликах, не знімаючи з них дахів. Коли немає необхідності у вентиляції гнізда, зазначені отвори закривають вентиляційними клапанами. Висота обв’язки даху 105 мм. Нижній льоток зроблений на всю довжину стінки вулика, висота його 15 мм. У верхній частині корпусу є круглий льоток діаметром 25 мм. Прилітна дошка кріпиться до дна вулика за допомогою металевих накладок. При перевезенні вуликів з бджолами прилітні дошки притискають до передніх стінок і кріплять вертушками.

На виготовлення вулика витрачається: деревини 0,209 м3, цвяхів будівельних 0,344 кг, білила 0,28 кг, фарб тертих 0,04 кг, крейди меленої 0,37 кг, оліфи 0,41 кг, сітки металевої 0,12 м2, покрівельного заліза 1 , 93 кг, шурупів 0,052 кг.

Більше половини всієї кількості бджолиних сімей в господарствах країни поки ще розміщують в однокорпусних 12-рамкових вуликах без магазинів або тільки з однією магазинною надставкою на 10 рамок. Однак досвід роботи багатьох колгоспних і радгоспних бджільницьких ферм показує, що 12-рамковий вулик з однією магазинною надставкою не дозволяє нарощувати і розміщувати в ньому сильні сім’ї бджіл і отримувати високі збори меду. Цей серйозний недолік може бути усунутий лише постановкою на них других магазинів і створенням таким чином других корпусів. У господарствах, що мають однокорпусні вулики, доцільно організувати виготовлення недостатніх магазинів або других корпусів і перевести пасіки на утримання бджіл в двокорпусних вуликах або в однокорпусних вуликах з двома магазинами (рис. 45), що дозволить значно підвищити продуктивність бджолиних сімей.

Устройство однокорпусного улья с двумя магазинами

Рис. 45. Конструкція однокорпусного вулика з двома магазинами: зліва – розріз уздовж рамок; праворуч – розріз поперек рамок.

Однокорпусні вулики з однією магазинною надставкою можуть знайти застосування на пасіках, що знаходяться в районах з небагатою медоносною рослинністю.

Вулик-лежак на 20 рамок поширений переважно на Україні, Північному Кавказі, в центральних чорноземних областях і деяких інших районах. На рисунках 46 і 47 показаний вулик-лежак, конструкція якого розроблена Інститутом бджільництва. Складається він з нез’ємного дна, продовгастого корпусу, магазинної надставки і плоского даху. Дно вулика складено з трьох дошок товщиною 35 мм, наглухо прибитих до стінок корпусу. З боку передньої стінки воно виступає на 35 мм; до виступу прикріплюються дві відкидні прилітні дошки.

Общий вид улья-лежака

 

Устройство улья-лежака на 20 рамок

Рис. 47. Конструкція вулика-лежака на 20 рамок:

1 – щиток дна; 2 – льотковова засувка; 3 – прилітна дошка; 4 – металева накладка дошки; 5 – шайба; 6 – вертушка; 7 – втулка; 8 – фіксатор втулок; 9 – передня стінка корпусу; 10 – клапан верхнього льотка; 11 – бокова стінка корпусу; 12 – задня стінка; 13 – стелинами; 14 – гніздовий рамка; 15 – напіврамки; 16 – довга стінка даху; 17 – коротка стінка даху; 18 – вентиляційний клапан; 19 – щиток даху; 20 – нашивка сітки.

Внутрішні розміри корпусу (мм): довжина 810, ширина 450, висота 400. Стінки корпусу трохи піднімаються над гніздом, утворюючи бортики, які необхідні для укладання утеплювального матеріалу і захисту гнізда від вітру при огляді бджолиної сім’ї. Магазинна надставка по довжині і ширині відповідає розміру корпусу; висота її 95 мм. Товщина передньої і задньої стінок вулика 40 мм, бічних – 30 мм. У вулику два нижніх і два верхніх льотка. Висота нижніх вічок 12 мм. Верхні льотки круглі, діаметром 25 мм. Дахи, пристосування в них для вентиляції, стелі і прилітні дошки в вуликах-лежаках зроблені так само, як і в двокорпусних вуликах.

У вуликах-лежаках можна утримувати і маток-помічниць для нарощування сили бджолиних сімей до медозбору. У цьому випадку корпус вулика ділять глухою перегородкою на два відділення.

Витрата матеріалів на вулик-лежак: деревини 0,193 м3, цвяхів 0,26 кг, білила 0,26 кг, фарби тертої 0,037 кг, крейди меленої 0,348 кг, оліфи 0,383 кг, сітки металевої 0,12 м2, покрівельного заліза 2,94 кг , шурупів 0,164 кг.

Утеплені вулики. У ряді районів півночі, Уралу і Сибіру, ​​де стоїть холодна весна і осінь, кращі результати отримують при утриманні бджіл у утеплених вуликах – двохстінних (нижні корпуси) або ж виготовлених з більш товстих дошок. В утеплених вуликах бджолині сім’ї швидше розвиваються і витрачають значно менше корму на підтримання тепла в гнізді. Найбільш поширений двохстінний вулик (рис. 48).

Устройство утепленного 14-рамочного улья

Рис. 48. Конструкція утепленого 14-рамкового вулика.

Складається він з одного корпусу, що вміщає 14 рамок, і двох магазинних надставок (по 12 рамок), які можуть бути використані і в якості другого корпусу. Внутрішні розміри корпусу (мм): довжина 525, ширина 450, висота 430. Розміри магазинної надставки відповідно (мм): 490, 450 і 155. Передню і задню стінки корпусу роблять подвійними з дошок товщиною: внутрішня 25 мм, зовнішня 15 мм. Простір між подвійними стінками, рівне 27,5 мм, заповнюють сухим утеплює (багаття, мох, пакля, тирса). Бічні стінки одинарні, товщиною 30 мм. У холодну пору гніздо бджолиної сім’ї додатково утеплюють з боків матами або подушками. Товщина передньої і задньої стінок магазинної надставки 25 мм, а бічних – 20 мм. Виступаючі зовні над гніздом стінки корпусу, стикаючись з обв’язкою даху, складають як би другу стінку магазину. Дах може бути двосхилим або плоскою, дно невід’ємне, товщиною 40 мм. Нижній льоток має розміри 220х10 мм, верхній 100х10 мм. Прилітну дошку при перевезеннях вуликів притискають до корпусу.

на головну