Пасічний інвентар і обладнання пасік

Інвентар, який застосовується при догляді за бджолами

Димар (рис. 49) призначається для упокорення бджіл димом, який утворюється в ньому при згорянні гнилиць та іншого матеріалу. До основних частин димаря відносяться зовнішній корпус циліндричної форми, внутрішній корпус (стакан) з ґратчастим дном, нагнітач і кришка з гратами, шарнірно з’єднана з зовнішнім корпусом. Нагнітач складається з двох дощечок, з’єднаних між собою шкірою або іншим повітронепроникним матеріалом. Між дощечками є пружина. Гнилиці кладуть на дно склянки; через отвір кришки дим з нього направляється назовні повітрям, що нагнітається нагнітачем. Розміри димаря (мм): висота 225, ширина 120, діаметр корпусу 100. Вага димаря близько 750 г.

Дымарь

Рис. 49. Димар.

Стамеска пасічна (рис. 50) використовується для роз’єднання корпусів та інших частин вулика, розсовування в гнізді рамок, очищення дна, стінок вулика, брусків рамок, фальців і т.д. Розміри стамески (мм): довжина 190, ширина леза 35 і ширина середній частині 25, товщина середньої частини 5.

Стамеска пасечная

Рис. 50. Стамеска пасічна.

Маткова кліточка (рис. 51) служить для тимчасового утримання бджолиних маток, перевезення їх на близьку відстань, а бджіл запечатаних маточників перед Стінки клітинки складаються з металевої лудженої сітки. Зверху в жерстяній пластинці зроблено отвір для підвішування запечатаного маточника. При утриманні в клітці матки цей отвір закривають засувкою. Корм для матки кладуть в поглиблення, зроблене з внутрішньої сторони рухомої дерев’яної колодочки. Розміри клітки (мм): довжина 36, ширина 28, висота 57.

Клеточки для маток

Рис. 51. Кліточка для маток.

Матковий ковпачок (рис. 52) використовується для накривання матки на стільнику при її посадці в сім’ю. Складається він з обідка, виготовленого з білої жерсті, тканої лудженої сітки, прикріпленої зверху до обідка, і шипів для закріплення ковпачка на стільнику. Розмір ковпачка (мм): діаметр корпусу 141, висота обідка 16, висота шипів 9.

Маточные колпачки

Рис. 52. Маткові ковпачки.

Роздільча решітка (рис. 53) застосовується для відділення частини гнізда з метою обмежити відкладання яєць маткою, а також для виготовлення ізоляторів, які використовуються при виведенні маток. Решітка зроблена з білої жерсті з рядами довгастих отворів довжиною 28 мм, шириною 4,4 мм. Розмір решітки 448х250 мм. Вага 200 г.

Разделительная решетка

Рис. 53. Роздільча решітка.

Годівниці (рис. 54) призначаються для згодовування бджолам цукрового сиропу при заміні їм кормового меду, а також при нестачі корму у вуликах. Зручна для цієї мети рамкова годівниця (по типу гніздової рамки). Щоб бджоли не тонули в цукровому сиропі, кожна годівниця має пліт.

Кормушки

Рис. 54. Годівниці.

Можна застосовувати годівниці і у вигляді ящиків, що складаються з двох ізольованих один від одного відділень. Знизу в таких годівницях зроблений коридорчик для проходу бджіл в кормові відділення, в яких на сироп опускають плотики. Зверху обидва відділення накривають тонкою дерев’яною дощечкою.

Роївня (рис. 55) використовується при природному роїння бджолиних сімей для збору і тимчасового тримання ройових бджіл. Вона складається з нижнього і верхнього лубочних обручів, обтягнутих полотном. Половина верху наглухо затягнута металевою сіткою для вентиляції, а друга, що відкривається, половина – полотном. Розміри роївні (см): діаметр 30-35, висота разом з верхньою частиною 40-45. Є роївні і інших видів.

Роевня

Рис. 55. Роївня.

Лицьова сітка служить для захисту від укусу бджіл. Її роблять найчастіше з світлого ситцю і чорного тюлю. До верхньої кромки тюлю пришита гумка, яка дозволяє опускати тюль вниз, що полегшує роботу бджоляра в жарку погоду.

Льотковий загороджувач служить для захисту вуликів від проникнення в них мишей через вічко в осінньо-зимовий період. Загороджувач складається з корпусу і засувки з отворами в ньому для проходу бджіл. Розміри льоткового загороджувача (мм): довжина 250, ширина 30, товщина 1,1.

Крім перерахованого інвентарю, на пасіці необхідно мати білі халати для бджолярів, паяльну лампу для дезінфекції вуликів, волосяну щітку або гусяче перо для змітання бджіл, термометри і психрометри для вимірювання температури і вологості повітря, носилки для перенесення вуликів, робочий ящик для інвентарю і гнилиць, переносний ящик на 6-8 рамок, вуликові скріпи та ін. Робочий і переносний ящики застосовні на дрібних пасіках. На великих же пасіках, де бджоляр обслуговує велику кількість сімей, доцільніше користуватися спеціальними візками, на які можна помістити по кілька корпусів і необхідний для роботи інвентар.

Інвентар та матеріали для навощування рамок

Дирокол пасічний (рис. 56) – прилад для проколювання отворів в бічних планках рамок * (* Випускається Стерлитамакським механічним заводом бджільничого інвентарю з 1971 р), через які пропускають та натягується в рамку дріт. Основна його відмінність від колишніх діркопробивачів полягає в тому, що ним можна проколювати отвори не тільки в звичайних рамках, а й в рамках з постійними роздільниками. Для цього перед початком роботи необхідно вставити в паз діркопробивача спеціальний металевий вкладиш. Дирокол зварної конструкції з рухомим повзуном, на якому укріплені 5 голок. У рамці розміром 435×300 мм їм проколюють одночасно п’ять отворів, а в рамці багатокорпусного вулика – чотири. Для проколу отворів бічну планку рамки вставляють в паз діркопробивача і плавно натискають на його важіль. Потім важіль відводять в попереднє положення, виймають планку, а замість неї вставляють іншу. Дирокол повинен бути надійно прикріплений цвяхами або шурупами до жорсткій основі. Розміри дироколу (мм): довжина 285, ширина 370, висота 65. Вага 4,9 кг.

Дырокол пасечный

Рис. 56. Дирокол пасічний.

Проколювання отворів є трудомісткою роботою; цю операцію доцільніше виконувати на підприємствах, що виготовляють рамки.

Дріт для оснащення рамок застосовується луджений діаметром від 0,4 до 0,5 мм. Припустимо застосовувати світлий відпалений дріт без захисних покриттів за відсутності на ньому слідів корозії. Для оснащення 100 рамок потрібно приблизно 125-150 г дроту. Випускається він останнім часом намотаним на котушки вагою по 500 і 250 г.

Лекало (рис. 57) необхідно при виконанні робіт по навощуванню рамок. Роблять його з дошки розміром 410X260 мм і товщиною 12 мм.

Лекало

Рис. 57. Лекало.

Комбінований каток (рис. 58) служить для прикріплення листів вощини до рамок на пасіках, що не мають пристосувань для електронавощування. Каток складається з рифленого валика, металевого зубчастого диска (шпори) і металевого стержня. Валиком накочують вощину до верхнього бруска рамки, а шпорою впаюють дріт в вощину. Щоб шпора не зіскакувала з дроту, по її окружності робиться кільцевий паз. Розміри катка (в мм): довжина 222, діаметр валика 14, ширина його 11, діаметр шпори 25, товщина її 2.

Комбинированный каток

Рис. 58. Комбінований каток.

Пристосування для електронавощування рамок. Навощування рамок дуже трудомістка робота; щоб полегшити і прискорити її, особливо в спеціалізованих бджільницьких господарствах і на великих фермах, необхідно використовувати для цих цілей електроенергію. При електронавощуванні рамок застосовуються звичайне лекало, понижуючий трансформатор або реостат (для регулювання сили струму) і нескладне пристосування (рис. 59) у вигляді трьох з’єднаних між собою поперечних вощини притискається до дроту), роботи помітно підвищується, якщо при електронавощуванні рамок використовують подвійне лекало ( рис. 60).

Деревянная планочка для прижатия листа вощины к проволоке

Рис. 59. Дерев’яна планочка для притискання аркуша вощини до дроту.

Двойное лекало для электронаващивания

Рис. 60. Подвійне лекало для електронавощування.

Інвентар та обладнання для відкачування, обробки і зберігання меду

Розпечатування стільників з медом і його відкачування відносять до одних з найбільш трудомістких робіт у бджільництві. Тому на бджільницьких фермах слід застосовувати для цих цілей пристосування та обладнання, що сприяють підвищенню продуктивності праці бджолярів.

Ножі для розпечатування меду в стільниках. В даний час заводи випускають: пасічний ніж з тонким лезом (довжина леза 200 мм, ширина 30 мм, товщина 1,2 мм); пасічний ніж зі збільшеним лезом (довжина леза 250 мм, ширина 50 мм, товщина 3 мм); паровий ніж (ріс.61); віброніж.

Мал. 61. Пасічні ножі:

1 – ніж паровий; 2 – ніж зі збільшеним розміром леза; 3 – ніж з тонким лезом.

Під час розпечатування стільників леза ножів постійно повинні бути гарячими. Це прискорює і полегшує роботу бджолярів зі зрізання воскових кришечок. Пасічні ножі (перші два) перед розпечатуванням меду добре нагрівають в гарячій воді. На кожного працюючого краще мати два ножі, які поперемінно нагріваються і використовуються в роботі. Ніж зі збільшеними розмірами леза більш теплоємкий і продуктивний в роботі в порівнянні зі звичайними ножами.

Помітно підвищується продуктивність праці бджолярів при розпечатуванні ними стільників паровими ножами. У комплект парового ножа входять: ніж, паровий бак на 5 л води і дві гумові трубки. Однією з них довжиною 2 м ніж з’єднується з паровим баком, другу трубку метрової довжини надягають на вільний кінець змійовика; вона служить для відводу пара. Бак заповнюють водою на 3/4 об’єму; під час розпечатування стільників він повинен знаходитися на будь-якому нагрівальному приладі.

Для розпечатування стільників можна застосовувати електроножі, в порожнині яких вставлені електронагрівальні елементи (рис. 62).

Электрический нож, включенный в сеть через реостат

Рис. 62. Електричний ніж, включений в мережу через реостат.

На великих бджільницьких фермах доцільно користуватися віброножами, що дозволяють механізувати працю бджолярів по розпечатуванню стільників (рис. 63).

Вибронож для распечатывания сотов

Рис. 63. Віброніж для розпечатування стільників.

Віброніж складається зі станини, електродвигуна, передавального зворотно-поступального руху ножа, і парового бака, в якому утворюється пара для обігріву леза. Встановлюють віброніж на столі або іншій відповідній опорі і міцно прикріплюють його болтами. Електродвигун віброножа включають в електромережу напругою 220 в. Віброніж обов’язково повинен бути заземлений, а його лезо – добре заточене. Паровий бак з’єднують з верхнім патрубком ножа гумовою трубкою, а другу трубку надягають на нижній патрубок; вона служить для відведення конденсату.

Для збору зрізаних воскових кришечок під віброніж встановлюють відповідну тару.

Під час роботи віброножем і паровим ножем важливо стежити за станом пароутворювача, патрубків і гумових трубок. Через їх закупорки тиск пари може збільшуватися і викликати вибух парового бака.

Стіл для розпечатування стільників (рис. 64) складається з відділення чотирьох брусків, що служать опорою рамок під час розпечатування стільників, металевої сітки для збору воскових кришечок і дна з отвором для стікання меду. За таким столом можуть одночасно працювати кілька людей.

Стол для распечатывания сотов

Рис. 64. Стіл для розпечатування стільників.

Медогонки призначені для витягання меду зі стільників під дією відцентрової сили, що розвивається при обертанні їх навколо осі бака. По розташуванню стільників в медогонках останні підрозділяються на хордальні і радіальні. У хордальних медогонках стільники для відкачування меду розташовуються площинами по хорді. Мед вибризкується на внутрішні стінки медогонки тільки з тієї сторони стільника, яка звернена до стінки бака.

Для витягання меду з іншого боку стільника останній необхідно повернути на 180 °. У радіальних медогонках стільники розміщуються по радіусу і мед зі стільників вибризкується відразу з обох сторін. Радіальні медогонки вміщають відразу 20-50 і більше рамок. Продуктивність їх значно вища від  хордальних медогонок.

Заводи бджільничого інвентарю випускають медогонки хордальні на 2-4 гніздові рамки, універсальну хордально-радіальну на 3 гніздові і 27 магазинних рамок і радіальну електрифіковану медогонку на 50 рамок. Баки перших трьох медогонок алюмінієві, а медогонки на 50 рамок – з листової нержавіючої сталі.

Хордальна чотирьохрамочна медогонка (рис. 65) призначається для колгоспних і радгоспних пасік, які налічують 150-200 бджолиних сімей. Медогонка складається з бака з конусним дном, поперечки із закріпленим на ній редуктором, рукоятки приводу, ротора, касет і зливного крана. Касети, в які вставляються рамки зі стільниками для відкачування з. них меду, мають форму прямокутної коробки зі стінами з великої металевої сітки (рис. 65, зліва). Висота медогонки 818 мм, діаметр бака 660 мм; вага 27,6 кг; ємність медового кишені (під ротором) 35 л (близько 50 кг меду). Продуктивність медогонки при оптимальному – 90-95-відсоткове виході меду зі стільників до 78 рамок в 1 годину; максимальне число обертів ротора 160 в 1 хв. На роторі закріплені 4 касети, в які вставляють по одній гніздовій або по 2 магазинні рамки з шириною бічних брусків від 25 до 37 мм. Розміри касет (мм): висота 430, довжина 320, ширина 50.Хордиальная 4-рамочная медогонка

Рис. 65. Хордальна 4-рамкова медогонка (Касета збільшена)

Після часткового витягання меду з одного боку стільників касети повертають другою їх стороною до стінок бака медогонки і мед з цього боку стільників відкачують повністю. Потім касети знову повертають в початкове положення і відкачують до кінця мед, що залишився в стільниках. Для обертання ротора з стільниками на рукоятку приводу потрібно докласти зусилля, що не перевищує 2,5 кг. Рукоятка приводу при відкачуванні меду обертається за годинниковою стрілкою. Для гальмування її плавно повертають в зворотному напрямку. Починають обертання рукоятки плавно, з поступовим прискоренням. Різкий розгін або різке гальмування може викликати поломку стільників і вивести з ладу шестерні редуктора. Щоб рука могла відпочити при роботі на медогонці, достатньо припинити обертання рукоятки приводу; ротор ж буде продовжувати обертання. У міру накопичення в нижній частині бака (в медовій кишені) меду його випускають через зливний кран в підставлену знизу тару.

Хордальна дворамочна медогонка призначається для присадибних пасік, але може бути також використана на невеликих колгоспних і радгоспних пасіках. За своєю будовою вона багато в чому схожа на чотирьохрамочну медогонку, описану вище. Касет в дворамочній медогонці дві; в кожну з них поміщають по одній гніздовій або по 2 магазинні рамки. Висота бака 790 мм, його діаметр 595 мм. Важить медогонка 24,3 кг. За годину роботи на ній можна витягти мед з 50 рамок. Медова кишеня медогонки вміщує приблизно 40 кг меду. Відкачують мед на цій медогонці таким же чином, як і на чотирьохрамочній медогонці.

Універсальна хордально-радіальна медогонка * (рис. 66) (* Виробництво її освоєно Таганрозьким заводом бджільничого інвентарю (Ростовська область)) може бути використана як 3-рамкова хордальна для витягання меду з гніздових стільників і як 27-рамкова радіальна для відкачування меду з магазинних стільників. Продуктивність її значно вище звичайної чотирьохрамочної медогонки: за годину роботи можна витягти мед з 200-215 магазинних стільників або з 60 гніздових стільників.

Универсальная хордиально-радиальная медогонка (М 3/27р)

Рис. 66. Універсальна хордально-радіальна медогонка (М 3 / 27р).

При відкачуванні меду з гніздових стільників на роторі медогонки закріплюють три касети, в які вставляють по одному стільнику. Якщо ж потрібно відкачати мед з магазинних стільників, касети з медогонки прибирають, а магазинні рамки вставляють в пази гребінки ротора і в прорізи нижнього опорного кільця таким чином, щоб їх верхні бруски знаходилися близько зовнішньої частини ротора. При неповному комплекті магазинних рамок рекомендується розміщувати їх рівномірно по всьому колу ротора.

Медогонка забезпечена ручним самовідключним і самогальмуючим редуктором. Під час вилучення на ній меду для обертання ротора досить прикласти зусилля в межах 3-4 кг. Максимальне число обертів – 160-180 в 1 хв. Висота медогонки 820 мм, діаметр бака 660 мм. Ємність медової кишені 30 л (42 кг меду). Медогонка закривається кришкою, що складається з двох половинок. Вага медогонки з кришкою 29,6 кг. Універсальна медогонка призначається для господарств, що мають великі пасіки і містять бджіл у вуликах з магазинними надставками.

Радіальна 50-рамкова електрифікована медогонка * (рис. 67) (* До виробництва її приступив Стерлітамакський завод бджільничого інвентарю.) Розрахована на спеціалізовані бджільницькі господарства і великі бджолоферм. На ній протягом години можна викачати мед з 150 гніздових рамок розміром 435х230 мм; за 8-годинний робочий день можна обробити до 1200 рамок і отримати 2-3 т меду. Дві або три таких медогонки (в залежності від кількості бджолиних сімей в господарстві) доцільно встановлювати на центральній садибі для витягання меду зі стільників, що доставляються з пасік господарства. Це дозволить механізувати дуже трудомістку роботу по вилученню з стільників меду і різко підвищити продуктивність праці бджолярів.

Радиальная 50-рамочная медогонка

Рис. 67. Радіальна 50-рамкова медогонка.

Радіальна 50-рамкова медогонка складається з бака, ротора, приводу, редуктора, поперечки і двох напівкришок. Корпус бака, дно і кришки виготовлені з листової нержавіючої, нікелевмісної сталі. Ротор медогонки виконаний у вигляді сітчастого циліндра. На медогонці можна витягувати мед не тільки зі стільників, а й зі зрізаного з них забруса. Число оборотів ротора (від 86 до 270 в 1 хв.) Регулюється автоматично редуктором. Для прискорення зупинки обертання ротора користуються колодковим гальмом. Висота медогонки 970 мм, діаметр бака 1000 мм; вага 110 кг.

При роботі на електрифікованих медогонках важливо дотримуватися техніки безпеки. Медогонку встановлюють на дерев’яні бруси і надійно закріплюють розтяжками. Корпус її повинен бути заземлений через спеціальний болт заземлення. Під час відкачування меду бак медогонки повинен бути закритий кришкою. Після закінчення роботи медогонку очищають, ретельно промивають гарячою водою і насухо витирають.

Використання медогонок.

Щоб уникнути руйнування стільників і псування окремих деталей медогонки останню необхідно встановити на рівному майданчику або на спеціальній підставці і добре без перекосу закріпити. В касети для відкачування меду підбирають рамки приблизно рівної ваги. При різній вазі стільників ротор обертається нерівномірно, бак відчуває вібрацію, що призводить до швидкого зношування медогонки. Розганяти ротор, пригальмовувати його обертання і повертати касети треба плавно, без ривків і додаткових великих зусиль. Періодично слід перевіряти і підтягувати всі послаблені болтові і гвинтові з’єднання, а також змащувати частини медогонки, що труться. Після закінчення роботи медогонку розбирають, алюмінієвий бак і касети миють теплою водою з милом, гірчицею або засобами, що не псують алюмінієвий сплав. Не можна чистити бак жорсткими щітками, а також мити його водою з содою або іншими роз’їдаючими алюмінієвий сплав засобами. Для чищення бака можна використовувати пасти «Блискавка», «Блиск», «Чистоль». В осінньо-зимовий період медогонки слід зберігати в сухому місці; не рекомендується використовувати їх як тару для зберігання будь-яких продуктів.

Двосекційний фільтр (рис. 68) застосовується для очищення меду від механічних домішок (шматочків стільників і прополісу, трупів бджіл і т. п.), що потрапляють в нього під час вилучення з рамок. На відміну від цідилок, що  раніше випускалися цей фільтр складається з двох секцій, що вставляються одна в іншу, з різними номерами дротяної сітки, що забезпечує більш ретельне очищення меду; перша (верхня) секція затримує порівняно більші механічні домішки, а друга (нижня) – дрібні домішки. При використанні двосекційного фільтра фільтрація меду протікає безперервно (великі механічні домішки, що накопичуються в верхній секції, швидко видаляють шляхом її зняття і очищення), що сприяє підвищенню продуктивності праці бджолярів. Розміри фільтра (мм): діаметр 183, висота 84, висота з піднятою дужкою 168. Вага фільтра 180 г.

Двухсекционный фильтр для процеживания меда

Рис. 68. Двосекційний фільтр для проціджування меду.

Ємність для зберігання меду. Заводами бджільничого інвентарю випускаються ємності, що вміщають 36 л (50 кг) меду. Їх виготовляють з листового алюмінію і тонколистової нержавіючої нікельованої сталі. Ємність має циліндричну форму. Відкидна кришка її закривається за допомогою спеціального замка (рис. 69); при цьому вставлене в кришку кільцеве гумове ущільнення забезпечує більш щільне її з’єднання з баком. Ємність забезпечена двома відкидними ручками. Розміри її (мм): висота 515-520, діаметр 320. Вага 5,8-6,5 кг (в залежності від матеріалу). Перед заповненням ємностей медом їх необхідно промити гарячою водою і просушити.

Рис. 69. Ємність для зберігання меду

Медовідстійники (рис. 70) служать для більш ретельного очищення меду на пасіках від сторонніх домішок. Їх можна робити з листового алюмінію, липи, кедра, бука, верби. Якщо відстійники зроблені з листової сталі, то вони повинні бути вилуджені зсередини харчовим оловом. У господарствах, що мають великі бджільницькі ферми, зазвичай застосовують Медовідстійники ємністю на 400 кг (внутрішній діаметр 650 мм, висота 690 мм) і па 800 кг (діаметр 1100 мм, висота 690 мм). Медовідстійники забезпечені кришками. Механічні домішки осідають па дно, а очищений мед випускають через кран, що знаходиться вище дна на 50 мм. Якщо відкачаний мед підвищеної вологості, то в відстійнику відбувається випаровування зайвої води (дозрівання меду). У великих бджільницьких господарствах встановлюють відстійники ємністю до 1,5-2 т меду і більше.

Пасечный медоотстойник

Рис. 70. Пасічний медовідстійник.

Устаткування для переробки воскової сировини на пасіках

Для вилучення воску зі стільників і іншого воскової сировини бджолярі використовують воскопреси, сонячні і парові воскотопки, що виготовляються заводами або самими господарствами.

Дерев’яний воскопрес (конструкції В. А. Темнова) (рис. 71) складається з дерев’яної прямокутної ступи, металевого каркаса, верхньої і нижньої металевих балочок, дерев’яного жому, гвинта і деяких інших деталей. Під час пресування воскосировини прес опускають в діжку, підвішуючи на її борту. У діжку стікає з преса вода і віск. Робочий об’єм ступи 13 л. За годину пресом можна переробити понад 9 кг суші. На пресування однієї закладки потрібно приблизно 30 хв.

Деревянный воскопресс

Рис. 71. Дерев’яний воскопрес.

Малогабаритна парова воскотопка (рис. 72) служить для переробки воскової сировини за допомогою пари. Вона має циліндричну форму і складається із зовнішнього і внутрішнього баків, кришки та підставки (остання повинна вільно входити і вилучатись з внутрішнього бака). Виготовлена воскотопка з алюмінієвого листа. Її розміри (мм): висота 436, діаметр 393.

Малогабаритная паровая воскотопка

Рис. 72. Малогабаритна парова воскотопка.

Робочий об’єм міжстінного простору, що заповнюється водою, – 7,5 л. Вага воскотопки 5,3 кг.

Перш ніж приступити до завантаження воскотопки сировиною, її необхідно промити гарячою водою. Потім в міжстінний простір її через патрубок наливають воду до рівня отворів у внутрішньому баку (через них надходить пар з міжстінного простору). Підготовлену таким чином воскотопку ставлять на будь-яке джерело тепла. При появі пари внутрішній бак завантажують восковою сировиною (в нього входить сировини приблизно 3 кг). Утворена при кипінні води пара надходить у внутрішній бак і плавить віск, який через зливний патрубок витікає в підставлену знизу тару. Переробка однієї партії сировини триває приблизно 25-30 хв. Відходи (витопки), що залишилися в баку видаляють, а його завантажують наступною партією воскової сировини.

Універсальна парова воскотопка призначається для переробки стільників в рамках і будь-якої іншої воскової сировини. Крім того, в ній можна стерилізувати раніше витоплений віск, дезінфікувати парою невеликий бджолиний інвентар, готувати цукровий сироп для підгодівлі бджіл, отримувати для потреб пасіки гарячу воду. Воскотопку можна також використовувати як стіл для розпечатування стільників.

Універсальна парова воскотопка складається із зовнішнього сталевого бака з кришкою, внутрішнього алюмінієвого бака, касети з латунної чи сталевої сітки, запобіжного клапана і двох кранів для спуску води і воску. Розміри воскотопки (мм): висота 555, ширина 780, довжина 968. Вага воскотопки 62 кг.

Для перетоплювання стільників воскотопку ставлять на вогнище і в міжстінний простір відразу ж наливають воду (входить близько 80 л). Потім в касету поміщають для перетоплювання 20 вилучених стільників, вирізану з рамок суш або іншу воскову сировину, після чого касету встановлюють у внутрішній корпус воскотопки і закривають кришкою (останню закріплюють). Утворений під впливом пари віск витікає через кран в підставлену під нього тару. Як тільки надходження воску з воскотопки припиниться, відкривають кришку, виймають касету і вивантажують з неї рамки і витопки. На переробку 20 стільників потрібно приблизно 50-70 хв. Воскової сировини в касету вміщається до 20-25 кг. При роботі на воскотопці важливо уважно стежити за станом запобіжного клапана і кранів.

Сонячна воскотопка застосовується на пасіках також для переробки воскової сировини в віск. Кращі результати отримують при перетоплюванні в ній світлого воскової сировини: неправильно відбудованих свіжих стільників, воскових кришечок, одержуваних при розпечатці медових стільників, а також інших воскових зрізок. Більш темну воскову сировину доцільніше переробляти воскопресом або в парових воскотопках. Сонячна воскотопка складається з дерев’яного ящика, накритого рамою з подвійними скельцями. Скло повинно бути постійно чистим, незапиленим.

Щоб рама щільніше прилягала до корпусу, верхні кромки його стінок оббивають смужкою сукна. Корпус зовні фарбують в чорний колір. В ящику під кутом 30-40 ° поміщається лоток з білої жерсті, на який і розкладають воскову сировину. Віск ,що розплавився від нагрівання сонячними променями стікає в бляшане коритце, в яке попередньо наливають трохи води (щоб віск не прилип до дна). Воскотопку протягом дня необхідно повертати по ходу сонця. Розміри її вказані на малюнку 73.

Солнечная воскотопка

Рис. 73. Сонячна воскотопка.

Вибракувані стільники можна переробляти в паровій воскотопці (рис. 74), що складається з пароутворювача і щільного ящика, з’єднаного з пароутворювачем трубкою (зсередини ящик оббитий білою бляхою). Внизу ящика є трубка для стікання воску і виходу пари, яка постійно залишається відкритою. На прибиті до стінок ящика рейки підвішують стільники для перетоплювання. Під рамками паралельно до дна корпусу прикріплена металева сітка, на якій затримуються витопки. У ряді господарств Приморського краю в якості пароутворювача використовують звичайні залізні бочки на 200 л, а ящики роблять ємністю на 30- 40 рамок і більше. З кожного стільника отримують в таких воскотопках 130-135 г воску, тобто трохи більше, ніж при переробці воскосировини на пасічних воскопресах.

Схема паровой пасечной воскотопки

Рис. 74. Схема парової пасічної воскотопки.

Устаткування загальнопасічного призначення

Ваги необхідні для визначення кількості нектару, принесеного бджолами за день. Найбільш придатні шкальні малогабаритні ваги з коромислом внизу (РП-150Ш13). Можна використовувати десяткові ваги важелів ВШП-150 або ВШП-200. Ваги і вулик з бджолами на них повинні бути укриті від дощу навісом.

Поїлка для бджіл складається з діжки, барила або металевого бачка з краном і похило поставленої під кран дошки з зигзагоподібно набитими на ній планками для стоку води.

Підйомник-візок конструкції Інституту бджільництва. Складається з зварної рами, ручної лебідки, пересувного візка з вилкою, знімного захоплення і трьох коліс. З його допомогою можна підвозити вулики в зимівник, ставити і знімати їх зі стелажів, вантажити на автомашини, розставляти вулики на кілочки при виставці бджіл і т д. Застосування підйомника-візка дозволяє значно полегшити роботу бджолярів і підвищити продуктивність їх праці при виконанні трудомістких пасічних робіт. Для перевезення вуликів по території пасіки можна використовувати візки і інших конструкцій.

Брезентові намети можуть бути використані для житла бджолярів під час кочівлі з бджолами. Намети бувають різних розмірів – на 2, 4, 6 місць і т.д. Для кочових пасік більше підходять дво- та чотиримісні намети. Вони мають такі розміри (см): двомісні – 220х194, чотиримісні – 280х350. Висота таких наметів близько 2 м.

на головну