Догляд за бджолами зимою

Умови зимового утримання бджіл. Якщо бджоляр заздалегідь підготував сильні сім’ї і забезпечив їх багатими запасами доброякісного корму, то цим він заклав основу для їх благополучної зимівлі. Надалі йому залишиться тільки стежити за підтриманням в приміщенні, де зимують бджоли, нормальної температури, вологості повітря, оберігати сім’ї від мишей і всякого шуму, що порушує спокій зимуючих бджіл. Однією з найважливіших умов для зимівлі бджіл є хороша вентиляція повітря в приміщенні.

Найкраща температура для зимівлі бджіл від 0 до 2 ° тепла; допустиме її підвищення до 4 °. При подальшому ж підвищенні температури при зимівлі сімей в приміщенні бджоли виявляють занепокоєння, виповзають з вуликів, у них може виникнути пронос, і в сім’ях збільшується осип. Зниження ж температури повітря в зимівнику до 2-3 ° нижче нуля шкоди бджолам не завдає. Взагалі зимуючі сім’ї легше переносять холод, ніж надмірне тепло. Зі зниженням температури клуб бджіл стискується щільніше, тепла виробляється більше, і в результаті сім’я може витримати дуже сильні холоди. Відомо, наприклад, що бджоли сильних сімей, що зимують на волі, переносять морози до 40 ° і нижче і навесні виходять в хорошому стані (за умови, що в гнізді були рясні запаси корму). Однак зниження температури в зимівнику навіть на 4-5 ° нижче нуля вважається небажаним. Пояснюється це тим, що при зимівлі на волі водяна пара, що виходять з вулика, ніде не затримуються. У холодному ж приміщенні ця пара осідає на стінах і стелі, утворюючи шар інію, який з потеплінням тане, в результаті чого утворюється сильна вологість. Вологість шкідлива для зимуючих бджіл, тому що стільники від неї покриваються пліснявою, мед розріджується, випливає з комірок і закисає. Все це викликає у бджіл пронос і великий осип. Ось чому зимівля бджіл в непристосованому приміщенні протікає набагато гірше, ніж на волі. Зайва ж сухість повітря в приміщенні також є неприпустимою. Взимку бджоли вгамовують спрагу тією вологою, яку вбирає запечатаний мед з повітря, тому в дуже сухому приміщенні бджоли страждають від спраги. Крім того, при надмірній сухості повітря мед в комірках зацукровується, і бджоли не можуть ним харчуватися. Найкраще зимівля проходить при відносній вологості повітря 80-90%.

Вологість повітря визначають психрометром, причому встановлюють її за спеціальною таблицею на підставі показників сухого і змоченого термометрів. Наприклад, сухий термометр показує 2,5 °, а змочений 1,5 ° тепла. У крайній лівій графі таблиці 4 знаходять цифру +2,5 і дивляться по цьому рядку вправо до графи, позначеною зверху цифрою +1,5. Цифра 82, що знаходиться на перетині, і є показником вологості повітря у відсотках.

Великої шкоди зимуючим бджолам можуть заподіяти миші. Вони проникають у вулики, влаштовують там свої гнізда, гризуть стільники, турбують бджіл своєю присутністю і різким запахом. Нерідко це закінчується загибеллю сім’ї. Бджоли взимку потребують повного спокою. Протягом всієї зими при нормальних умовах вони не випорожнюються. Кал накопичується в їх кишечнику, і чим ближче до весни, тим бджолам важче втримати його. Тому взимку при всякому неспокої бджоли легко збуджуються, і у них виникає пронос. Випорожнення окремих бджіл, що почалося у клубі викликає ще більше збудження сім’ї, що, в свою чергу, посилює пронос. В результаті спостерігається велика загибель бджіл, сім’ї виходять із зимівлі ослаблені, виснажені, хворі і з забрудненими гніздами. До таких наслідків може привести будь-яке порушення умов зимівлі – спека, вологість, присутність мишей, шум, стукіт і т.д. Особливо несприятливий вплив надає падевий мед.

Однією з причин занепокоєння бджіл може служити світло. При низькій температурі (наприклад, при зимівлі на волі) він не заважає бджолам, але в приміщенні з температурою вище 0 ° світло неприпустиме: воно збуджує сім’ї, виманює бджіл з вуликів, і вони, прямуючи до джерела світла, масами гинуть. Отже, важливо, щоб приміщення для зимівлі бджіл було темним.

на головну