Допомога бджолам при неблагополучній зимівлі

Якщо бджоли в зимівнику шумлять при нормальній температурі, то це вказує на неблагополучний стан сімей. Бджоляр повинен з’ясувати, чи носить шум загальний характер або шумлять окремі родини. Загальний шум може бути викликаний тим, що мед у стільниках зацукрувався і бджоли не можуть його взяти. Дізнатися це можна по крупинках цукру, які трапляються на підлозі вулика при вигрібання підмору дротяним гачком. У такому випадку бджіл поять, для чого на рамки кладуть чисті ганчірочки або спеціальні «подушечки», змочені водою (їх потім повторно змочують). При надмірній сухості повітря в зимівнику розвішують мішковину, змочену водою.

Причиною збудженого стану зимуючих сімей може бути також присутність в гніздах падевого меду, який чомусь не замінили восени на доброякісний корм. Тоді, не чекаючи, поки у бджіл розвинеться сильний пронос, кожній родині регулярно до кінця зими дають у вигляді підгодівлі цукровий сироп, відволікаючи тим самим бджіл від споживання падевого меду.

Щоб менше турбувати бджіл, підгодівлю слід проводити так. Цукровий сироп наливають у літрову банку; зверху банку накривають полотном і туго обв’язують шпагатом, після чого її швидко перевертають догори дном і ставлять на рамки над клубом бджіл. Сироп просочується крізь ряднину, і бджоли забирають його. Якщо сироп дуже густий, то нерідко кристали цукру, випадаючи у вигляді осаду на ряднину, утворюють кірку, що перешкоджає проникненню сиропу. Щоб цього не сталося, сироп роблять дещо рідший, ніж зазвичай (наприклад, 1: 1), і обов’язково додають в нього оцтову кислоту (див. стор. 273). Давати його сім’ям слід по 1 л через кожні 15 днів. При такій підгодівлі сім’ї майже не будуть харчуватися падевий медом. До подібного способу, що попереджає отруєння зимуючих бджіл падевим медом, доводиться вдаватися лише у виняткових випадках, коли в силу особливих обставин падевий мед не був замінений восени і виникла необхідність рятувати бджіл від загибелі взимку.

Якщо в зимівнику шумлять окремі родини, то це може бути в наступних випадках.

  1. Шумлять найбільш сильні сім’ї, яким при звичайній температурі жарко; з них треба видалити утеплення (якщо воно не було знято раніше) і збільшити вентиляцію гнізда, більше загнувши ряднину і відкривши нижні льотки.
  2. Шумлять слабкі сім’ї, яким холодно; такі сім’ї додатково утеплюють подушками і скорочують льоток.

3. У вулик проникли миші. Ознакою служить специфічний запах з вічка, наявність в підморі мишачого посліду і бджілок з відгризеними головками і грудками (черевце бджоли миша не їсть). Щоб позбутися від них, на дно і стелю вулика кладуть отруєну приманку. У зимівнику постійно слід вживати заходів боротьби проти мишей. Якщо ж їх знищити не вдається, то вулики ставлять на зиму з льотковими загорожами і щільно надягнутими на них дахами.

на головну