Зимовий догляд за бджолами

Правильно підготовлені до зимівлі і встановлені в гарному приміщенні сім’ї не вимагають великого догляду. Бджоляр зрідка відвідує зимівник, щоб перевірити температуру повітря і послухати, як поводяться бджоли. У перші місяці зимівлі сім’ї поводяться особливо спокійно, і бджоляр відвідує зимівник один-два рази на місяць.

З плином часу в кишечнику бджіл накопичується все більше калу, до того ж у другій половині зимівлі в гніздах з’являється розплід і сім’ї починають вести себе тривожніше. В цей час бджоляр повинен уважно стежити за поведінкою бджіл і відвідувати зимівник 3-4 рази на місяць. Відвідування зимівника зазвичай приурочують до різких змін зовнішньої температури, щоб знати, як такі зміни відбилися на температурі повітря в приміщенні, і вжити відповідних заходів. При таненні снігу приміщення треба відвідувати 2 рази в тиждень, а перед виставкою бджіл – щодня.

При відвідуванні зимівника бджоляр входить обережно, без стуку і шуму, щільно закриває за собою двері. У зв’язку з тим, що у приміщенні повна темрява, йому потрібно взяти з собою ліхтар з червоним склом. Бджоли не відрізняють червоний колір від чорного і тому не збуджуються. Увійшовши в зимівник, бджоляр насамперед слухає, чи немає підвищеного шуму бджіл. Рівне, слабке, ледь вловиме вухом дзижчання вказує на благополучну зимівлю. Щоб переконатися, що всі сім’ї поводяться спокійно, бджоляр, прислухаючись, проходить між стелажами. Загальний підвищений шум бджіл зазвичай вказує на те, що вони страждають від зайвого тепла; рідше підвищений шум бджіл викликається холодом (що буває при залишенні слабких сімей). Перевіривши температуру, бджоляр тут же вживає заходів – зменшує або збільшує ширину вентиляційних отворів.

Вентиляцією в зимівнику не тільки регулюють температуру, вона необхідна також для підтримки певної вологості повітря. Повітря, що видихається бджолами насичене водяною парою. Кожна сім’я протягом зими виділяє понад 5 кг води в пароподібному стані. При слабкій вентиляції ця волога у вигляді дрібних крапельок осідає в гнізді на крайніх стільниках, стінках вулика, а також на стінах і стелі зимівника, в результаті з’являються вологість і цвіль.

Повітря, що видихається бджолами піднімається вгору і виходить через витяжну трубу, а свіже, більш холодне зовнішнє повітря надходить через нижню приточную трубу. Таким чином, повітря в приміщенні весь час змінюється, чим і досягається видалення вологи. Чим більша різниця в температурі внутрішнього і зовнішнього повітря, тим сильніше діє вентиляція.

У сильні морози зміна повітря в зимівнику відбувається так швидко, що бджоли не встигають його зігріти своїм теплом, і приміщення може сильно охолодитися. Тому в холоди доводиться скорочувати вентиляційні отвори.

У теплі дні, особливо навесні, різниця в температурі зовнішнього і внутрішнього повітря невелика, і вентиляція діє слабо. В такий час доводиться розширювати вентиляційні отвори, а іноді навіть відкривати на ніч двері.

При відвідуванні зимівника бджоляр повинен переглядати льотки вуликів. Якщо в них накопичився підмор, то його обережно вигрібають дротяним гачком в будь-який посуд, а потім спалюють у печі.

При відвідуванні зимівника бджоляр повинен записати в пасічний журнал показання термометра, психрометра, контрольного вулика, а також зробити відмітку про стан сімей і виконану роботу.

на головну