Зимівля бджіл на волі

У районах з короткою і м’якою зимою, де сім’ї в цей період облітуються, бджіл залишають зимувати на волі. Для захисту вуликів від вологості і дії холодних вітрів їх на зиму обгортають з усіх боків матами з соломи або очерету. Льотки затінюють, приставляючи до них похило дощечки, щоб сонячні промені не виманювали бджіл при недостатньо теплій погоді.

Крім зимового утримання бджіл на відкритому повітрі, існує ще спосіб зимівлі бджіл під снігом. Застосуємо він в районах зі стійкими морозами і глибоким сніговим покривом. У місцевостях ж з малосніжною, холодною зимою і сильними вітрами зимівля бджіл на волі не допускається.

При зимівлі під снігом вулики залишають на тому ж місці, де вони стояли влітку, і поступово засипають їх товстим шаром снігу. Сніг зберігає рівну температуру, захищає вулики від вітру, і сім’ї зазвичай зимують дуже добре. Слід мати на увазі, що при зимівлі бджіл під снігом бджоляр позбавлений можливості спостерігати за станом сімей та надавати їм необхідну допомогу. Тому залишати під снігом можна тільки сильні сім’ї, забезпечені багатими запасами цілком доброякісного корму за умови надійного захисту вуликів від мишей.

Зимівля бджіл під снігом має значні переваги: відпадають витрати на будівництво зимового приміщення для бджіл, господарство звільняється від щорічних витрат праці на осіннє прибирання бджіл в зимівник і виставку їх навесні. Але головна перевага такого способу зимівлі полягає в тому, що бджоли мають можливість облетітися набагато раніше, ніж при зимівлі в приміщенні. Сім’ї, що зимують на волі, облітуються в кінці зими і в перші теплі сонячні дні, іноді за місяць до звичайного терміну виставки вуликів, коли навколо ще лежить глибокий сніг (від стінок вулика сніг відкидають, а навколо вулика прикривають його соломою). Прокинувшись від зимового спокою і очистивши кишечник, сім’ї починають інтенсивно вирощувати розплід, і на час звичайної виставки бджіл із зимівника в гніздах вже буває по 4-5 рамок з розплодом. Це має велике значення в районах з коротким періодом нарощування бджіл, де навесні в стислі терміни потрібно отримати сильні сім’ї. При зимівлі бджіл під снігом сім’я витрачає корму приблизно на 2-3 кг більше звичайного (він витрачається головним чином на виховання розплоду).

Іноді для зимівлі бджіл під снігом вулики переносять в одне місце і ставлять у два ряди з проходом між ними, причому вічками звертають до проходу. Вулики ставлять в чотири яруси. Зверху на них кладуть легке перекриття і завалюють гілками хвої, хмизу і т.д. Після снігопадів штабелі вуликів додатково засипають снігом, щоб утворився замет. При такому способі зимівлі створюються сприятливі умови для збереження тепла, але бджоли не мають змоги зробити ранній обліт в будь-який теплий день. Розносити ж вулики по місцях в кінці зими дуже важко, тому що на пасіці лежить товстий шар пухкого снігу. Щоб уникнути зазначених незручностей, зимівлю бджіл під снігом треба поєднувати з груповим утриманням сімей. Для цього сім’ї ставлять на зиму невеликими групами – по 3-4 вулика; вкривають їх всі разом. З настанням теплих днів вулики трохи розсовують і пускають бджіл на обліт; в подальшому сім’ї так і залишаються стояти групою.

Готуючи бджіл до зимівлі на волі, під вулики кладуть товстий шар утеплювального матеріалу. Таким же матеріалом обкладають вулики з усіх боків і зверху. Подібне утеплення необхідно для того, щоб сніг не прилягав прямо до вулика, інакше його стінки зсередини сильно відволожаться. Для укриття вуликів годиться будь-який матеріал, що утеплює – хвоя, хмиз, сухий лист, мох і т.п. Хвоя і хмиз, крім того, ускладнюють доступ до вуликів мишей. Зручно утеплювати вулики на зиму спеціальними очеретяними або солом’яними матами. Їх роблять товщиною 10-15 см і такої довжини, щоб одним матом можна було обгорнути весь вулик. Витрати праці по утепленню вуликів матами і прибирання їх навесні незначні.

Взимку за бджолами (при хорошій їх підготовці з осені) не потрібно великого догляду, тому бджоляр повинен використовувати зимові місяці для виготовлення та ремонту вуликів, виготовлення утеплюючих подушок, оснащення рамок дротом і виконання інших підготовчих робіт до початку майбутнього бджільничого сезону. При багатокорпусному утриманні бджіл бджоляру слід заздалегідь, в зимовий і передвесняний час, укомплектувати запасні корпуси порожніми стільниками, кормами і вощиною в різних їх поєднаннях, з тим щоб в літній період не витрачати на це час. В результаті влітку він зможе обслуговувати більше число сімей. Взимку бджоляр повинен також подбати про підвищення своєї кваліфікації – відвідувати курси, семінари або самостійно вивчати спеціальну літературу.

на головну