Перенесення бджіл в зимівник

З прибиранням бджіл у приміщення поспішати не слід: треба дати бджолам можливість використовувати для обльоту найпізніші теплі дні. Чим пізніше бджоли облетяться, тим легше вони перенесуть зимівлю. Крім того, сім’ї, рано прибрані в приміщення, в разі потепління можуть постраждати від духоти.

Забирають вулики в зимівник з настанням стійких морозів, але раніше, ніж ляже постійний сніговий покрив. У середній смузі це буває зазвичай в першій декаді листопада. Для прибирання бджіл вибирають морозний день. Якщо на вуликах є сніг, його обережно змітають, попередньо закривши льотки, щоб не викучувались стурбовані бджоли. Вулики з закритими льотками переносять на ношах обережно, без поштовхів і струсів.

У зимівнику вулики з найбільш сильними сім’ями розміщують на нижніх стелажах, ближче до дверей, де холодніше; вулики з менш сильними сім’ями ставлять вище і далі віддаляють від дверей. Якщо в приміщенні немає мишей, то вулики ставлять без дахів. З вуликів з сильними сім’ями відразу ж прибирають подушки. Бажано один з вуликів з сильною сім’єю помістити на ваги, щоб при відвідинах зимівника зважувати його і визначати витрату корму.

Після установки всіх вуликів, коли бджоли заспокояться, відкривають льотки. Протягом перших днів після збирання бджіл в зимівник вулики прогріваються, повітря приміщення, охолоджене при внесенні вуликів, теж зігрівається, і температура встановлюється на певному рівні. Для її вимірювання в зимівнику повинен бути термометр (краще повісити його на стовпі, на рівні середнього ярусу вуликів, в місці, віддаленому від дверей і від вентиляційних отворів).

Через одну-дві доби після збирання сімей в зимівник бджоляр перевіряє температуру всередині приміщення; якщо вона нижча необхідного рівня, бджоляр засувкою зменшує вентиляційний отвір, якщо вища – підсилює вентиляцію. Якщо вулики без верхніх льотків, то на гніздах загинають краї ряднини так, щоб вийшли отвори для виходу пари води, що видихається бджолами.

В облаштованому приміщенні, де температура взимку не піднімається зазвичай вище норми, нижній льоток тримають закритим всю першу половину зими, до появи в вуликах розплоду.

на головну