Кормова база бджільництва

Життя бджіл тісно пов’язане з життям рослин. Збираючи з квіток нектар і пилок, вони переносять пилок з чоловічих частин квітки на жіночі і цим сприяють утворенню насіння і плодів. Подібно до того як медозбір залежить від великої кількості і гарного стану медоносних рослин, так і врожайність цих рослин в значній мірі залежить від роботи бджіл. Цей зв’язок між бджолами і рослинами лежить в основі господарського використання бджіл.

Кормова база бджільництва складається з багатьох видів рослин, що дають бджолам і нектар і пилок. Такі рослини об’єднані під загальною назвою медоноси. Існує і досить значне число видів рослин, з квіток яких бджоли збирають пилок; їх виділяють в особливу групу пилконосів.

Відомі сотні видів медоносів і пилконосних рослин, але значення їх для бджільництва далеко не однакове; основним джерелом для отримання меду служать всього кілька десятків видів рослин.

Кормова база бджільництва України багата і різноманітна. На полях вирощуються великі масиви гречки, соняшнику, еспарцету, коріандру, бавовнику та інших медоносних культур; все збільшуються площі насаджень плодових дерев і ягідних кущів. Всі ці культурні рослини служать джерелом отримання меду і в той же час мають потребу в перехресному запиленні. Таким чином, бджільництво є невід’ємною частиною великого сільськогосподарського виробництва, одним з агротехнічних факторів, спрямованих на підвищення врожайності комахозапильних культур.

Поряд з масивами медоносних сільськогосподарських культур є багаті природні джерела медозбору – луки, ліси, лісосіки, галявини, чагарники і деякі інші угіддя, де росте багато видів медоносних рослин. У деяких районах природних угідь є великі медоносні багатства, які при належному розвитку бджільництва можуть служити джерелом отримання величезної кількості товарного меду.

Щоб отримувати високі медозбори, бджоляр повинен бути не тільки знавцем техніки бджільництва; він повинен також вміти правильно використовувати кормову базу бджіл, вибирати для розміщення пасіки місце, найбільш багате в медоносному відношенні, і організувати заходи щодо поліпшення бджолиних пасовищ. Для цього пасічнику необхідні знання про види медоносних рослин, щоб безпомилково розрізняти їх в загальному рослинному покриві, про біологічні і господарські особливості основних медоносів, терміни їх цвітіння, ступеня медоносності і умов для найкращого виділення нектару.

на головну