Основні медоносні угіддя і медоноси, які на них ростуть

Медоносні рослини є майже всюди, але різні угіддя становлять далеко не однакову цінність для бджільництва. Багатство бджолиних пасовищ визначається видовим складом і кількістю медоносів, які ростуть на них.

Щоб успішно організувати використання бджолиних пасовищ і намітити правильні шляхи їх поліпшення, треба знати особливості медоносів, які ростуть на різних видах угідь, і на основі цього вміти визначити цінність угіддя в медоносному відношенні і можливості його використання і поліпшення.

Нижче дається характеристика окремих видів медоносних угідь і медоносів, які ростуть на них.

Польові угіддя

Значення польових угідь для бджільництва не скрізь однакове: у багатьох районах країни медозбір буває майже цілком з сільськогосподарських культур, але є і такі райони, де роль полів в медозборі поки ще не велика.

У районах інтенсивного землеробства, розташованих у степовій і лісостеповій зонах країни, сільськогосподарські культури представляють найголовніше і в багатьох випадках єдине джерело медозбору. Тут обробляють великі масиви соняшнику, гречки, гірчиці, ріпаку, коріандру та інших медоносів. У районах Середньої Азії і Закавказзя бджоли беруть головний взяток з масивів бавовнику і поливної люцерни. У лісовій нечорноземній зоні роль полів в медозборі значно зменшується: гречки сіють дуже мало, соняшнику зовсім ні. Сильні польові медоноси тут поступаються місцем малозначним – червоній конюшині і віке, медоносність яких невелика.

З польових рослин найбільше значення для бджільництва мають гречка, соняшник, гірчиця, рапс, бавовник, люцерна (поливна), коріандр.

Гречка – однорічна круп’яна культура сімейства гречаних (кол. Табл. VI, 1). У багатьох районах країни вона є основним джерелом медозбору, що дає велику масу товарного меду. Гречка – культура вологолюбна, вимоглива до тепла. Гірше вдається вона на важких, глинистих ґрунтах; добре росте в районах з помірним кліматом і достатньою вологістю, на чорноземах, сірих лісових землях, а також на піщаних, добре зволожених ґрунтах. Помічено, що підвищена кислотність ґрунту знижує нектаровиділення у гречки, чого можна уникнути шляхом попереднього вапнування ділянки.

Медоносы полевых и кормовых севооборотов

Таблиця VI. Медоноси польових і кормових сівозмін: 1 – гречка; 2 – соняшник; 3 – конюшина рожева (гібридна); 4 – еспарцет; 5 – буркун жовтий; 6 – буркун білий; 7 – гірчиця біла; 8 – ріпак; 9 – коріандр; 10 – бавовник; 11 – фацелія

Найбільш широко поширена ця культура в центральних чорноземних областях і лісостеповій частині України. Гречку сіють також на чорноземних ґрунтах Приуралля, Західного Сибіру і Далекого Сходу. У лісовій нечорноземній зоні гречку широко культивують тільки в районах білоруського та українського Полісся; в інших же районах цієї великої зони, незважаючи на велику кількість вологи, дана культура не набула поширення.

Гречка чутлива до холодів, тому висівають її пізно: в середній смузі країни зазвичай в кінці травня – початку червня. Зацвітає вона через 30-40 днів після посіву; цвіте близько місяця. Цвітіння гречки припадає на липень і першу половину серпня. Щоб подовжити взятки, гречку висівають у два, а іноді і в три терміни. У південних і південно-західних районах, де осінь тривала і тепла, гречку можна висівати також і пожнивно, після збирання ранніх кормових або зернових культур. В цьому випадку бджоли мають осінній взяток.

Бджоли беруть з гречки нектар і пилок; обніжжя її квіток має брудно-жовтий колір. Нектар краще виділяється зранку і ввечері. При великих масивах гречки медозбір з неї становить зазвичай 3-4 кг в день, а в окремі дні може доходити до 5-7 кг на сім’ю. При посусі виділення нектару у гречки припиняється. При нормальних умовах погоди з 1 га цієї культури можна отримати 70-100 кг меду. Гречка дуже чутлива на поліпшення умов вирощування: за даними Науково-дослідного інституту бджільництва, при високому рівні агротехніки загальна кількість цукру в нектарі гречки підвищується до 142 кг з I га.

Соняшник – однорічна олійна культура сімейства складноцвітих (кол. Табл. VI, 2). Є основним медоносом посушливих степів півдня і південного сходу країни. Соняшник вимогливий до тепла, відрізняється посухостійкістю, добре росте на суглинних і супіщаних чорноземах. Основні райони обробітку соняшнику – степова частина України, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя, південноуральські степу, а також степи Казахстану і Сибіру.

Зацвітає соняшник через 60-80 днів після посіву і цвіте в липні – серпні, приблизно протягом 20-25 днів. З 1 га соняшнику можна отримати 30-50 кг меду і багато пилку золотисто-жовтого кольору. При медозборі з соняшнику прибуток у вазі контрольного вулика зазвичай буває 2-3 кг на добу.

Коріандр (Коляндра, кішнец, клоповник) – ефіроолійних рослин сімейства зонтичних, сильний медонос (кол. Табл. VI, 9). Дає важливу сировину для парфумерної промисловості. Коріандр – рослина теплолюбна і вимоглива до ґрунту. Він добре росте на чорноземах, але погано розвивається на важких глинистих ґрунтах і не переносить надлишку вапна. Культура коріандру поширена в центральних чорноземних областях, Середньому Поволжі, на Північному Кавказі і на півдні України. У південних районах коріандр сіють як озиму культуру, а в центральних чорноземних – як яру. Коріандр весняного посіву зацвітає одночасно з соняшником, приблизно в другій або третій п’ятиденці липня, і цвіте близько місяця. При озимому посіві цвітіння його починається в червні. Медопродуктивність коріандру – приблизно 60-100 кг з 1 га. В районах масового обробітку ця культура поряд з соняшником служить головним джерелом медозбору.

Гірчиця – однорічна олійна культура сімейства хрестоцвітих, сильний медонос. Її жовті, зібрані в кисть, квітки дають бджолам багато нектару і пилку. Гірчиця відрізняється посухостійкістю, легко переносить заморозки, невимоглива до ґрунту; вона погано росте лише на важких глинистих кислих ґрунтах, а також на солонцях. В СРСР обробляють кілька видів гірчиці. Найбільшого поширення набула гірчиця сиза (сарептська) і гірчиця біла (кол. Табл. VI, 7).

Сходи гірчиці з’являються через 4-5 днів після посіву. Зацвітає вона приблизно через 40 днів після посіву, цвіте 16- 20 днів. З 1 га білої гірчиці можна отримати 50-100 кг меду. Медоносність сизої гірчиці трохи нижче. Мед, отриманий з посівів гірчиці, як і взагалі з усіх хрестоцвітих рослин, має здатність швидко кристалізуватися; його не слід залишати бджолам на зиму. Обніжжя з квіток гірчиці має лимонно-жовтий колір.

Ріпак – олійна культура сімейства хрестоцвітих. Має довгасті стеблеоб’ємні листки і жовті, зібрані в китицю, квітки (кол. Табл. VI, 8). Вирощуються два види ріпаку – озимий та ярий; обидва вони відносяться до сильних медоносів.

Ярий ріпак (кольза) менш вимогливий до клімату та ґрунті, ніж озимий, і тому він поширений набагато ширше; обробляється в степових районах півдня і південного сходу. На відміну від озимого ярий ріпак цвіте пізно – в другу половину літа; медоносність його трохи нижче, ніж озимого.

Бавовник – технічна культура сімейства мальв. Гіллясте стебло бавовнику досягає висоти 1-2 м і має великі пальчастолопасні листки з 3-5 частками. Квітки білі, кремові або жовті, дуже великі, що досягають 7,5 см в діаметрі (кол. Табл. VI, 10). У багатьох районах Середньої Азії і Закавказзя ця культура служить головним джерелом медозбору. Бавовник досить вимогливий до умов зростання. Він теплолюбний і потребує великої кількості вологи. Бавовник вирощують в районах з жарким кліматом, де його вирощують переважно на поливних землях. Зацвітає він приблизно через 70 днів після посіву і цвіте майже два місяці. Взяток з бавовнику триває з липня по вересень включно, але найбільший медозбір триває трохи довше одного місяця. Бджоли збирають нектар як з квіткових, так і з позаквіткових нектарників. Медопродуктивність бавовнику 30-50 кг з 1 га.

Пилок з бавовнику бджоли беруть неохоче і приносять її в незначній кількості. Пояснюється це двома причинами: по-перше, пилкові зерна дуже великі, мають товсту оболонку і грубу шипувату поверхню, що ускладнює поїдання пилку бавовнику личинками; по-друге, з сухого сипучого його пилку бджола не може зробити нормальне обніжжя, тому вона приносить у вулик головним чином пилок, що пристав до волосків тіла.

Люцерна синя – багаторічна кормова трава сімейства мітелкових. Дана культура є обов’язковим попередником для бавовнику, тому в бавовницьких районах вона займає великі площі. Таким чином, в районах зрошуваного землеробства посіви люцерни поряд з бавовником є основним джерелом медозбору. У цих умовах медопродуктивність 1 га люцерни становить 270-300 кг. У районах середньої смуги медопродуктивність неполивного люцерни становить 25-50 кг з 1 га. Слід мати на увазі, що медозбір з люцерни використовується повністю тільки на насіннєвих ділянках.

Еспарцет посівний (кол. Табл. VI, 4) – багаторічна кормова трава сімейства мітелкові; відноситься до сильних медоносів, відрізняється посухостійкістю, погано переносить холод і надлишок вологи, росте тільки на чорноземних ґрунтах. Широкого поширення еспарцет не отримав через недостатню врожайності зеленої маси; його посіви можна зустріти на Україні, цвіте він раніше за інші польові медоносні культури, а саме в кінці травня – на початку червня, що сприяє подовженню взятка і робить медозбір стійким. У цих же районах можна зустріти в дикому вигляді інший його вид – еспарцет піщаний, який зацвітає трохи пізніше посівного.

У районах Кавказу, Передкавказзя і України зустрічається особливий різновид даної культури – еспарцет закавказький, що відрізняється особливо високою і стійкою медопродуктивністю. З 1 га закавказького еспарцету в нормальних умовах можна отримати близько 400 кг меду. Зацвітає еспарцет закавказький на кілька днів пізніше еспарцету посівного.

Як і всі кормові трави, еспарцет скошують на початку цвітіння, тому бджоли можуть використовувати його нектар лише частково Повною мірою нектаровиділення еспарцету використовується бджолами тільки на насіннєвих ділянках.

Буркун білий (кол табл. VI, 6) – дворічна або однорічна рослина сімейства мітелкових, який утворює потужні кущі заввишки до 1,5 м, з тонкими гнучкими гілками, трійчастим листям і дрібними квітками, зібраними в підняті кисті. У дикому вигляді білий дворічний буркун, як і інша його форма – буркун жовтий (кол. Табл. VI, 5), широко поширений в більшості районів країни. Буркун сильний азотозбирач, і, крім того, він може рости на засолених ґрунтах, покращуючи їх якість. Тому буркун білий почали обробляти в посушливих районах як пасовищну і силосну культуру. Буркун дає багатий протеїном корм для худоби, але до нього треба привчити тварин (він містить ароматичну речовину – кумарин, через що перший час тварини поїдають його неохоче); при цьому спочатку треба давати його у вигляді сіна або зеленого корму в суміші з іншими травами.

Буркун – прекрасні медоноси і в південних районах нерідко дають головний взяток. Цвітуть вони на другий рік життя з червня і до осені. Буркун жовтий зацвітає днів на 10-12 раніше, ніж білий. З 1 га буркуну можна отримати близько 200 кг меду. Великої уваги заслуговує однорічна форма білого буркуну, успішно введена в культуру на півдні і в середній смузі. Однорічний буркун ще медоносніший, ніж дворічний: 1 га його дає приблизно до 500 кг меду. На відміну від дворічного однорічний буркун зацвітає пізно (в центральних районах – в половині серпня).

Фацелія (кол. Табл. VI, 11) – однорічна рослина з перисторозсіченим листям, волосистим стеблом висотою до 60 см і синіми квітками, зібраними в завиток; відноситься до сімейства водолистих. Фацелія поширюється на полях колгоспів і радгоспів як медоносна, кормова і сидеральна культура. Найчастіше її висівають в суміші з горохом та іншими культурами (див. Стор. Поліпшення і розширення кормової бази бджільництва). У чистому вигляді її культивують тільки на спеціально виділених насіннєвих ділянках або в міжряддях садів.

Фацелія маловимоглива до ґрунту, але на бідних виснажених вона погано росте і слабо виділяє нектар. Доросла рослина легко переносить посуху. Культивувати фацелію можна повсюдно, хоча в північних районах вона менш медоносна, зацвітає фацелія через 45-50 днів після посіву, цвітіння триває близько 40 днів. Обніжжя з квіток фацелії має темно-фіолетовий колір. Медопродуктивність цієї культури при вирощуванні її в чистому вигляді становить на чорноземах близько 350 кг, на дерново-підзолистих ґрунтах – 100-150 кг з 1 га.

Змієголовник (маточник, меліса турецька) – однорічна рослина сімейства губоцвітих, висотою 40-70 см, з супротивними довгасто-ланцетними листками і синіми квітками (іноді квітки бувають білі) (рис. 14). Змієголовник культивують в південних районах як ефіроолійну рослину. До ґрунту змієголовник невимогливий, але воліє чорнозем, краще вдається на низьких, вологих ділянках. Цвіте він починаючи з половини червня і до кінця серпня, надаючи бджолам рясний медозбір. Вважається, що з 1 га цієї культури можна отримати 200-400 кг меду.

Змееголовник

Рис. 14. Змієголовник.

Баштанні і овочеві ділянки

У степових районах півдня і південного сходу, особливо в Нижньому Поволжі, Казахстані та Середній Азії, баштани займають великі площі і мають істотне значення в медозборі. Всі види баштанних культур – кавуни, дині, кабачки і особливо гарбуза – дають хороший взяток і збільшують товарний вихід меду. Цвітуть вони в середині літа. Медопродуктивність їх становить приблизно 30 кг меду з 1 га. Такою ж медопродуктивністю володіють і огірки, які широко поширені у всіх кліматичних зонах і нерідко культивуються великими плантаціями.

У насінницьких господарствах, де є великі площі насінників овочевих культур, бджоли можуть збирати значну кількість нектару з сім’яників капусти, брукви, ріпи, турнепсу, редьки і редиски. Хорошим медоносом є насінники цибулі.

Сади і ягідники

Багато радгоспів і колгоспів мають великі масиви садів і ягідників, площі яких все зростають. Хоча плодові дерева – яблуня, груша, слива, вишня, черешня – не відрізняються високою медоносністю і товарністю меду, як правило, не дають, взяток, вони мають велике значення для весняного розвитку бджолиних сімей. Цвітуть плодові дерева в другій половині весни; в середній смузі їхнє цвітіння припадає зазвичай на третю декаду травня, а на півдні вони цвітуть у квітні. Раніше інших зацвітають черешня і вишня. Медопродуктивність з 1 га плодових насаджень визначається приблизно в 20-30 кг.

Ягідники – агрус, смородина, ірга, ожина і особливо малина – медоносніші, ніж плодові дерева. Поєднання плодових дерев з ягідниками створює ранній і тривалий взяток, тому що агрус і смородина цвітуть раніше плодових дерев, а ожина і малина – після них. За своєю медопродуктивністю особливе місце серед плодових і ягідних культур займає садова малина. Медопродуктивність її близько 100 кг, а в особливо сприятливих умовах доходить до 160-200 кг з 1 га. Цвіте малина значно пізніше інших плодових і ягідних культур – в червні, коли сім’ї встигають посилитися. При наявності великих насаджень малини пасіка може отримати багато товарного меду, і місцями з її цвітінням починається головний взяток.

У Закавказзі, на Південному березі Криму і в Середній Азії в садах ростуть південні плодові культури: апельсини, лимони, мандарини, персики, маслини, мигдаль, айва, хурма, говенія і деякі інші. Всі вони дають хороший весняний взяток.

Медоноси населених пунктів

У озеленених населених пунктах зазвичай є багато медоносів на садибах, в алеях і парках. У таких місцевостях буває хороший взяток переважно весняний. Його дають ягідні чагарники, плодові дерева, а також декоративні рослини: верба, клен гостролистий, акація жовта, глід, жимолость татарська, спірея, а на півдні, крім того, акація біла, каштан кінський, барбарис, кизил, жимолость кучерява, бирючина. Влітку в населених пунктах сільського типу і невеликих містах бджоли беруть взяток з городів, на яких завжди є огірки, нерідко бувають кабачки, гарбузи, дині, соняшник. На півдні в таких місцях річний медозбір дають медоносні чагарники і дерева – гледичія, сніжноягідник, лох, заманиха, софора і деякі інші. У населених пунктах середньої смуги нерідко зустрічаються парки з потужними деревами липи. Тут бджолам забезпечений значний взяток в липні.

Нижче дається характеристика найбільш поширених декоративних медоносів:

Акація жовта (кол. Табл. VII, 9) – чагарник висотою до 5 м, з непарноперистим листям; належить до сімейства мітелкові (бобових); дуже невимоглива до ґрунту, може рости на сухих схилах. У дикому вигляді акація жовта поширена на Алтаї, у Середній Азії та Забайкаллі. Для живоплотів розводиться повсюди, аж до північних районів. Крім того, жовту акацію висаджують при закріпленні пісків і створення полезахисних лісонасаджень. Розмножується вона насінням. Зацвітає жовта акація наприкінці травня і цвіте близько 10 днів; її цвітіння частково збігається з цвітінням плодових культур. З 1 га жовтої акації можна отримати до 50 кг меду. У лісах Алтаю 1 га цього медоноса дає до 300 кг меду.

Медоносы лесов и парков

Таблиця VII. Медоноси лісів і парків: 1 – липа дрібнолиста; 2 – клен гостролистий; 3 – верба-бредіна; 4 – верес; 5 – кипрей (іван-чай); 6 – дягель; 7 – клен татарський; 8 – акація біла; 9 – акація жовта

Акація біла (кол. Табл. VII, 8) – дерево висотою до 20 м, сімейства мітелкові, з непарноперистим листям. Акація біла світлолюбна і вимоглива до тепла, не виносить сирих ґрунтів. Розводиться вона на Україні та Північному Кавказі для озеленення населених пунктів та створення полезахисних насаджень; на північ від Харкова не поширена. Розмножується насінням, яке висівають безпосередньо на постійне місце, а також посадковим матеріалом, вирощеним в розпліднику. Біла акація починає цвісти приблизно в десятирічному віці. Цвіте у другій половині травня – початку червня, приблизно протягом 15 днів. З 1 га суцільного деревостою можна отримати приблизно близько 300-400 кг меду, але виділення нектару білою акацією нестійке, тому що її квітки дуже чутливі до несприятливої ​​погоди, зокрема до сухості повітря. Значні медозбори бувають тільки в районах з теплим кліматом і достатнім зволоженням, наприклад в західній частині України і в Молдавії, де з цього медоноса нерідко отримують товарний мед.

Гледичія трьохшипна – дерево висотою 10-12 м, сімейства бобових, підродини цезальпінієвих, з пір’ястими листям і дуже гострими довгими голками на гілках (рис. 15). Гледичія добре переносить сухий клімат, але чутлива до холодів; поширена в населених пунктах на Північному Кавказі, півдні України і в Криму; на північ від Дніпропетровська не розводиться. Застосовується для озеленення садиб та створення живоплотів, а також при створенні полезахисних насаджень на каштанових і навіть солонцюватих ґрунтах. Розмножується насінням. Гледичія починає давати медозбір у віці 10-12 років. Цвіте вона весь червень і до половини липня. З 1 га суцільного деревостою можна отримати до 250 кг меду. Гледичія служить нерідко джерелом головного взятка.

Гледичия трехшипная

Мал. 15. Гледичія трьохшипна: 1 – гілка; 2 – втеча; 3-4 – квітка; 5 – біб.

Верба – велике дерево висотою до 25 м, сімейства вербових. Листки верби вузьколанцетні, зверху зелені, а зі зворотного боку покриті білим шовковистим войлочком. Поширена верба в середній смузі країни повсюдно: на північ не заходить далі лінії Новгород – Кіров – Перм. Це дерево широко розводиться по берегах ставків, на греблях, по садибах і вулицях. Розмножують її живцями та кілками. Цвіте верба в середині травня приблизно протягом 7-8 днів. Орієнтовно приймають, що дерева верби в перерахунку на гектар суцільного деревостою дають 150 кг меду.

На вербу дуже схожа верба, яка також медоносна. Відрізняється вона від верби більш низьким зростанням, розлогі і крихкими біля основи, легко обламуються гілками.

Лісові угіддя

Ліси займають великі простори і мають важливе значення для бджільництва. При оцінці медоносності лісових угідь треба розрізняти: а) суцільний деревостан, б) узлісся, рідколісся, прогалини і галявини, в) вирубки.

Суцільний деревостан – площа, зайнята зімкнутим лісом, представляє цінність для бджіл головним чином в широколистяних лісах, де до складу деревостану входять липа, клен гостролистий, в’яз, каштан, білий клен (явір). Якщо зазначених порід немає, суцільний ліс майже ніякого медозбору не дає, тому що під його зімкнутим пологом підлісок і трави розвиваються слабо. Невеликий взяток в цьому випадку може бути тільки рано навесні з медунки аптечної, проліска, анемони, окремих вербових чагарників і деяких інших медоносів, що цвітуть до розпускання листя на деревах. Тому в лісовій нечорноземній зоні з її хвойними і змішаними лісами площі, зайняті зімкнутим лісом, не мають майже ніякої цінності щодо медозбору. При рідкісному деревостої медоносність лісу в даній зоні набагато вища, тому що в ньому більше чагарників і трав.

Найбільш бідні медоносами ліси, що складаються з однієї якої-небудь немедоносної породи, наприклад суцільні осичники, березники і особливо густі ялинники, в яких іноді зовсім не росте трава. Суцільний липняк або ліс з великим відсотком липи зазвичай дає дуже велику кількість нектару за дуже короткий термін – 12-14 днів, тому бджоли не встигають його зібрати, і багато нектару пропадає. Це слід враховувати при виборі угідь для пасіки і віддавати перевагу тій місцевості, де липи хоча і менше, але є медоноси, квітучі в інший час, що подовжує взяток і робить його більш стійким.

Узлісся, рідколісся, прогалини і галявини. Чим сильніша «розірваність» лісу, тобто довша, звивістіша лінія галявини, більше прогалин, полян і рідколісся, тим ліс медоносніший. Ці угіддя добре освітлені сонцем, заростають медоносними травами і чагарниками. У середній і північній смугах на лісових галявинах, прогалинах і галявинах ростуть малина лісова, ожина, вербові чагарники, крушина ламка, вовче лико, жимолость, верес, чорниця, брусниця, горобина, клен польовий, клен татарський, дика яблуня і груша, глід і т.д. У трав’яному покриві тут зустрічаються кипрей, дягель сибірський, дягель лікарський, снить, конюшина рожева, волошка лугова, волошка пір’яста, чистець прямий, материнка, чортополох, медунка аптечна, пролісок, золота різка, норичник шишкуватий, будра плющевидна, іван –да-Мар’я. У південних лісах на узліссях і галявинах зустрічаються зарості таких медоносних чагарників, як ломиніс, бирючина, кизил, ірга і деякі інші.

Лісові вирубки в зоні змішаних і хвойних лісів представляють найбільш медоносну частину лісу. У лісах середньої смуги, півночі і Сибіру на вирубках і гарі (місцях, де вигорів ліс) утворюються зарості першокласних медоносів – зніту, малини, дягелю. Тут зазвичай виростають всі медоноси, що зустрічаються на узліссях, але в набагато більших кількостях. На вирубках медоноси починають з’являтися на другий рік після порубки дерев і тримаються протягом 5-6 років, потім їх поступово заглушає підростаючий молодняк лісу, переважно осичник. На гарі медоносна рослинність тримається значно довше, ніж на вирубках. У широколистяних лісах вирубки не мають такого великого значення для медозбору, як в хвойних і змішаних, тому що  на них зазвичай не буває зніту і дуже мало малини.

Лісові угіддя зазвичай дають хороший весняний взяток, коли на полях, луках, вигонах медоноси ще не цвітуть. На виділення нектару в лісових угіддях менше позначається несприятливий вплив посухи, ніж це буває на відкритих місцях. З лісових медоносів найбільше значення для бджільництва мають липа, клен, верба, малина, жостір, верес, кипрей, дягель.

Липа дрібнолиста – могутнє дерево, висотою до 30 м, належить до сімейства липових і є найважливішим медоносом лісових угідь (кол. Табл. VII, 1). Липа вимоглива до ґрунту: вона погано росте і слабо виділяє нектар на бідних, сухих або заболочених ділянках і надає перевагу чорноземам або суглинкам. У дикому вигляді липа поширена в широколистяних лісах лісостепової смуги.

Медоносы лесов и парков

Таблиця VII. Медоноси лісів і парків:

1 – липа дрібнолиста; 2 – клен гостролистий; 3 – верба-бредіна; 4 – верес; 5 – кипрей (іван-чай); 6 – дягель; 7 – клен татарський; 8 – акація біла; 9 – акація жовта

Розмножується липа насінням; її можна розводити пересадкою молодняку з лісу. Зрубане дерево дає поросль від пня. Цвісти липа починає приблизно з 20-річного віку; повного розвитку крона досягає до 40 років. В районах півдня липа зацвітає приблизно в половині червня, а в середній смузі – в першій декаді липня. Цвітіння її починається зазвичай через 50-55 днів після зацвітання черемхи або через 77 днів після ліщини. Тривалість життя квітки – 5-6 днів; цвітіння дерева і всього насадження триває 10-12 днів. У гористій місцевості дерева липи цвітуть різночасно, що подовжує термін цвітіння всього масиву. Обніжжя з квіток липи має блідо-зелений колір.

Липа відрізняється рясним нектаровиділення; в чашолистках її квіток можна бачити краплі нектару. З гектара нормального деревостану липи можна отримати 500-1000 кг меду. Під час цвітіння липи контрольний вулик показує добовий прибуток – 10-15 кг і більше. Але медоносність липи дуже нестійка, тому що  її квітки чутливі до несприятливих умов погоди, особливо до посухи. Якщо під час цвітіння липи подує суховій, взяток негайно обривається. Холодні ночі також різко знижують нектаровиділення липи, а дощ легко вимиває нектар з її відкритих квіток.

Клен гостролистий – гіллясте дерево висотою до 25 м з широкими пятилопастними листками, розташованими супротивно (кол. Табл. VII, 2). Належить до сімейства кленових; є сильним медоносом. Клен гостролистий світлолюбний і потребує  гарного, переважно чорноземного ґрунту. У дикому вигляді він поширений в лісостеповій смузі. Ця порода насаджується при створенні захисних лісових смуг. Клен гостролистий – рослина більш теплолюбна, ніж липа. Розмножується клен насінням; можна його розводити також пересадкою молодняку з лісу. У лісах клен гостролистий зростає головним чином на узліссях і в місцях з рідким деревостоєм (не виносить затінення).

Цвіте клен гостролистий рано навесні, одночасно з розпусканням листя; квітки жовті, зібрані в букетики. У середній смузі його цвітіння припадає зазвичай на другу декаду травня. З гектара суцільного деревостою клена гостролистого при сприятливій погоді можна отримати близько 200 кг меду. Взяток з клена зазвичай використовується не повністю, тому що його цвітіння нерідко збігається з несприятливою погодою; крім того, під час його цвітіння бджолині сім’ї ще не мають достатньої кількості льотних бджіл.

Клен польовий (неклен, покленок, чорноклен) – високий чагарник або маленьке деревце, висотою до 8 м; листя у нього зазвичай трилопатеві, квітки жовті (рис. 16). Зростає на узліссях широколистяних лісів і гаїв, на вирубках, іноді серед дерев у вигляді підліска. Клен польовий використовується при насадженні лісових полезахисних смуг і високих живоплотів. Розмножується він насінням, порослю від пня, відводками, кореневими відростками. Цвіте в кінці травня – на початку червня. Медоносність клена польового висока; при наявності навесні сильних сімей бджіл з нього можна отримати багато товарного меду.

Клен полевой

Рис.16. Клен польовий.

Клен татарський (кол. Табл. VII, 7) – чагарник або деревце висотою не більше 5 м. Листя татарського клена подовжено-яйцеподібні, пилчасті, з двома помітними виступами по боках; Квітки білі. До ґрунту цей клен невимогливий і легко виносить посухи. У дикому вигляді поширений в південних районах України. Використовується для створення живоплотів, а також полезахисних насаджень переважно в районах з каштановими ґрунтами. Цвіте клен татарський у другій половині травня, після розпускання листя, і дає бджолам хороший взяток, який йде зазвичай на розвиток сімей. При наявності сильних сімей і сприятливих погодних умовах з клена татарського можна отримати товарний мед.

Вербові чагарники. Мають дуже важливе значення для бджільництва: дають сильний весняний взяток, який сприяє розвиткові сімей. Різні породи верб ростуть всюди, але найбільш поширені вони в лісовій нечорноземній смузі; особливо багато верби в північних районах, де в лісах, по берегах річок, струмків і на болотах вони утворюють великі зарості. Верби різних порід цвітуть в різні терміни, створюючи тривалий взяток з перших днів весни і до початку літа. За нектароносністю вербові породи не поступаються багатьом медоносам, що дають головний взяток. Найбільше значення мають верба-бредіна (кол. Табл. VII, 3), верба вухата, верба і верба. Їх медопродуктивність з 1 га становить близько 150 кг. У місцях з великою кількістю верби навесні при сприятливих умовах можна отримувати товарний мед. Відомо багато випадків, коли рано навесні під час цвітіння вербових порід контрольні вулики показують прибуток в 2-3 і навіть 5 кг в день.

Малина лісова – один з головних медоносів лісової нечорноземної смуги, відноситься до сімейства розоцвітих. Коріння малини багаторічні, а стебла дворічні. Цвітіння і плодоношення бувають на другий рік життя стебла, після чого він в зиму відмирає. Замість засохлих стебел з’являються нові кореневі нащадки, за допомогою яких йде щорічне поновлення і розмноження кущів малини. Найбільш поширена малина в районах зростання ялини. Вона надає перевагу зниженим, вологим ділянкам; росте переважно на узліссях і галявинах; зустрічається і під пологом лісу, але тут вона мало медоносна. На вирубках малина утворює великі зарості. Зацвітає вона приблизно близько 10-15 червня, іноді пізніше. Масове цвітіння триває близько 20 днів. З гектара лісової малини можна отримати близько 100 кг меду. Медозбір з неї відрізняється стійкістю, і в районах масового поширення лісової малини з неї отримують товарний мед. Колір обніжжя з її квіток сірувато-білий.

Крушина ламка – стрункий чагарник сімейства крушинових, з дрібними непоказними квітками і червоними (пізніше чорніють) круглими ягодами. Широко поширена в лісах середньої смуги і заходить на північ аж до тундри. Росте вона на узліссях лісу, галявинах, вирубках, заплавах річок. Зацвітає на початку червня, цвіте до серпня і дає бджолам хороший взяток. У місцях масового зростання крушина дає товарний мед. Медопродуктивність близько 35 кг з 1 га.

Верес – вічнозелений гіллястий напівчагарник висотою близько 0,5 м; належить до сімейства вересових; листя дрібні, вузькі, майже тригранні, що нагадують хвою; дрібні бузкові квітки зібрані в довгі підняті кисті (кол. табл. VII, 4). Верес широко поширений в західних і північно-західних районах країни; особливо багато його в районах Прибалтики. Зростає верес на сухих, безплідних пісках, по узліссях, галявинах і рідколіссю соснового бору. Зустрічається також на торфовищах. Іноді на безлісих просторах утворює суцільні зарості – вересові пустки. Верес-сильний осінній медонос; цвіте він з кінця липня і до глибокої осені. У багатьох районах є основним медоносом, що дає товарний мед. Вересовий мед низької якості – темний, червонуватий, неароматних і злегка гірчить; він настільки тягучий, що в чистому вигляді майже не відкачується на медогонці, і його нерідко доводиться вирізати з стільниками.

Кипрей (іван-чай) – багаторічна трав’яниста рослина висотою до 1,5 м, сімейства онагрікових. Стебло у нього негіллясте, гладке, з сидячим вузьколанцетним листям. Великі фіолетові квіти зібрані в рідкісну прямостоячу кисть (кол. Табл. VII, 5). Хаменерій широко поширений по всій нечорноземній смузі і головним чином в хвойних лісах півночі і Сибіру. Заходить далеко на північ і нерідко утворює великі масиви навіть в заполярній тундрі. Так само, як і малина, кипрей краще росте в районах поширення ялини. Зустрічається на узліссях і прогалинах лісу, утворює великі зарості на лісових вирубках і гарі.

У середній смузі кипрей зацвітає в кінці червня і цвіте до вересня; медозбір дає головним чином в липні – на початку серпня. У зоні хвойних лісів кипрей займає перше місце серед медоносних рослин і дає основну масу товарного меду. З гектара суцільного травостою кипрея можна отримати до 350 кг меду Добовий прибуток контрольного вулика під час його цвітіння досягає 12 кг і більше. Бджоли добре відвідують кипрей тільки в теплу вологу погоду. Помічено, що кипрей, що росте на схилах пагорбів, краще виділяє нектар, ніж на низовинах.

Дягель сибірський – велика багаторічна трав’яниста рослина, сімейства зонтичних. Має товсте, порожнисте всередині стебло, що досягає у висоту 3 м і більше; квітки зібрані у великі кулясті парасольки (кол. табл. VII, 6). Росте по лісових узліссях, галявинами, вирубуваннями, прибережними зарослями. Нерідко утворює майже суцільний полог парасольок. Зацвітає дягель в другій половині і навіть в кінці червня, цвіте близько двох тижнів. Дягель сибірський – сильний медонос; під час його цвітіння медозбір хорошої сім’ї досягає 6 кг в день. Але нектар добре виділяється тільки в теплу вологу погоду.

Лукопасовищні угіддя

При оцінці медоносності луків слід розрізняти луки суходільні, заливні, заболочені і порослі чагарником.

Суходільні луки. У лісовій нечорноземній зоні суходільні луки мають велике значення для бджільництва. На них зазвичай багато білої і рожевої конюшини, волошки лугової, що дають хороший медозбір. Крім зазначених основних медоносів, на суходолах поширені кульбаба, короставник, суріпиця, герань лугова, конюшина гірська, кульбаба осіння, смілка, скереда, мишачий горошок і деякі інші. Хоча кожен з цих медоносів окремо дає трохи нектару, але в цілому виходить помітний додаток до взятка з основних медоносів луки.

Перший весняний медозбір на суходолах починається в половині травня, з зацвітанням кульбаби і суріпиці. Взяток з луків зазвичай невисокий, але стійкий. Найвище надходження меду (до 2- 3 кг в день на сім’ю) починається в першій декаді червня, з зацвітанням білої конюшини, і триває до скошування лугів. Восени ці угіддя дають невеликий підтримуючий взяток з отави білої конюшини і кульбаби осінньої. На південь, у міру того як клімат стає більш сухим, лугові угіддя переходять в степ, і на них з’являються сильні медоноси сухих степів: синяк, шавлія кільчаста (бабка), буркун білий і жовтий, мордовник, трава тим’ян і деякі інші.

Заливні луки (заплави, плавні). У південних районах з жарким кліматом і легкими ґрунтами заливні луки багаті медоносами. Тут ростуть і добре виділяють нектар конюшина біла і рожева, м’ята польова, кермек, астра солончакова, дербенник-плакун (по сирих місцях), ластовень і багато інших медоноси. Але в районах з холодним кліматом, рясними опадами і важкими глинистими ґрунтами заливні луки маломедоносні, тому що вони заростають злаками, осоками та іншими немедоносними травами. Конюшини білий і рожевий тут хоча і ростуть, але гірше відвідуються бджолами, ніж на суходолах, тому що їх заглушають високі трави. З інших медоносів на заливних луках зрідка зустрічаються чистець болотяний, таволга, горлець (ракові шийки), гравілат річковий, герань лугова.

Заболочені луги в середній смузі і на півночі бідні медоносами, з яких лише зрідка зустрічаються чистець болотяний, шабельник, гравілат річковий, горлець, таволга, дербенник-плакун. Значною медоносністю відрізняються заболочені луги в районах з теплим кліматом. Тут на плавнях південних річок утворюються зарості дербенника-плакуна, мишачого горошку, кермеку, солончакової айстри і деяких інших медоносів.

Болота мають неоднакове медоносне значення. При їх оцінці треба розрізняти осокові, трав’яні і мохові болота. Перші два види боліт в середній смузі і на півночі мало використовуються бджолами, тому що зазвичай суцільно заростають немедоносними травами. Трав’яні болота південних районів, так звані мокрі плавні, дають хороший медозбір. Мохові (сфагнові) болота середньої смуги і півночі можуть давати бджолам гарний взяток, особливо якщо вони почали заростати чагарником. На таких болотах в достатку ростуть хороші медоноси – брусниця, чорниця, лохина, багно, морошка, гравілат річковий і деякі інші. Їх цвітіння припадає головним чином на кінець травня – початок червня, коли інших квітучих медоносів немає.

Луки, порослі чагарником, зазвичай медоносніші, ніж відкриті, тому що на них, крім лугової рослинності, зустрічається значна кількість лісових медоносних трав і чагарників.

Вигони – це ділянки лугу або степу, використовувані для пасіння худоби. Медоносна рослинність вигонів та ж, що і на луках, але медоносність їх значно нижче, тому що рослини з’їдаються худобою. У степовій смузі на вигонах можна бачити такі сильні медоноси, як буркун, синяк, шавлія кільчаста (бабка), мордовник, чортополох, богородську траву, верблюжу колючку і деякі інші. Багато з них покриті жорсткими волосками або колючками і тому мало стравлюють худобою.

З медоносів, які ростуть на луках і пасовищах, найбільше значення мають конюшина біла, конюшина рожева, люцерна серповидна, лядвенець рогатий.

Конюшина біла – багаторічна повзуча рослина сімейства бобових, з трійчастим листям і білими квітками, зібраними в пухкі головки. Біла конюшина воліє вологі (але незаболочених) суглинні ґрунти. Поширена повсюдно, за винятком сухих степів, але переважно в лісовій нечорноземній зоні, де вона є одним з основних медоносів. У середній смузі біла конюшина цвіте з першої декади червня і до пізньої осені; масове цвітіння закінчується в липні. З 1 га суцільного травостою білої конюшини можна отримати близько 100 кг меду. Обніжжя з пилку конюшини має коричневий колір.

Конюшина рожева схожа на конюшину, білу, але крупніше останньої і має блідо-рожеві квітки (кол. Табл. VI, 3). Вона вимогливий до вологості ґрунту, в той же час не виносить заболочених кислих ґрунтів; добре росте на западинах суходолів. Зацвітає рожева конюшина на кілька днів пізніше білої і цвіте також триваліше. З 1 га рожевого конюшини можна отримати приблизно 120 кг меду.

Медоносы полевых и кормовых севооборотов

Таблиця VI. Медоноси польових і кормових сівозмін:

1 – гречка; 2 – соняшник; 3 – конюшина рожева (гібридний); 4 – еспарцет; 5 – буркун жовтий; 6 – буркун білий; 7 – гірчиця біла; 8 – ріпак; 9 – коріандр; 10 – бавовник; 11 – фацелія

Люцерна серповидна – багаторічна рослина сімейства бобових, з жовтими квітками, зібраними в невеликі кисті. Зростає низькими, прилеглими до землі кущиками до 60 см заввишки. Дуже охоче поїдається худобою. Поширена переважно в степових районах, часто зустрічається і в лісостепу. Охоче відвідується бджолами, які беруть з неї нектар і пилок.

Лядвенець рогатий – багаторічна рослина сімейства бобових; утворює кущ висотою 35-40 см з дугоподібно вигнутими гілками; листки дрібні, п’ятірнею. Суцвіття – головка, що складається з 6-7 жовтих квіток (рис. 17). У дикому вигляді лядвенець широко поширений на луках і пасовищах лісостепової зони; він відрізняється зимостійкістю і посухостійкістю. Лядвенець розводиться в лугопасовищних травосумішах, зацвітає в червні і дає до 30 кг меду з 1 га.

Лядвенец рогатый

Рис. 17. Лядвенець рогатий.

Рослини-пилконоси

Бджоли збирають пилок з більшості медоносів одночасно з добуванням нектару, але в окремі періоди їм не вистачає цього пилку. Тоді вони переключаються на рослини, що дають тільки пилок.

Особливо важливе значення мають весняні пилконоси. З них найбільш охоче відвідуються бджолами ліщина (ліщина), вільха, пізніше дуб. Менш охоче відвідують бджоли березу, тополю, осику. Заради пилку бджоли добре відвідують влітку шипшину, мак, люпин, рицину, коров’як (ведмеже вухо), подорожник. Слабо вони беруть пилок з квіток звіробою, кукурудзи, щавлю, конопель.

Іноді при гострій нестачі пилку бджоли можуть брати його з таких рослин, як хлібні злаки, лобода, осока, в окремих випадках навіть з хвойних дерев і полину. Пилок цих видів рослин, особливо хвойних дерев і полину, має низьку якість.

на головну