Поліпшення і розширення кормової бази бджільництва

Організовуючи заходи щодо поліпшення кормової бази бджільництва, треба прагнути до того, щоб створити для бджіл безперервний взяток, або нектароносний конвеєр, по можливості протягом всього сезону.

Принципи організації нектароносного конвеєра

У структурі нектароносного конвеєра слід розрізняти основні та допоміжні ланки. Основними ланками нектароносного конвеєра служать вже існуючі джерела медозбору даної місцевості, які склалися незалежно від потреб бджільництва, наприклад планові посіви гречки, соняшнику, коріандру, бавовнику, сади, лугові і лісові медоноси і т.д. Основні ланки нектароносного конвеєра дають медозбір різної сили і в різні періоди сезону. Як правило, між цвітінням основних медоносів є більш-менш тривалі безвзяткові або маловзяткові періоди, що несприятливо відбивається на розвитку сімей і знижує їх продуктивність. Під допоміжними ланками нектароносного конвеєра мають на увазі посіви і посадки медоносів, які призначені для заповнення безвзяткових періодів або посилення існуючих взятків. Посівні медоноси такого роду після отримання з них медозбору використовуються в господарстві як корм для худоби, зеленого добрива і т.д.

Організовуючи нектароносний конвеєр, спочатку виявляють наявні в господарстві основні ланки кормової бази бджільництва, терміни цвітіння медоносів і потім вирішують питання про те, які допоміжні культури, в якій кількості і в які терміни повинні бути посіяні для заповнення безвзяткових періодів або посилення існуючих взятків. При організації нектароносного конвеєра поряд зі створенням вставних посівів треба широко використовувати кочівлі з бджолами не тільки на полях свого господарства, а й за їх межами.

Приблизну побудову нектароносного конвеєра можна бачити з такої схеми.

Періоди сезону Ланки конвеєра
основні вставні
Кінець квітня – перша половина травня Вербові чагарники по берегу річки
Друга половина травня Сади
Перша половина червня Фацелія подзимнего посіву
Друга половина червня Фацелія в кормових сумішах
Перша половина липня

Рання гречка

Друга половина липня – початок серпня Пізня гречка
Серпень – перша половина вересня Гірчиця в міжряддях саду

У тому чи іншому господарстві структура нектароносного конвеєра може змінюватися в залежності від видового складу і терміну цвітіння основних медоносів даної місцевості.

Прийоми поліпшення кормової бази бджільництва

Заходи щодо поліпшення кормової бази бджільництва слід проводити з таким розрахунком, щоб вони по можливості не були пов’язані з виділенням спеціальних земельних площ, а також не викликали значних витрат, які здорожчують утримання пасік. Для цього посів і посадку медоносів треба поєднувати з іншими господарськими заходами – збільшенням виробництва зерна та кормів для худоби, створенням полезахисних насаджень і т.д. Відповідно до зазначених вимог для поліпшення кормової бази бджільництва доцільно проводити такі заходи.

Збільшення медозбору з основних сільськогосподарських медоносних культур. Найважливіше значення тут мають заходи, спрямовані на підвищення нектаропродуктивності основних медоносних культур – гречки, соняшнику та ін. Встановлено, що застосування передових прийомів обробітку медоносних культур з обов’язковим і своєчасним внесенням в ґрунт повної норми фосфорних, калійних і азотистих добрив збільшує виділення нектару квітками до 50 % і більше. Крім того, передпосівна обробка насіння медоносів мікроелементом – бором, в свою чергу, підвищує нектаропродуктивність їх квіток більш ніж на 20%. Якщо врахувати, що планові сільськогосподарські медоноси в ряді місць країни є джерелом основного медозбору, то, отже, застосуванням передової агротехніки їх обробітку можна посилити головний взяток і збільшити вихід меду принаймні в півтора рази. Особливо важливо, що таке збільшення медозбору не вимагає для пасік ніяких додаткових витрат і досягається попутно з вирішенням спільної справи підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Більшість основних культурних медоносів мають порівняно короткий період цвітіння. Щоб подовжити медозбір, доцільно висівати сільськогосподарські медоносні культури в 2-3 строки, з інтервалами близько 10 днів. Цим можна збільшити тривалість головного взятка приблизно в 1 1 / 2-2 рази.

Вирощування медоносів спільно з іншими культурами. В якості вставних ланок нектароносного конвеєра слід вирощувати сильні медоноси – фацелію, білу гірчицю і однорічний буркун. Щоб не займати під ці культури спеціальні земельні площі і уникнути витрат на обробку грунту, їх слід висівати спільно з кормовим та продовольчим горохом. Якщо в господарстві сіють вику, сочевицю і чину, то до цих культур теж треба підсівати медоноси. При посіві зазначених бобових культур до них краще підсівати фацелію або гірчицю з розрахунку на 1 га 2-4 кг насіння фацелії або б кг гірчиці, без зменшення звичайної норми висіву насіння основної культури. Обидві культури сіють одночасно рядовим способом з таким розрахунком, щоб медонос розташовувався між рядками основної бобової культури. Посів проводять зерно-трав’яною сівалкою. Щоб дрібне насіння фацелії або гірчиці рівномірно надходили в сошники сівалки і потрапляли в грунт, перед засипанням в ящик сівалки їх ретельно перемішують з гранульований суперфосфат (75-100 кг на 1 га), просяним лушпинням або дрібною тирсою. Сошники сівалки регулюють так, щоб насіння основної бобової культури потрапляло на звичайну глибину (4-6 см), а насіння фацелії або гірчиці – на глибину 2-3 см. Обидва види рослин в змішаному посіві розвиваються одночасно.

Досвід показав, що сумарний урожай зеленої маси, а також урожай зерна основної культури в сумішах виходить вище, ніж в чистому посіві бобових. Рослини фацелії і гірчиці утримують бобову культуру від полягання, що значно полегшує її збирання. Відзначається також, що в посівах з фацелією різко зменшується ураженість гороху небезпечним шкідником – гороховою зернівкою (брухус). Є припущення, що нектар фацелії сприяє розмноженню деяких корисних комах, що знищують горохову зернівку. Фацелія, що виросла в суміші з бобовими, має більш ніжні, ніж зазвичай, стебла і набагато менше покривається жорсткими волосками. Тому при збиранні суміші на зелений корм або сіно фацелія в ній охоче поїдається худобою.

При ранньому посіві описаних сумішей фацелія або гірчиця зацвітають в червні. Це заповнює звичайний в цьому місяці безвзяточний період, і бджоли ще до настання головного взятка накопичують у вуликах мед. При збиранні суміші на корм худобі треба почекати, поки бджоли використають більшу частину нектару фацелії і гірчиці. Бажано, щоб до скошування рослин їх квітки встигли відцвісти хоча б на дві третини довжини суцвіття.

Крім застосування описаних нектароносних сумішей, можна висівати фацелію в суміші з люпином, культивованого на зелене добриво, зелений корм або на насіння. Норма висіву насіння фацелії і спосіб посіву в цьому випадку ті ж, що описані вище. Хороші результати дає також посів однорічного буркуну в суміші з кукурудзою при вирощуванні її на силос. Домішка буркуну не тільки дає хороший пізній взяток, а й збагачує силос протеїном.

Пожнивні посіви медоносів. У районах з тривалою теплою осінню відразу ж після збирання хлібів поля можна зорати і засіяти медоносними культурами – гречкою, гірчицею або фацелією. Після отримання осіннього медозбору зелену масу пожнивних рослин використовують в залежності від погодних умов і потреби господарства (на сіно, на зелений корм, силосують або ж заорюють на зелене добриво).

Посів медоносів в міжряддях садів. Агротехніка плодових культур вимагає, щоб в другу половину літа міжряддя саду були зайняті будь-якою «покривної» культурою. Пізньої осені вегетативну масу такої культури заорюють в ґрунт в якості зеленого добрива. Для посівів у міжряддях садів підходять ті ж медоносні культури, що і висіваються пожнивно, – фацелія, гірчиця, гречка; в результаті цього бджоли мають осінній взяток. Встановлено, що виростання в саду квітучої фацелії та інших медоносних рослин сприяє розмноженню деяких корисних комах, що винищують шкідників саду – каліфорнійську щитівку і яблуневу міль.

Вирощування  буркуну. На засолених грунтах, наприклад в посушливих районах степової зони, доцільно висівати багаторічний буркун (білий і жовтий). Вони покращують якість таких грунтів і роблять їх придатними для подальшого вирощування  інших культур. Посіви буркуну можна використовувати як пасовище для худоби, скошувати на силос або на сіно. При використанні на силос буркун скошують вже в фазі цвітіння, так що бджоли встигають використовувати значну частину нектару його квіток. На сіно буркун скошують рано, до цвітіння; зрізані високо від землі рослини дають багато нових квітучих пагонів, і бджоли отримують пізній, липнево-серпневий медозбір. Після цього буркун можна або знову скосити на силос, або зорати на зелене добриво.

Вирощування  медоносів на насіння. При описаних вище способах використання медоносів вони не дають насіння. Щоб мати можливість щорічно поновлювати такі посіви, треба вирощувати насіння медоносів на окремих ділянках. Висівати медоноси на насіння треба в такі терміни, щоб їх цвітіння заповнювало безвзяточний період. Фацелію і гірчицю зазвичай краще сіяти якомога раніше, щоб отримати підтримуючий взяток ще до зацвітання цих же медоносів при обробленні їх в сумішах з бобовими.

Для посіву медоносів на насіння необхідна глибока зяблева оранка і внесення повної норми добрив. Сівбу проводять якомога раніше навесні. Фацелію можна також висівати пізньої осені, але так, щоб насіння до зими не встигло прорости. Норми висіву фацелії на 1 га при широкорядному посіві б-8 кг, при рядовому 8-10 кг. Гірчицю сіють рядовим способом з розрахунку 12-15 кг насіння на гектар. Насіння буркуну однорічного при широкорядному посіві потрібно на 1 га 12-14 кг, а при рядовому- 16-18 кг. Дворічний буркун висівають рядовим способом під покрив ярих (14-20 кг на 1 га, в залежності від родючості грунту). Глибина загортання насіння для всіх цих медоносів 2-3 см.

Посів медоносів при поліпшенні луків і пасовищ. Заходи щодо поліпшення природних лугопасовищних угідь не тільки збільшують урожай кормових трав, але і підвищують їх медоносну цінність. Так, підсів бобових трав збільшує число видів медоносних рослин, а внесення мінеральних добрив, особливо фосфорно-калійних, підвищує нектаропродуктивність їх квіток. Щоб поліпшення луків і пасовищ сприяло якомога більшому підвищенню їх медопродуктивності, треба підсівати тут медоноси сімейства бобових – конюшину білу, конюшину рожеву, буркун білий, люцерну серповидну, лядвенець рогатий.

Включення медоносних порід до складу лісонасаджень. У нашій країні проводяться заходи щодо створення полезахисних і яружно-балкових насаджень, зміцненню дамб, озеленення вулиць, закладання парків, обсадці шосейних і залізних доріг і т.д. У всіх цих випадках треба прагнути збагатити кормову базу бджільництва. Ініціаторами а такій справі повинні бути бджолярі. Вони повинні подати пропозиції про насадження тих чи інших деревних і чагарникових порід, бажаних в даній місцевості для заповнення наявних безвзяткових періодів. У зазначені насадження можуть бути включені наступні медоносні дерева і чагарники.

У районах середньої смуги: ранньовесняні – верба червона, верба-бредіна, верба вухата, в’яз звичайний, ліщина, вільха; весняні – верба, верба, чорнолоз (по сирих місцях), клен гостролистий, смородина чорна і червона, плодові дерева; пізньовесняні і ранньолітні – акація жовта, жимолость татарська, спірея, глід, клен польовий, горобина; літні – липа дрібнолиста.

В районах півдня: ранньовесняні – верба, кизил, терен, алича, коригуючі, смородина золотиста, плодові дерева, обліпиха; весняні та ранньолітні – акація біла, глід, каштан їстівний, держи-дерево, бирючина, чорноклен, клен татарський, клен польовий, лох вузьколистий, жимолость татарська, каштан кінський.

Проводити всі описані заходи щодо поліпшення кормової бази бджільництва слід в комплексі і з урахуванням термінів цвітіння рослин, щоб в результаті у господарстві був створений нектароносний конвеєр.

на головну