Використання роїв для отримання високого медозбору

На будь-який пасіці, навіть при дотриманні протироєвих заходів, можуть бути окремі випадки природного роїння; на тих же пасіках, де ніяких заходів проти роїння не приймають, зазвичай спостерігається масовий вихід роїв. У місцевостях з тривалим періодом нарощування бджіл весняні холоди іноді заважають виводу маток, і бджоляр не може створити тимчасові відводки. В таких умовах неминуче природне роїння. Передові бджолярі і в цьому випадку отримують високі медозбори в результаті вмілого використання ройової енергії бджіл.

Продуктивність роїв в залежності від термінів їх виходу. Не всі рої однаково цінні для медозбору. Найбільш продуктивні ранні рої, що вийшли не пізніше ніж за 40-45 днів до головного взятка, а також сильні пізні рої, що з’явилися перед головним взятком. Ранні рої цінні тим, що вони встигають до головного взятка розвинутися в сильні сім’ї і відбудувати повний комплект рамок. Їх ройова енергія спрямована на вирощування великої кількості розплоду і посилену відбудову стільників. Основна сім’я в цьому випадку теж досить посилиться: після роїння вона буде поповнюватися бджолами за рахунок розплоду, що залишився і розплоду від молодої матки (від останньої до головного взятка встигне вивестися близько 1 кг бджіл). Сильні рої, що вийшли перед головним взятком, цінні тим, що їх ройова енергія використовується безпосередньо на медозборі. Якщо в вулики таких роїв поставити рамки з вощиною і готовими стільниками, то бджоли зберуть багато меду і одночасно відбудують велика кількість рамок. Материнська сім’я в цьому випадку теж добре працює на медозборі, тому що в ній бджоли приблизно на 2-3 тижні звільняються від відгодівлі личинок.

Рої, що вийшли в середні терміни (від 10 до 40 днів до головного взятка), наростити додаткових бджіл до головного взятка не встигають, а ройову енергію до його початку вже втратять. Такі рої будуть слабо брати участь в медозборі ще й тому, що до взятка у них буде багато розплоду. У материнських сім’ях теж почне накопичуватися розплід від молодої матки, що буде відволікати бджіл від медозбору. Вихід роїв в ці терміни допускати не слід, але якщо вже рій отримано, то його треба використовувати для відбудови великої кількості стільників, а потім перед взятком з’єднати з материнською родиною.

Залежно від умов взятка і термінів виходу роїв існує кілька способів використання ройової енергії бджіл. Найважливіші з них такі: 1) отримання сім’ї-медовика шляхом «нальоту на природний рій», 2) створення «роїв-зсипчаків», 3) використання рою на відбудові стільників.

«Наліт на природний рій” застосовується в тому випадку, якщо рої вийшли незадовго (в межах 10 днів) до головного взятка, і полягає в наступному. Вулик з посадженим роєм ставлять на місце вулика зі старою родиною, а останній відносять в сторону. Всі льотні бджоли, що залишилися в старій родині після роїння, повернуться на колишнє місце і приєднаються до рою. Виходить сильна родина-медовик, що складається цілком з льотних бджіл і володіє ройовою енергією. Такі сім’ї відрізняються високою продуктивністю. Якщо медовик створюється в багатокорпусному вулику, то йому відразу дають два або навіть три корпуси з рамками суші та вощини, чергуючи їх один з одним. При посадці ж рою в звичайний вулик на нього ставлять другий корпус або магазин. У материнської сім’ї, що позбулася всіх льотних бджіл, зривають всі ройові маточники, за винятком одного, найкращого. Вулик з цією сім’єю ставлять поруч з медовиком, вічком в зворотну сторону.

Рій-медовик відразу включається в медозбір і відбудову стільників. Материнська ж сім’я починає працювати пізніше, у міру обльоту молодих бджіл. Якщо господарству не потрібні нові сім’ї, то після використання медозбору, при складанні гнізд, обидві родини об’єднують, і в зиму йде дуже сильна сім’я.

«Рої-зсипчаки». Нерідко перед головним взятком виходять недостатньо сильні рої – вагою 1-2 кг. Це найчастіше буває при короткому періоді нарощування бджіл, коли перед взятком ще тільки починається роїння. Для кращого використання майбутнього взятка такі рої слід об’єднувати (по два-три і більше) для створення сильних роїв-медовиків вагою до 6 кг. Маток в такому випадку виловлюють і поміщають в клітини. Клітинку з кращою маткою закріплюють між рамками гнізда, а інші клітини з матками кладуть під рядно на рамки. На наступний день зайвих маток забирають в нуклеуси, а матку що залишається випускають з клітки. Якщо зайвих маток прибрати відразу ж при посадці рою, то деякі з об’єднуваних роїв можуть злетіти.

Використання рою на відбудові стільників. Якщо рій вийшов в невигідні терміни (припустимо, за 40-20 днів до головного взятка), то його використовують для відбудови стільників. Іноді такий рій відразу після його виходу повертають в материнську сім’ю, знищивши всі маточники. Цього робити не слід, тому що сім’я може знову закласти маточники і роїтися вдруге. Якщо навіть повторне роїння і не відбудеться, то бджоли все одно будуть працювати мляво.

Найкраще такий рій повертати в материнську сім’ю не відразу, а після попереднього використання на відбудові стільників і вирощуванні розплоду. Для цього рої тимчасово поміщають в одному вулику з материнською родиною (у вулику-лежаку збоку, а в 12-рамковому вулику в другому корпусі з фанерним дном). І в тому і в іншому випадку у вулику роблять окремий льоток, звернений назад. Рій максимально завантажують відбудовою стільників, регулярно відбираючи у нього частину відбудованих рамок і підставляючи замість них нові рамки з начатками і півлистами вощини. За два тижні рій встигне відбудувати до 20 рамок. Поки ройові бджоли будуть будувати стільники, в основній родині виведеться і заплідниться матка. Тоді обидві частини тимчасово розділеної сім’ї об’єднують, і до медозбору вийде сильна сім’я, вільна від ройового стану і маюча молоду матку.

на головну