Використання тимчасових відводків з матками-помічницями

Як зазначалося вище, є місцевості, де через відсутність раннєльотного продуктивного взятка неможливо завантажити резервних бджіл, що накопичуються в сім’ях роботою на медозборі і відбудові стільників. В результаті цього в першу половину літа на пасіках важко утримати бджіл від природного роїння; щоб підтримати в таких умовах у сімей робочий стан і наростити додаткову кількість бджіл до взятка, слід застосовувати тимчасові відводки з матками-помічницями. Для їх формування треба якомога раніше навесні організувати вивід маток. Ще краще, якщо для формування відводків навесні будуть отримані готові плідні матки з південних розплідників.

Створювати тимчасові сім’ї з матками-помічницями доцільніше з таким розрахунком, щоб кожна з них стала до головного взятка досить сильною і могла самостійно працювати на медозборі (без об’єднання з основною сім’єю). Для цього важливо: 1) формувати відводок не пізніше ніж за 40 днів до головного взятка, 2) відразу дати йому плодову матку і 3) зробити його досить сильним, щоб матка з перших днів могла розвинути нормальну яйцекладку, а розплід був забезпечений бджолами-годувальницями .

Щоб уникнути непродуктивних витрат, пов’язаних з поступовим підсилюванням відводків, формувати тимчасові сім’ї з матками-помічницями слід шляхом ділення кожної сильної сім’ї навпіл (стор. Штучне розмноження сімей). Якщо ж, виходячи з конкретної обстановки, бджоляр не вважає за доцільне різко зменшувати силу основної родини, то її можна поділяють не навпіл, а відокремити одну третину. Для цього в новий вулик переносять з основної сім’ї третю частину всіх рамок з бджолами, різновіковим розплодом і кормом. Потім обидва вулика поміщають на рівній відстані від колишнього місця розташування основної родини (як при розподілі на пів-літа), а відводок ставлять трохи далі, щоб в нього потрапляло менше бджіл, ніж в основну сім’ю. Присутність в відводку льотних бджіл корисна, тому що в такому випадку нормальна життєдіяльність бджолиної сім’ї не слабшає і матка більш інтенсивно відкладає яйця. Коли лет бджіл нормалізується, вулики в кілька прийомів розвертають вічками в різні боки. Надалі догляд за бджолами звичайний. Забезпечені кормом, вільними стільниками і рамками з вощиною, обидві родини розвиваються нормально.

Якщо перераховані вище умови формування були дотримані, то до головного взятка відводок посилиться настільки, що зможе продуктивно працювати на медозборі. Приєднувати такий відводок до основної родини немає сенсу, інакше об’єднана, перевантажена бджолами сім’я при звичайних умовах медозбору може прийти в ройовий стан (лише при особливо бурхливому взятку з липи це зазвичай не трапляється). Замість об’єднання відводку так само, як і основній сім’ї, дають надставки для складання меду. Досліди показали, що при роздільному використанні на взятку основної родини і сильного відводка вихід меду збільшується в порівнянні з тим, коли їх об’єднували на початку взятка.

Однак, з огляду на, те що відводок створювали не для зростання числа сімей на пасіці, а для збільшення медозбору, восени, після закінчення взятка, його ліквідують, причому весь зібраний відводком мед відбирають, а бджіл і розплід приєднують до основної родини. Цю роботу виконують уже при складанні гнізд на зимівлю, щоб за осінь від двох маток отримати більше розплоду і подвоїти накопичення молодих бджіл у зиму. При об’єднанні сімей з двох маток залишають кращу.

Відомо, що за час головного взятка бджоли сильно зношуються і сім’я слабшає; восени також триває поступове відмирання старих бджіл, і на час складання гнізд на зимівлю їх чисельність в сім’ї зазвичай скорочується. Проте при об’єднанні двох сімей виходить дуже сильна сім’я, якій в одному корпусі 12-рамкового вулика (або двох корпусах багатокорпусного) перший час буває тісно, і бджоли можуть викучуватися на прилітну дошку. Остерігатися цього не слід: з настанням осінніх холодів, при формуванні зимового клубу, бджоли вільно розташовуються на стільниках, і може навіть виявитися, що крайні вулички гнізда будуть порожніми. При зимовому утриманні таких об’єднаних сімей важливо лише, щоб температура в приміщенні була не вище + 4 °.

Метод використання тимчасових відводків з матками-помічницями має наступні важливі переваги:

1) попереджається природне роїння сімей;

2) збільшується валовий вихід меду в 1 1 / 2-2 рази;

3) при осінній ліквідації відводка весь зібраний ним мед повністю надходить в дохід господарства, в результаті чого разом з медом, відібраними з основної родини, кількість товарної продукції зростає в 2-3 рази;

4) в результаті осіннього об’єднання в зиму йдуть дуже сильні сім’ї з великою кількістю молодих бджіл, а навесні вдається раніше, ніж звичайно знову формувати відводки з матками-помічницями;

5) осіння ліквідація частини сімей на пасіці вдало поєднується із селекційною роботою, тому що щорічно з двох маток залишають в зиму кращу, більш плідну та  ту, що дає більш продуктивних робочих бджіл.

Застосування такого вельми ефективного методу бджільництва залежить від можливості отримання плідних маток в ранні терміни. Тому в нашій країні велике значення надається розвитку матковивідних господарств на півдні, а також створення в великих бджільницьких радгоспах і на великих фермах спеціальних матковивідних пасік.

Як уже згадувалося, для формування тимчасових відводків нерідко використовують маток, виведених навесні на своїй же пасіці. Якщо молодих плодових маток вдалося отримати досить рано, то такі відводки формують і використовують, як і в разі раннього надходження маток з боку. Але часто через несприятливу весняної погоди висновок маток затримується, і вони починають яйцекладку значно пізніше ніж за 40 днів до головного взятка. В цьому випадку тимчасові відводки не встигають посилитися настільки, щоб самостійно працювати на медозборі. Однак, незважаючи на деяку затримку, доцільно все ж сформувати відводки, щоб запобігти виникненню ройового стану основних родин і отримати 1-2 кг додаткових бджіл для їх посилення на період головного медозбору. При цьому техніка формування і використання тимчасових відводків має ряд істотних особливостей.

Якщо на пасіці застосовують двокорпусне утримання бджіл, то тимчасовий відводок поселяють у другому корпусі, відділеному від нижнього горизонтальною діафрагмою (бажано мати на пасіці постійні горизонтальні діафрагми з фанери з обв’язкою у вигляді дерев’яної рами з фальцами, відповідними фальцам стінок вулика). При влаштуванні такої діафрагми важливо зберігати правильні розміри надрамкового і підрамкового просторів корпусу вуликів. Якщо спеціальних діафрагм немає, то до порожнього корпусу, призначеного для відводка, прибивають дрібними цвяхами тимчасове фанерне дно. В одній зі стінок верхнього корпусу роблять льоток. Коли в родині-виховательці забрано зрілі маточники, від кожної сильної сім’ї, що займає не менше десяти рамок, відбирають невеликий відводок (нуклеус) на 2-3 рамках і поміщають його в підготовлений другий корпус. Останній ставлять зверху на вулик з основною сім’єю, вічком назад. До вечора відводку дають запечатаний маточник і в комірки крайньої рамки наливають воду.

У міру посилення основної родини від неї періодично відбирають по 2-3 рамки зрілого (на виході) розплоду без бджіл і переставляють їх в верхній корпус. Цим запобігають перехід основної родини в ройовий стан і прискорюють ріст відводка. Основній сім’ї дають кожен раз замість забраного розплоду по 2- 3 рамки з вощиною. У відводок же рамки з вощиною ставлять тільки після того, як заплідниться матка. Поки матка в відводку неплідна, всі роботи у вулику треба виконувати рано вранці або в кінці дня, щоб не перешкодити її шлюбному вильоту.

Після того як молода матка почне відкладати яйця, у вулику протягом деякого часу розплід і бджоли накопичуються від двох маток. На початку головного взятка стару матку в нижньому корпусі знищують, до вечора прибирають фанерне дно верхнього корпусу і обидві сім’ї об’єднують в сім’ю-медовик. Створювати таку сім’ю до настання головного взятка не можна, тому що бджоли можуть прийти в ройовий стан. При об’єднанні сім’ї з відводком нижній корпус цілком заповнюють рамками з розплодом, в першу чергу з відкритим; сюди ж ставлять рамку, на якій знаходиться матка. Верхній корпус заповнюють порожніми стільниками для складання меду і рамками з найбільш зрілим розплодом.

При використанні маток-помічниць у вуликах-лежаках відводок поміщають поруч з основною сім’єю за тимчасовою перегородкою, де він має самостійний льоток в задній стінці вулика. Формування відводків і його подальше підсилювання зводяться до перестановки рамок з одного відділення в інше. Взаємне обігрівання покращує розвиток і основної родини і відводка. Для об’єднання сім’ї та відводка досить видалити тимчасову перегородку.

У багатокорпусних вуликах також можна утримувати відводки з матками-помічницями, але в такому випадку необхідно розбирати гніздо, підбирати потрібні рамки з розплодом і відшукувати матку, щоб не занести її в відводок. В результаті робота з багатокорпусними вуликами значно ускладнюється. Однак якщо в господарстві не створені відповідні медозбірні умови для утримання цілісних родин, то щоб уникнути їх масового роїння доводиться і в багатокорпусних вуликах формувати відводки з матками-помічницями. У таких вуликах, так само як і в двокорпусних, нову сімейку поміщають або в окремий вулик, або в корпус з тимчасовим дном, поставлений на основну родину льотком у зворотну сторону. У першому випадку відводок і основну родину використовують на медозборі окремо і об’єднують їх після взятка, а в другому – відводок приєднують до основної родини на початку головного медозбору. Застосування першого або другого способу залежить від того, скільки часу залишилося до головного взятка і чи встигне до його початку відводок вирости настільки, щоб самостійно працювати на медозборі.

Разом з тим особливості утримання бджіл у багатокорпусних вуликах (розширення гнізд цілими корпусами, що поміщаються врозріз між корпусами з розплодом) мають настільки сильну протироєву дію, що є можливість більш сміливо об’єднувати тимчасові відводки з основними сім’ями на початку головного взятка. Тому при багатокорпусному утриманні бджіл відводок формують зазвичай в тому ж вулику, поміщаючи його в корпус з фанерним дном над основною родиною. Відводки формують від сімей, які посіли по два корпуси. Щоб уникнути в подальшому робіт по підсиленню відводка при його формуванні з сім’ї відразу відбирають не менше половини всіх бджіл і розплоду. Слід мати на увазі, що з відводка, що має вічко в протилежній стороні вулика, всі льотні бджоли підуть в основну сім’ю, а тому у відводок підбирають рамки, заповнені зрілим розплодом, що не потребує годування. Відводку відразу дають повний комплект рамок: крім стільників з розплодом, ставлять рамки з сушею, медом і пергою. Якщо відводку дається плодова матка, а в природі існує хоча б невеликий взяток, то в гніздо ставлять одну-дві рамки з вощиною, розташовуючи їх по краях розплоду. Матку або зрілий маточник в відводок поміщають в клітці, отвір якої заліплений тонкою пластинкою воску (вощиною). Основна сім’я після відбору відводка залишається в одному нижньому корпусі з колишньою маткою. На нього тут же ставлять зверху другий корпус, заповнений рамками суші, а також з медом і пергою, якщо в природі є взяток, сюди ж ставлять 2-3 рамки з вощиною. На другий корпус поміщають третій з відводком. Потім приблизно протягом трьох тижнів сім’я і відводок розвиваються без будь-якого втручання з боку бджоляра. Виняток може бути тільки в тому випадку, якщо відводку дали маточник і важливо переконатися, що молода матка почала відкладання яєць.

Коли обидва корпуси основної сім’ї будуть заповнені бджолами і розплодом, їх міняють місцями, поміщаючи між ними третій (будівельний) корпус. При цьому відводок буде піднятий вище, через що на деякий час льотні бджоли відводка прийдуть в замішання. Однак вони швидко освояться з новим рівнем вічка. Одночасно на корпус з відводком теж ставлять новий корпус із сушею і вощиною (якщо є взяток). Таким чином, вулик буде складатися з п’яти корпусів: три у основної родини і два у відводка. Далі обидві родини залишають у спокої до настання головного взятка.

На самому початку головного взятка відводок об’єднують з основною сім’єю, видаливши горизонтальну діафрагму, що їх розділяє. При цьому корпуси з розплодом ставлять вниз, а в верхню частину вулика піднімають ті корпуси, які містять вільні стільники або найбільш зрілий, який вже виводиться розплід. Щоб скоротити витрати праці при об’єднанні сімей, маток не шукають (в багатокорпусному вулику це дуже складно). Бджолам надають можливість самим вибрати з двох маток одну: в такому випадку в живих залишається, як правило, молода матка.

Багато бджолярів використовують перезимувалих в нуклеусах маток для нарощування додаткових бджіл до взятка. У місцевостях, де головний медозбір наступає рано і за короткий період нарощування бджіл не встигають підготувати сім’ї до нього, використання в якості помічниць перезимувалих маток цілком себе виправдовує. Але при тривалому періоді нарощування бджіл, коли від виставки до головного взятка проходить 80-100 днів, маток, що перезимували в нуклеусах, використовувати в якості помічниць не слід. При деякому підсилюванні за рахунок основної родини такі сімейки до початку літа зрівняються по силі з іншими сім’ями пасіки. В результаті і основна сім’я і її «помічниця» можуть прийти в ройовий стан раніше, ніж почнеться головний взяток. Щоб цього не сталося, від них обох доведеться заздалегідь відбирати відводки.

на головну