Двохкорпусне утримання бджіл

Двохкорпусне утримання бджіл поширене досить широко і скероване на підвищення продуктивності бджільництва. Сутність його полягає в тому, що сім’ї, яка заповнила гніздове відділення вулика, ставлять другий корпус, але роблять це раніше, ніж бджоли прийдуть в ройовий стан. Щоб уникнути різкого охолодження гнізда в другий корпус ставлять спочатку неповний комплект рамок, а потім у міру зростання сім’ї підставляють нові рамки, доводячи їх число до повного комплекту. Таким чином, другий корпус служить як би продовженням гнізда, в той же час бджоли в ньому складають мед. Завдяки простору для відкладання маткою яєць в сім’ї може накопичитися велика кількість розплоду і понад 6 кг бджіл. Для розміщення такої кількості бджіл і складання меду об’єм двокорпусного вулика може виявитися недостатнім, і на період сильного взятка, крім другого корпусу, ставлять третій або хоча б магазинну надставку.

Досвід показав, що при постановці другого корпусу зовсім не обов’язково переносити в нього рамки з розплодом з нижнього, як це рекомендувалося раніше. Перестановка розплоду тільки ускладнює роботу і ускладнює обслуговування великої пасіки. Замість стільників з розплодом у другий корпус ставлять рамки з хорошою сушею, в яких раніше виводився розплід і міститься корм (мед і перга, приблизно по 1 кг в кожній рамці). Всіх рамок ставлять 5 або 6, і якщо є взяток, одна з них повинна бути з вощиною. У другому корпусі рамки збирають до однієї сторони і відгороджують їх від порожнього простору діафрагмою. Виступаючі збоку від діафрагми рамки нижнього корпусу прикривають рядном. При нестійкій погоді з похолоданнями другий корпус утеплюють подушками. Матка переходить в верхній ярус рамок і займає їх розплодом. Розширення гнізда в другому корпусі ведуть в звичайному порядку, але оскільки це приходиться на теплу пору сезону, то треба сміливіше застосовувати разове розширення (див. стор. Догляд за бджолами після весняної ревізії, Разове розширення гнізд).

До початку головного взятка сім’ю треба підготувати так, щоб основна маса меду надходила в верхній корпус. Для цього більшість рамок з розплодом переносять в нижній корпус, а в верхній поміщають рамки із сушею і найбільш зрілим розплодом, що виводиться.

Слід мати на увазі, що механічне застосування двокорпусного утримання бджіл, без урахування термінів взятка і стану сім’ї, нерідко призводить до невдач: продуктивність сімей знижується. Найбільш часта причина таких невдач – запізнення з постановкою других корпусів. Доцільні терміни постановки других корпусів залежать від стану сімей і від часу настання головного взятка. Дуже важливо, щоб другий корпус був поставлений раніше, ніж сім’я прийде в ройовий стан.

Якщо сім’я вийшла із зимівлі дуже сильною і другі корпуси ставлять серед весни, до цвітіння садів або під час їх цвітіння, то з постановкою другого корпусу треба почекати, поки не будуть зайняті повністю всі 12 рамок першого корпусу. У цей час немає ризику, що сім’я прийде в ройовий стан (раніше кінця весни навіть дуже сильні сім’ї зазвичай не закладають ройові маточники). Але якщо зростання сім’ї затягнулося і другі корпуси доводиться ставити в кінці весни або на початку літа, то не можна очікувати, поки родина займе перший корпус повністю, інакше бджоли можуть прийти в ройовий стан. У зазначеному випадку другий корпус ставлять після того, як сім’я займе 9-10 вуличок між дванадцятьма рамками нижнього корпусу.

Якщо чомусь запізнилися з постановкою другого корпусу і сім’я встигла закласти ройові маточники, але в них немає ще личинок, то бджіл ще можна вивести з ройового стану. Для цього, видаливши мисочки, ставлять другий корпус і дають побільше рамок з вощиною для відбудування стільників. Але якщо в мисочках вже з’явилися личинки, то другий корпус ставити не слід, а краще дати родині відроїтися.

Другі корпуси треба ставити в такі терміни, щоб до початку головного взятка родина встигла зайняти повністю обидва корпуси. Тому треба так вести нарощування сімей, щоб другі корпуси були поставлені приблизно за місяць до головного взятка. При більш пізній постановці других корпусів сім’ї не встигають достатньо посилитися: до головного взятка в них буде найбільша кількість розплоду, а максимум бджіл накопичиться тільки до кінця взятка. Все це несприятливо позначиться на використанні медозбору.

У місцевостях з раннєльотним продуктивним взятком (наприклад, конюшинно-малинового типу) прийнятним терміном постановки других корпусів буде 15-20 травня. Зрозуміло, потрібні особливі заходи по осінньому і ранньовесняному нарощуванні бджіл, щоб до половині травня сім’ї були на повних гніздах. Не всі сім’ї можуть так швидко посилитися, тому виникає питання: чи припустимо ставити другі корпуси пізніше зазначеного терміну? Відповідь на це питання залежить від характеру липневого взятка. У місцевостях, де після раннєльотного продуктивного взятка з луків або малини слідує сильний липневий медозбір, наприклад зі зніту, гречки або липи, можна допустити постановку других корпусів навіть в перших числах червня. В даному випадку початок раннєльотного продуктивного взятка буде частково недовикористаним через триваюче зростання сімей, але зате створюються особливо хороші передумови для використання подальшого більш сильного взятка в липні.

Зовсім інакше йде справа в тих місцевостях, де невисокий раннєльотний взяток є єдиним головним медозбором, а в липні після сінокосу і відцвітання малини медозбір знижується. У цих умовах не можна втрачати жодного дня взятка і нарощування бджіл треба закінчувати саме до його початку. Якщо незадовго до раннєльотного невисокого медозбору поставити другі корпуси, то під час цвітіння основних медоносів триватиме посилений ріст сімей, а продуктивне використання медозбору значно знизиться. У подібних умовах треба ставити другі корпуси тільки на ті сім’ї, які вже в середині весни (приблизно до 15-20 травня) займуть повні гнізда. На всі інші сім’ї (при пізній весні їх може виявитися більшість) в міру заповнення гнізд ставлять звичайні напіврамочні магазини.

Сім’ї, яким в половині травня поставили другі корпуси, до початку раннєльотного медозбору займуть їх повністю. Але тому що бджолам належить працювати на невисокому і короткому медозборі, то обов’язково треба вжити заходів до обмеження відкладання яєць матками, для чого на початку головного взятка треба організувати їх зміну, використовуючи для цього запечатані маточники (змінювати таким чином маток можна в тому випадку, якщо головний медозбір триває принаймні не більше одного місяця).

До найбільш підходящим умов для двокорпусного утримання цілісних родин відноситься невисокий продуктивний взяток, що дає близько 2 кг добового прибутку меду у вуликах в першу половину літа (в період роїння), і слідом за ним сильний липневий медозбір. У подібних умовах у першу половину літа робота бджіл на медозборі поєднується з вирощуванням великої кількості розплоду. В результаті в родині накопичується певна кількість меду, бджоли відволікаються від роїння і багато їх нарощується для подальшого сильного пізньольотного медозбору. В таких умовах двокорпусне утримання (як і інші способи утримання цілісних родин у вуликах великого об’єму) може дати найбільший ефект.

При інших медозбірних умовах застосування двокорпусного утримання бджіл ускладнюється. Так, за відсутності сильного липневого взяток Двокорпусне утримання бджіл, як вказувалося, можливо тільки за умови дуже раннього підсилення сімей; в місцевості, де не буває раннєльотного продуктивного медозбору, двокорпусне утримання бджіл потрібно поєднувати з використанням допоміжних відводків.

на головну