Місцеві умови та підготовка до медозбору

Терміни нарощування бджіл. Для нарощування до медозбору великої кількості бджіл необхідно, щоб протягом усього періоду, що передує головному взятку, матки безперервно та інтенсивно відкладали яйця, а бджоли вигодовували розплід. Таким чином, час від виставки бджіл і до головного взяток становить період нарощування бджіл. Цей період в різних місцевостях має різну тривалість: чим раніше закінчується зима і пізніше настає головний взяток, тим більше часу має бджоляр для підготовки сімей до медозбору і навпаки.

Наприклад, на півдні, в районах з соняшниковий типом взяток, бджіл виставляють в березні, а головний медозбір наступає в липні, отже період нарощування бджіл триває 100 днів і більше. У лісостеповій зоні, в районах з гречаним і липово-гречаним типами взяток, бджіл виставляють зазвичай в середині квітня, а головний медозбір починається в першій декаді липня. Тут також на підготовку сімей до головного взятка бджоляр має досить великий термін – 80-85 днів. У зоні мішаних і хвойних лісів, де поширені конюшинно-малиновий або ж малиново-кіпрейний типи взяток, бджіл зазвичай виставляють із зимівника в останній декаді квітня, а місцями навіть на початку травня, тоді як продуктивний взяток починається в першій половині червня. У цих місцевостях період нарощування бджіл триває всього 45-50 днів.

Тривалість періоду нарощування бджіл в значній мірі впливає на техніку бджільництва. У місцевостях, де від виставки бджіл із зимівника до головного взятка проходить близько 80 днів, нарощування великої маси бджіл до медозбору досягається без утруднень (за умови, що бджоли забезпечені підтримуючим взятком і запасами корму). Навіть від маток весняного виведення тут можна отримати додаткових бджіл до медозбору, якщо до їх виводу приступили не пізніше ніж за 50-55 днів до головного взятка. Для отримання додаткових бджіл від маток весняного виведення відводок необхідно формувати від основних сімей. Тому важливо, щоб сім’ї виходили із зимівлі якомога сильнішими.

У місцевостях з коротким періодом нарощування бджіл підготовка родин до взятка має свої особливості. У подібних умовах бджоляр повинен протягом 45-50 днів виростити сім’ї такої ж сили, яку в районах з пізнім взятком вони досягають протягом 80-100 днів. Якщо бджоляр не впорається з цим завданням, то посилений ріст сімей триватиме під час головного взятка, в результаті чого різко знизиться збір меду. Щоб сім’ї в умовах короткого періоду нарощування встигли до головного взятка досягти великої сили, вони повинні ранньою весною займати не менше дев’яти вуличок. В даному випадку нарощування бджіл частково виконується восени, тому підготовка сильних сімей до зими набуває особливо важливого значення. Перезимувалі бджоли навесні протягом 30-40 днів після виставки із зимівника гинуть, тому треба вживати всіх заходів до весняного збільшення розплоду і висновку молодих бджіл. Одним з таких заходів є рання виставка сімей, яка подовжує період нарощування бджіл на 10-15 днів і більше.

При короткому періоді нарощування бджіл матки весняного виводу не встигнуть дати додаткових бджіл до головного взятка. В таких умовах не слід навесні формувати нуклеуси або відводки, тому що ні основні сім’ї, ні відводки не встигають посилитися до початку медозбору, і це знизить продуктивність пасіки. При короткому періоді нарощування бджіл всі роботи з виведення маток і формування нуклеусів слід проводити в другій половині сезону (при наявності хоча б невеликого взятка) і зберігати маток до весни в нуклеусах. Навесні цих маток можна використовувати для отримання нових сімей (див. стор. 221), а також для нарощування додаткових бджіл до взяток.

Короткий період нарощування бджіл буває не тільки в місцевостях з пізньою весною. Такі умови можуть бути і на півдні, там, де продуктивний взяток починається рано, наприклад з білої акації або еспарцету. Якщо протягом сезону спостерігається кілька продуктивних взятків і перший з них починається не пізніше ніж через 50 днів після виставки родин, то в даній місцевості також буде короткий період нарощування бджіл. У цих умовах слід створювати сильні родини вже до першого із продуктивних взятків.

У районах з природним нектароносні конвеєром, де з весни і до осені постійно підтримується невеликий продуктивний взяток, головний медозбір наступає тоді, коли сім’ї досить посиляться. При неправильній постановці справи весь весняний і ранньольотний медозбір перетворюється тут в «підтримуючий», для зростання слабких сімей, тоді як на передових пасіках, де сім’ї сильні, вже навесні відбирають з вуликів надлишки меду. Отже, при такому характері взяток не можна відокремити період нарощування бджіл від використання медозбору. У цих умовах сім’ї в будь-який період сезону повинні бути готові до медозбору.

на головну