Обмеження вирощування розплоду в період головного взятку

Бджоляр, створивши до початку взятка потужні сім’ї, повинен піклуватися про підтримку їх сили на високому рівні протягом усього періоду медозбору. Відомо, що під час сильного взятка бджоли швидко зношуються і сім’я щодня втрачає їх велику кількість. Якщо родина не буде щодня поповнюватися молодими бджолами, то вона швидко ослабне. Отже, до початку головного взятка в сім’ї, крім великої кількості бджіл, має бути якомога більше розплоду. Але вже в процесі медозбору посилена кладка яєць маткою діє негативно, тому що вигодівля великої кількості личинок знижує льотну діяльність бджіл і вимагає витрати принесеного меду. І те й інше знижує медозбір. В одних умовах це зменшення буває невеликим, в інших воно значно знижує прибутковість пасіки.

Чим сильніше взяток, тим менше відбивається вигодівля розплоду на роботі бджіл по збору нектару. При рясному медозборі бджоли обмежують кладку яєць маткою, заливаючи вільні комірки наприском нектару. Але чим слабкіший медозбір, тим збитковіше одночасне вирощування розплоду. Невисокий головний взяток діє на сім’ю як спонукальна підгодівля: він викликає у бджіл прагнення до посиленого розмноження, і матка відкладає масу яєць. В цьому випадку догляд за розплодом відволікає багато бджіл від медозбору; крім того, личинки поїдають значну частину принесеного меду. Отже, в певних випадках необхідно обмежити кладку яєць матками на період взяток. Застосовуючи таке обмеження, слід враховувати не тільки силу головного взятка, а й його тривалість, інакше можна допустити ослаблення сім’ї і замість збільшення виходу меду отримати його зниження.

Відомо, що бджолина дитинка розвивається протягом 21 дня, а молода бджола приступає до робіт у вулику через 3 дні після виходу з комірки або на 25-й день після знесення маткою яйця. Таким чином, якщо до головного взятка матка безперебійно відкладала яйця, то з його настанням сім’я протягом 25 діб буде безупинно поповнюватися молодими бджолами-робітницями, незалежно від того, продовжує матка відкладати яйця чи ні. Звідси випливає, що в місцевостях з короткочасним головним взятком (менше місяця) відкладання яєць маткою під час медозбору не має значення, тому що в результаті цього не збільшується кількість бджіл, що працюють на медозборі. Поки з яєць, відкладених під час взятка, виведуться бджоли, поки вони зміцніють і приступлять до роботи, взяток скінчиться, а для зимівлі ці бджоли старі. Якщо ж в даній місцевості головний взяток тягнеться довго (півтора-два місяці), то не можна допускати перерви в кладці яєць маткою в першу половину взятка, інакше в другу його половину сім’я ослабне і не добере багато меду. Іншими словами, обмежувати вирощування розплоду в сім’ях можна не раніше ніж за 25 днів до кінця головного взятка. Якщо взяток короткий, то це треба робити за кілька днів до його початку, а при тривалому взятку – в його середині.

Обмеження вирощування розплоду на період взятка досягається різними способами. Найчастіше вказаний прийом узгодять з плановою зміною маток: заміна плодової матки на зрілий маточник створює перерву в яйцекладці приблизно на два тижні.

на головну