Перевід бджолиних сімей в багатокорпусні вулики

Кращий час для переселення сімей із звичайних вуликів в багатокорпусні – рання весна, коли в гніздах мало розплоду. Перш за все треба всі наявні на складі запасні гніздові рамки з стільниками переробити на зменшений розмір по висоті (230 мм). Для цього в кожній рамці за міркою обрізають нагрітим гострим ножем нижню частину стільника; в простір, що звільнився вставляють рейку, яка буде служити нижньою планкою зменшеної рамки, і закріплюють її цвяшками до бічних планок; потім ножівкою обрізають зайву частину дерев’яних планок, і зменшена рамка готова. Для влаштування постійних роздільників до бічних планок у верхній їх частині прибивають тоненькі рейки розміром 6x8x70 мм. Важливо, щоб було перероблена значна кількість рамок з медом і пергою.

Переселення сімей в багатокорпусні вулики виконується наступним чином. Спочатку з родини видаляють всі стільники, що не мають розплоду, струшуючи з них бджіл у свій же вулик; замість них ставлять таке ж число зменшених рамок з достатньою кількістю корму. Потім сім’ю залишають у спокої. На наступний день (якщо погода не дозволяє, то можна і пізніше) старий вулик знімають з кілочків і ставлять його ззаду колишнього місця на землю, на кілочки поміщають один корпус багатокорпусного вулика і в нього переставляють всі зменшені раніше рамки з обсиджуваними їх бджолами. У старому вулику залишиться тільки кілька необрізаних рамок з розплодом і бджолами. Їх виймають по одній, струшують бджіл в новий вулик, тут же обрізають стільник і планки, переробляючи рамку на зменшений розмір, як описано вище. Для цього треба заздалегідь підготувати переносний столик, необхідні інструменти, планки і цвяхи. Коли всі рамки з розплодом будуть зменшені і переставлені в новий вулик бджіл, що залишилися в старому корпусі струшують гілкою перед вічком нового вулика, і вони самі приєднуються до нової сім’ї (щоб у вулик могли піднятися молоді, нельотні бджоли, до льотка приставляють похило дощечку такої ж ширини, як і вулик).

Якщо з якої-небудь причини бджоляр спізнився з пересадкою сімей в багатокорпусні вулики і в стільниках накопичилося багато розплоду, то переселення сімей можна виконати наступним способом. Коли сім’я посилиться і займе повне гніздо, з нього видаляють рамки, не зайняті розплодом, стисле гніздо поміщають на середину вулика і по сторонах обмежують діафрагмами. На підготовлене таким чином гніздо ставлять зверху один корпус багатокорпусного вулика, укомплектований рамками із сушею, запасами корму і вощиною. Незакриті бічні простори нижнього корпусу закладають дощечками. Бджоли і матка перейдуть з нижнього стисненого гнізда в верхній 10-рамковий корпус. Згодом, коли внизу рамки звільняться від розплоду, нижній 12-рамковий корпус видаляють і сім’ї дають другий 10-рамковий корпус, поміщаючи його на перший. Для комплектування другого корпусу рамки із сушею, що звільнилися з вулика переселення сім’ї, переробляють на зменшений розмір.

Переселяти бджіл в багатокорпусний вулик можна і в період роїння, для чого рій, що вийшов поміщають в 10-рамковий корпус і ставлять його на місце сім’ї, що роїлася, а останню видаляють на край пасіки. Всі льотні бджоли зі старого вулика прилетять на колишнє місце і приєднаються до посадженого рою, якому відразу ж треба поставити другий корпус. Сім’ю в старому вулику, позбавлену льотних бджіл, можна пересадити в багатокорпусний вулик пізніше, коли розплід від старої матки виведеться, а молода ще тільки почне яйцекладку.

на головну