Протиройові методи бджільництва

Для підтримки бджіл в робочому, неройовому стані застосовуються протироєві методи. Їх кілька, але всі вони основані на тому, що бджоляр направляє енергію льотних бджіл сім’ї, не зайнятих вихованням розплоду, на корисну роботу. Вище вже описувалося, як використовувати ці резерви для отримання нових сімей. Але якщо пасіка укомплектована і нові сім’ї не потрібні, то вся енергія таких бджіл повинна бути спрямована на максимальне збільшення медозбору. У міру накопичення в гнізді їх або безпосередньо включають в медозбір і відбудову стільників, або попередньо використовують на відгодівлі додаткових бджіл до головного взятка. Який з цих шляхів обрати, залежить від характеру медозбірних умов даної місцевості.

У місцевостях, що мають ранній продуктивний взяток і короткий період нарощування бджіл (наприклад, при конюшинно-малиновому або малиново-кіпрейних типах взяток), треба застосовувати безпосереднє включення резервних льотних бджіл в медозбір у міру їх накопичення. Тут до часу появи в сім’ях значних кількостей таких бджіл зазвичай починається продуктивний взяток (2-3 кг добової прибутку), і це дасть можливість відразу ж завантажити їх роботою зі збору нектару і посиленою відбудовою стільників, відволікаючи від підготовки до роїння.

Зовсім інакше йде справа в районах з тривалим періодом нарощування бджіл (наприклад, при гречаному, липово-гречаному або соняшниковому типах взятка), коли до зацвітання основного медоноса продуктивний взяток відсутній. У цих районах сім’ї накопичують багато льотних бджіл задовго до настання медозбору, і вони довго не можуть бути завантажені роботою по збору нектару і відбудові стільників. Від тривалої бездіяльності сильні сім’ї в більшості випадків приходять в ройовий стан, незважаючи на дотримання загальних запобіжних заходів. Оскільки в даних умовах бджоляр не може прямо включати резервних льотних бджіл в продуктивну роботу зі збору нектару, він повинен непрямим шляхом використовувати їх енергію для збільшення медозбору. Для цього з таких бджіл створюють тимчасові відводки, які аж до головного взятка виховують додатковий розплід від «маток-помічниць», виведених навесні. Якщо, наприклад, з родини був узятий 1 кг бездіяльних льотних бджіл, то до початку головного взятка їх кількість в відводку зросте принаймні в 3 рази. Таким чином, в місцевостях з тривалим періодом нарощування бджіл можна одночасно і збільшити кількість їх, що працюють на головному взятку, і попередити роїння.

Відповідно до описаних вище особливостей нарощування і використання бджіл в тих чи інших медозбірних умовах протироєві методи бджільництва на пасіці складаються по-різному.

Шлях перший – утримання цілісних родин у вуликах великого об’єму, коли тимчасових відводків з матками-помічницями для вирощування додаткових бджіл до взятка не формують і кожна сім’я розвивається тільки за рахунок розплоду від своєї матки. При цьому роїнню запобігають шляхом завантаження сімей роботою відразу ж у міру накопичення резервних бджіл в кожній родині. Така система ведення бджільництва може бути застосована в умовах раннього продуктивного взятка, який починається ще до настання ройової пори і триваючого аж до головного медозбору.

У практиці передового бджільництва склалися такі способи утримання цілісних родин бджіл у вуликах великого об’єму: 1) багатокорпусне утримання бджіл, 2) двокорпусне утримання, 3) утримання у вуликах-лежаках. Техніка кожного з названих способів буде розглянута нижче.

Шлях другий – використання тимчасових відводків з матками-помічницями для завантаження резервних бджіл вихованням розплоду і для нарощування додаткових бджіл до головного взятка. Як вже було зазначено, даний метод можна застосовувати в місцевостях з тривалим періодом нарощування бджіл, де в ройову пору відсутній продуктивний взяток і тому немає можливості завантажити резервних бджіл роботою на медозборі. У таких випадках буде щорічно отримуватись багато додаткових плодових маток. Їх ранньовесняний вивід і організація запліднення вимагають значних витрат робочого часу, що на великій пасіці сильно ускладнює обслуговування бджолярем більшого числа бджолиних сімей. Крім того, в більшості районів країни через нестійкість весняної погоди ранній вивід маток не завжди вдається, і за якістю вони бувають значно гіршими маток річного виводу. Застосування даного методу в великому бджільницьких господарстві може дати високий ефект лише за тієї умови, якщо навесні бджолярі отримуватимуть готових плодових маток високої якості з південних розплідників або виводити їх на спеціалізованій матковивідній пасіці свого ж господарства. На порівняно невеликих пасіках, особливо в районах з досить теплою весною, бджолярі можуть виводити маток-помічниць своїми силами.

на головну