Утримання бджіл у багатокорпусних вуликах

Протягом зими бджоли в міру поїдання корму поступово переходять у другий корпус, зайнятий з осені повністю кормовими запасами. Навесні, при виставці бджіл із зимівника, нижній корпус, як правило, буває порожнім, а гніздо сім’ї з бджолами, розплодом і медом, що залишився зосереджене у верхньому корпусі. Тому замість звичайної кропіткої роботи по скороченню гнізд бджоляр прибирає нижній корпус на склад, і бджоли залишаються в одному корпусі. У компактному 10-рамковому гнізді з низькими рамками бджоли мають хороші умови для вирощування розплоду. Одночасно з видаленням нижнього корпусу треба побіжно оглянути гніздо сім’ї, щоб переконатися, що в ньому достатньо корму і є розплід різного віку. Цим закінчується перша весняна робота з бджолами.

В стільниках одного 10-рамкового корпусу міститься близько 64 тис. комірок. Однієї третини цієї кількості комірок досить, щоб розмістити приблизно 10 кг меду; в інших комірках вільно розміщається розплід, що з’явився в результаті відкладання маткою яєць протягом трьох тижнів. Отже, після зазначеної вище першої весняної роботи на пасіці можна зовсім не турбувати бджіл, як мінімум протягом двадцяти днів.

Для виконання подальших робіт по збільшенню обсягу багатокорпусних вуликів навесні на пасіці треба мати корпуси, споряджені рамками. Одні корпуси повинні бути укомплектовані рамками з сушею і кормом, інші – рамками з вощиною, поставленими упереміж з маломедними рамками; треба мати також корпуси, що містять порожні стільники, і 2-3 рамки з вощиною в кожній. В основному запасні корпуси повинні бути укомплектовані рамками заздалегідь, а ті з них, які звільнилися при весняному скороченні гнізд, очищають і заповнюють навесні.

У другій половині весни, коли сім’ї заповнять перші корпуси, на них ставлять другі. Якщо взятка немає і не очікується найближчим часом, то другі корпуси дають із сушею і кормом. При наявності взятка у других корпусах, крім рамок з сушею, має бути по 2-3 рамки з вощиною. Установкою других корпусів закінчується друга чергова робота з сім’ями бджіл.

Але не завжди перші весняні роботи бджоляра з багатокорпусними вуликами проводяться в такому порядку, як описано вище. Нерідко сильна сім’я до часу виставки із зимівника не встигне повністю перейти в верхній корпус і займає значну частину нижнього. В цьому випадку сім’ю залишають в двох корпусах, обмежившись побіжним оглядом гнізда, щоб переконатися в наявності молодого розплоду і корму. Оскільки матка прагне відкладати яйця у верхній частині гнізда, де тепліше, то поступово нижній корпус зовсім звільниться від розплоду. Пізніше, коли верхній ярус рамок буде повністю зайнятий розплодом і встановиться тепла погода, бджоляр змінює корпуси місцями, тобто корпус, зайнятий розплодом, ставить вниз, а той, який був внизу, поміщає на нього. Таким чином, у верхній частині гнізда виявиться велика кількість вільних стільників (як і при описаному вище способі постановки другого корпусу).

У міру освоєння бджолами других корпусів в них для відкладання яєць переходять також і матки. В кінці весни – початку літа другі корпуси зазвичай заповнюються, різновікових розплодом, тоді як в першому (нижньому) корпусі залишається запечатаний зрілий розплід. В цей час сім’ям дають треті корпуси. Тому що дана робота збігається з початком раннєльотного продуктивного взятка з лісових і лугових медоносів, посівів еспарцету, ранньої фацелії, гірчиці і т.д., В треті корпуси ставлять по 5 рамок з вощиною, чергуючи їх з маломедними рамками і сушею.

Часть пасеки из многокорпусных ульев

Рис. 91. Пасіка з багатокорпусних вуликів

При постановці третього корпусу одночасно міняють місцями попередні два: обидва корпуси з бджолами знімають з підставки (без дна); верхній корпус з молодим розплодом і маткою поміщають вниз; на нього ставлять новий корпус з вощиною, а на самий верх ставлять той корпус зі зрілим розплодом, який до цього був в самому низу. Щоб матка не перейшла для яйцекладки в верхній корпус, між ним і другим корпусом кладуть розділові грати; інакше па медових рамках буде розплід, і це завадить відбору і викачування меду.

Зміна місцями верхнього і нижнього корпусів має велике значення. Якщо залишити корпуси в колишньому положенні, то створюються такі ненормальності: 1) у верхньому корпусі, де багато молодого розплоду і матка продовжує яйцекладку, не буде місця для складання меду; 2) нижній корпус у міру виходу зрілого розплоду спорожніє, і бджоли заповнять стільники пергою, тому що вниз гнізда вони уникають складати мед; 3) середній корпус буде повільно освоюватися бджолами, тому що матка неохоче спускається вниз для яйцекладки. Перестановка корпусів відразу усуває ці недоліки: вгорі по мірі виходу розплоду бджоли складають мед, а матка з нижнього корпусу легко перейде на середній ярус рамок і буде відкладати яйця в свіжовідбудовані стільники. Постановка корпусу, в якому знаходяться рамки з вощиною, врозріз між корпусами з розплодом також має важливе значення. Бджоли не терплять в гнізді будь-якої пустоти, тому такий розрив гнізда «будівельним поясом» змушує родину мобілізувати всі сили на відбудову стільників. Таким чином, описаний вище прийом дозволяє завантажити бджіл в раннєльотний період посиленою роботою по принесенню нектару і відбудові стільників, що відволікає їх від підготовки до роїння. Якщо до того ж вулики заселені сім’ями-помісями, то пасічнику не доведеться витрачати час на вичікування виходу і прибирання роїв.

Залежно від сили раннєльотного взятка через 10-15 днів після проведеного перегрупування корпусів верхній корпус буде заповнений свіжим медом. До цього часу в нижньому корпусі значна частина розплоду виведеться і залишиться кілька рамок зрілої дітки. Щоб і далі підтримувати бджіл у стані інтенсивної роботи, треба виконати нове перегрупування корпусів, що буде четвертою за рахунком роботою бджоляра з початку сезону. Характер цього перегрупування залежить від умов взятка. Якщо до головного медозбору ще далеко і є невеликий продуктивний взяток, то роботу виконують в наступному порядку. Верхній корпус прибирають для викачування меду, а два інших переставляють так само, як і в попередній раз, тобто корпус з молодим розплодом і маткою (колишній будівельний) поміщають вниз, на нього ставлять новий будівельний корпус зі штучною вощиною, накривають його листом розділових ґрат , а на нього поміщають взятий знизу корпус зі зрілим розплодом. В результаті перестановки корпусів сім’я знову буде завантажена інтенсивною роботою.

З настанням хорошого взятка, коли сім’ї приносять в день нектару по 3 кг і більше, сім’ї треба дати четвертий корпус з готовими стільниками і двома-трьома рамками з вощиною. Четвертий корпус ставлять під верхній, зайнятий наприском (рис. 92). Щоб в корпус із сушею, поставлений для складання меду, не проникла матка, треба ізолювати її в нижній частині вулика (розділовими ґратами). Обійтися без такої ізоляції матки можна тільки в умовах бурхливого взятка (наприклад, з липи), коли сім’я за день приносить нектару 8-10 кг і більше; в цьому випадку стільники так швидко заповнюються наприском, що матка зазвичай не переходить в медовий корпус.

Рис. 92. Схема багатокорпусного утримання бджіл.

При сильному взятку двох корпусів для складання меду буває недостатньо: мед в верхньому корпусі ще не встигне дозріти для викачування, а той що знаходиться під ним уже заповнений наприском. В таких умовах, щоб не допустити перебоїв у роботі бджіл, під перші два медових корпуси ставлять третій, з порожніми стільниками. При особливо сильному медозборі навіть при використанні п’яти корпусів мед не встигає дозрівати, і тому сім’ї треба дати шостий і навіть сьомий корпуси з сушею.

Під час головного взятка немає необхідності тримати матку з розплодом в двох корпусах. Тому, як тільки в найнижчому ярусі рамок розплід виведеться (тобто через три тижні після останньої перестановки корпусів), нижній корпус вулика прибирають, видаляють з нього рамки, суцільно зайняті пергою, додають рамки з сушею і дають сім’ї для заповнення медом; матку ж з розплодом залишають в одному нижньому корпусі під розділовими ґратами.

Під час головного взятка один з корпусів з стільниками, суцільно заповненими запечатаним медом, прибирають на склад в якості зимово-весняного запасу корму бджолам. Для цього підбирають корпус з коричневими стільниками, в яких вже вивелося кілька поколінь розплоду.

Після закінчення головного взятка всі медові корпуси з кожної сім’ї прибирають для відкачування з них меду. На нижній корпус, що залишився з розплодом поміщають заготовлену раніше кормову надставку з повними рамками меду (і ділянками стільників з пергою), після чого ніякого складання гнізд у вуликах не потрібно. При заміні ж частини кормового меду цукром кормовий корпус комплектують рамками, зайнятими медом тільки наполовину або навіть на одну третину (на них повинні бути ділянки з пергою), і підготовлену надставку поміщають на корпус з розплодом. Одночасно родині дають цукрову підгодівлю в такій кількості, щоб всі стільники в рамках були суцільно заповнені цукровим медом і запечатані. В цьому випадку бджоли будуть всю зиму харчуватися цукровим медом, а на весну їм залишиться натуральний мед. Одна з переваг такого годування бджіл взимку полягає в тому, що навесні у вуликах немає слідів проносу і пасічнику не доводиться витрачати час на чистку гнізд і вуликів.

на головну