Утримання бджіл у вуликах великого об’єму

Протиройові методи, основані на утриманні бджіл у вуликах великого об’єму без якого б не було поділу та об’єднання сімей, є найбільш прогресивними. Вони повністю відповідають завданню підвищення продуктивності праці бджолярів, тому що вимагають найменших трудових затрат і дають пасічнику можливість обслуговувати велику кількість бджолиних сімей. При цьому відпадає необхідність в постійному перебуванні бджоляра на пасіці, і він отримує можливість обслуговувати кілька пасік, розташованих в різних місцях. Однак на пасіках повинно бути практично повністю ліквідовано природне роїння, чого можна домогтися при утриманні в вуликах великого об’єму сімей-помісей (такі сім’ї зазвичай не виявляють схильності до роїння).

Слід мати на увазі, що застосування даної економічно вигідної системи утримання бджіл може перешкоджати відсутність раннього продуктивного взятка. Щоб усунути цю перешкоду, треба вживати всіх заходів до створення такого взятка шляхом посіву медоносів або організації кочівель, не зупиняючись перед перевезеннями бджіл на далеку відстань (за межі області).

Утримання бджіл у багатокорпусних вуликах – прогресивний спосіб бджільництва, що повністю відповідає вимогам економіки великих промислових бджільницьких ферм. Головна перевага такого утримання полягає в різкому скороченні витрат праці на догляд за бджолами; бджоляр може обслуговувати набагато більше число сімей, ніж при будь-якому іншому способі. Утримання сімей в корпусах, які розміщені один на одному позбавляє бджоляра від виконання дрібних трудомістких операцій. Основні пасічні роботи – скорочення або розширення гнізд, постановка штучної вощини для відбудовування, а також вільних стільників на період медозбору, відбір з вуликів меду і, нарешті, забезпечення бджіл кормовими запасами на зиму – всі ці роботи бджоляр виконує, оперуючи цілими корпусами, що у багато разів скорочує витрати праці.

При багатокорпусному утриманні бджіл основну частину найбільш трудомістких робіт бджоляр виконує в приміщенні. Тут він «заряджає» корпус рамками із сушею, вощиною і запасами корму, підбираючи ці рамки в такому поєднанні, яке потрібне для умов того чи іншого періоду сезону. Подібна зарядка корпусів в приміщенні виконується бджолярем в основному ще до виставки бджіл із зимівника, а також в дні весняної негоди, коли бджоляр вільний від робіт безпосередньо на пасіці. Таким чином, при утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах праця бджоляра стає більш рівномірною, усувається висока напруженість робіт в окремі періоди, що дозволяє пасічнику обслуговувати значно більше сімей, ніж при інших способах утримання бджіл.

на головну