Утримання бджіл у вуликах з напіврамочними магазинами

Як уже зазначалося, в місцевостях з невисоким раннім взятком, за яким не наступає сильний пізньольотний медозбір, двокорпусне утримання бджіл має обмежене застосування, і в багатьох випадках необхідна постановка на вулики напіврамочних магазинів. Навіть в місцевостях з пізнім головним взятком можуть виявитися окремі сім’ї (наприклад, відводки), що зайняли повні гнізда незадовго до головного взятка; на вулики з такими сім’ями доцільно ставити не другі корпуси, а напіврамочні магазини. У зазначених випадках магазини ставлять на вулики незадовго до взяток; бджоли використовують їх тільки для складання меду. Разом з тим напіврамочні магазини можна застосовувати з тією ж метою, що і другі корпуси: у міру розвитку сім’ї на вулик ставлять по дві-три такі надставки, щоб надати сім’ям більший простір для накопичення льотних резервів, відбудування стільників і складання меду (першу магазинну надставку комплектують хорошими темними стільниками з бджолиними комірками). В цьому випадку магазини ставлять на вулик не перед головним взятком, а в кінці весни, як тільки сім’я повністю займе гніздовий корпус. Мета такої постановки магазинів – завантажити резервних бджіл роботою і попередити виникнення ройового стану. Цей спосіб, як і попередні, має протироєву дію тільки при раннєльотному продуктивному взятку, коли сім’ї щодня приносять у вулики хоча б по 1 кг меду і добре будують стільники.

Техніка постановки магазинів полягає в наступному. Спочатку готують необхідну кількість магазинних надставок, укомплектованих рамками із сушею, причому в кожен магазин обов’язково ставлять 3-4 рамки з вощиною, поміщаючи їх між готовими стільниками. Якщо магазини не припускають використовувати для відкладання маткою яєць, то рамок ставлять на дві менше, ніж в гніздо, щоб бджоли відбудували потовщені стільники. У такі стільники матка не може відкладати яйця, і магазини будуть служити тільки для складання меду. Іноді в надставки поміщають лише рамки з вощиною. У цьому випадку спочатку ставлять 12 рамок, а коли вони будуть відбудовані, дві з них видаляють, розсовуючи інші (якщо відразу поставити тільки 10 рамок з листами вощини, то між ними будуть дуже широкі простори і бджоли налаштують додаткові стільники).

Перш ніж ставити магазини, сім’ю ретельно оглядають, щоб переконатися у відсутності ройових маточників. Потім з гнізда видаляють 2-3 рамки з медом, а замість них ставлять стільки ж рамок з вощиною, поміщаючи їх в середній частині гнізда і чергуючи з рамками розплоду. На підготовлене таким чином гніздо ставлять магазин. Іноді при перевірці гнізда (перед постановкою магазина) в ньому знаходять ройові маткові мисочки з личинками або навіть запечатані маточники; в такому випадку ставити магазин пізно, бджоли не перейдуть в нього, і сім’ї надають можливість відпустити рій.

на головну