Утримання бджіл у вуликах лежаках

Місткий лежак має ті ж переваги, що і двокорпусний вулик. У лежаку також є всі умови для вирощування сильної сім’ї бджіл. Великий обсяг корпусу такого вулика дозволяє додавати рамки для розвитку сімей і використання медозбору. Кладка яєць маткою і зростання сім’ї не обмежуються розміром корпусу, і в вуликах-лежаках так само, як і в двокорпусних, накопичується велика кількість розплоду. Сильні сім’ї, вирощені в вуликах-лежаках, збирають багато меду; їх продуктивність буває не нижче, ніж при утриманні в двокорпусних вуликах.

Весняний догляд за бджолами у вуликах-лежаках звичайний. Гніздо ж в цьому вулику розташовується в такий спосіб. Розплід з бджолами-годувальницями і медо-пергові рамки знаходяться в одній стороні вулика, проти льотка. У міру розширення гнізда в ньому збільшується кількість розплоду; він може перебувати на стількох рамках, скільки здатна зайняти матка при найвищій несучості. Рамки, що додаються понад це, служать для розміщення резервів льотних бджіл, що постійно збільшуються і для складання запасів меду. Інакше кажучи, додаткові рамки служать як би бічним магазином сім’ї.

Якщо відповідно до характеру взяток даної місцевості на період головного медозбору потрібно обмежити кладку яєць маткою, то у вулику-лежаку це виконують у такий спосіб. Матку з 2-3 рамками різновікового розплоду поміщають в середині гнізда, а по обидва боки цих рамок ставлять по кілька стільників, наповнених медом і пергою, де матка червити не може. В результаті матка відкладає обмежену кількість яєць, що сприяє накопиченню меду у вулику. Із закінченням головного взятка матці знову створюють умови для гарної яйцекладки, з тим щоб посилити сім’ю в зиму.

При утриманні бджіл у вуликах-лежаках для підвищення продуктивності бджолиних сімей застосовують кілька протироєвих методів. Більшість їх основані на тимчасовому розподілі сімей. При утриманні цілісних родин у вуликах-лежаках в якості запобіжного, відволікаючого бджіл від підготовки до роїння, слід застосовувати разове розширення гнізд, при якому в кінці весни або на початку літа в гнізді проти льотка створюють такі ж умови, як і у знову посадженого рою (рамки з вощиною і порожніми стільниками). Бджоли посилено освоюють цю частину гнізда і будують стільники, що в поєднанні з використанням раннєльотного продуктивного взятка завантажує резервних бджіл інтенсивною роботою і відволікає їх від підготовки до роїння.

на головну