Використання бджолопакетів на місці

У районах, куди надходять пакетні бджоли, завчасно проводять підготовчі роботи: підбирають місця, багаті медоносною рослинністю, готують вулики, утеплення, вощину, рамки зі стільниками (по 12 стільників на сім’ю), необхідний інвентар і тару для меду. Для більшої рентабельності пакетного бджільництва бажано, щоб один бджоляр з помічником обслуговував не менше двохсот сімей. Бджіл, надійшли пересаджують у вулики і дають їм цукрову підгодівлю (по 6 кг на сім’ю).

Досвід використання пакетних бджіл показав, що сформовані з них сім’ї самі по собі зазвичай не встигають достатньо посилитися до головного взятка. Залежить це від того, що протягом перших тижнів в пакетної сім’ї кількість молодого розплоду все збільшується, а маса дорослих бджіл день у день зменшується в результаті їх природного відходу. Вже через 2-3 тижні після пересадки з пакету в вулик в сім’ї починає відчуватися нестача бджіл для годування і обігрівання свіжого розплоду, і матка змушена все більше і більше скорочувати яйцекладку. Критичний період в розвитку сім’ї триває близько місяця. Лише після того як в родині почне зростати кількість бджіл за рахунок зрілого розплоду, вирощеного вже на місці, матка знову поступово збільшує відкладання яєць. Скільки часу триває період зниженої яйцекладки, стільки ж триватиме (з запізненням на 21 день) затримка у зростанні сім’ї. В результаті цього головний взяток застане родину лише в стані початку посиленого зростання, ще не підготовлену до медозбору.

Спеціальні досліди показали, що можна уникнути зазначеного критичного періоду в розвитку пакетної сім’ї і досягти рівномірного, досить високого темпу її росту. Для цього важливо не допустити ослаблення пакетної сім’ї в початковий період її розвитку і замість вимираючих бджіл поповнити її новими, щоб зростаюча кількість розплоду забезпечувала відхід і матка не знижувала яйцекладку.

Поповнювати пакетну родину бджолами треба своєчасно, на певній стадії її розвитку; як передчасне, так і запізніле її підсилювання не дасть потрібного ефекту. Якщо, припустимо, відразу після пересадки пакетної сім’ї в вулик їй додати бджіл з другого пакету і сформувати досить сильну сім’ю, то це не позбавить від настання зазначеного вище критичного періоду в її розвитку. Матка не в змозі розвинути дуже високу несучість і відразу дати так багато молодого розплоду, щоб завантажити велику масу бджіл роботою по його вирощуванню, тим більше що матки, які перенесли транспортування в перші дні досить повільно розвивають яйцекладку до нормального рівня. Отже, в такій штучно посиленій пакетній сім’ї спочатку основна маса бджіл не буде зайнята вирощуванням розплоду. Тим часом час йде, бджоли старіють, відмирають; незайняті роботами у вуликах бджоли посилено літають, зношуються і гинуть від різних випадкових причин. Все це призводить до досить швидкого ослаблення штучно посиленої пакетної сім’ї, і приблизно через 3 тижні, коли в родині накопичиться багато розплоду, в ній вже не буде вистачати бджіл для його виховання, і матка скоротить яйцекладку. Таким чином, передчасне підсилювання пакетної сім’ї створює надлишок бджіл в той період, коли вони не потрібні, а на той час, коли в них буде необхідність, більшість їх відімре.

Вітчизняний і зарубіжний досвід свідчить про те, що підсилювати пакетні сім’ї треба двічі: безпосередньо перед настанням критичного періоду в розвитку сім’ї та через два тижні після першого підсилювання. Конкретні терміни підсилювання залежать від того, що саме використовується для цього – запечатаний розплід або дорослі бджоли. Додавання в сім’ю дорослих бджіл надає негайний ефект, тоді як підсилена запечатаним розплодом сім’я поповнюється бджолами поступово, у міру його виходу, і тільки через 12 днів можна бути впевненим, що всі бджоли із запечатаного розплоду вивелися. Відповідно до цього підсилювання розплодом треба виконувати заздалегідь, приблизно за 12 днів до того, як сім’ї фактично будуть потрібні додаткові бджоли.

Якщо пакети завезені на звичайну пасіку з метою отримати від них додаткову продукцію, то їх підсилюють розплодом від основних сімей. Вулики з пакетними родинами розміщують на пасіці так, щоб кожен з них стояв біля сильної перезимувалої сім’ї, від якої можна брати розплід. Сім’ї, отримані в звичайних шестирамкових пакетах, перший час поповнюються молодими бджолами, що виводяться з власного розплоду, який прибув в пакетах з розплідника. Через два тижні після пересадки в вулики ці сім’ї підсилюють перший раз однією-двома рамками запечатаного розплоду, взятого від основних сімей (якщо рамка заповнена розплодом більш ніж наполовину, то другий ставити не потрібно, при заповнювані ж розплодом однієї третини площі дають дві рамки) . Ще через 2 тижні кожній пакетній сім’ї знову дають 1-2 рамки запечатаного розплоду. Такого підсилювання досить, щоб в пакетній сім’ї матка відкладала багато яєць і надалі йшло рівномірне і швидке накопичення бджіл за рахунок власного розплоду.

Досліди показали, що при дворазовому підсилюванні пакетні сім’ї збирають меду в 2 рази більше в порівнянні з такими ж пакетними родинами, які не отримували підсилювання. Тим часом відбір двох-чотирьох рамок розплоду від основної родини практично не затримує її підготовку до головного взятка (такі сім’ї дають меду всього лише на 4% менше в порівнянні з рівними за силою перезимувалими сім’ями, від яких розплід не відбирали).

У тому випадку, коли на пасіку надійшли сім’ї в безстільникових пакетах, перше підсилювання їх однією-двома рамками запечатаного розплоду виконують тут же при пересадці сімей в вулики (корисно, щоб на рамках було трохи молодих личинок і яєчок). Вдруге такі сім’ї підсилюють розплодом через 2 тижні після пересадки їх в вулики; дуже бажано підсилюють їх ще й третій раз, через два тижні після другого підсилювання. Це дозволить отримати меду від родини з безстільникового пакета не менше, ніж від бджіл з шестирамкового.

Для освоєння природних медоносних багатств тайгових районів пакети з бджолами завозять в необжиті місця, де пасік немає. Сюди доставляють пакетних бджіл тільки для створення сезонних пасік, щоб після використання медозбору всі сім’ї ліквідувати, не витрачаючи корм на їх зимове утримання. У даних умовах через відсутність основних сімей підсилювати пакетних бджіл розплодом неможливо. Для поповнення їх бджолами необхідно виписувати з розплідників безматочні безстільникові пакети. Бджолами одного такого пакету можна підсилити дві сім’ї. Замовляють безматочні безстільникові пакети розплідникам з таким розрахунком, щоб вони надійшли в два терміни: одна партія через 2 тижні, а друга – через місяць після отримання основних пакетів.

Застосування описаних вище способів дає можливість до головного взятка наростити в пакетних родинах по 3-4 кг бджіл.

З початком цвітіння основних медоносів в сім’ях відшукують маток і укладають їх в клітки, щоб бджоли не відволіклися для відгодівлі розплоду, який тепер вже не потрібен, тому що після взятка сім’ї будуть ліквідовані. Перед головним медозбором на вулик кожної сім’ї ставлять надставки (корпуси, магазини) із сушею. Вибирати з вуликів мед під час медозбору не слід (що пов’язано із зайвими витратами праці і заважає роботі бджіл), тому на кожну сім’ю треба заготовити такий запас стільників, якого вистачило б для складання всього принесеного у вулик нектару до кінця взятка.

Після закінчення медозбору з кожного вулика відбирають всі рамки з медом, а бджіл закурюють. Для цього вулик щільно закривають, щілини замазують глиною, в розпалений димар кладуть 15- 20 г сірки або 10-15 г азотнокислого амонію і сильно прокурюють бджіл у вічко, після чого льоток щільно закривають. На наступний день мертвих бджіл змітають з вуликів в ящик, відносять за межі пасіки і закопують в землю. Всі стільники сортують, негідні перетоплюють на віск, а хороші прибирають в вулики, прокурюють сіркою від воскової молі, захищають від проникнення мишей і залишають до наступного року в пасічному будиночку. Важливо при цьому залишити до наступної партії пакетних бджіл частину стільників з медом і пергою.

на головну