Виробництво нових сімей для формування пакетів

Пакетне бджільництво може давати високий дохід тільки в тому випадку, якщо пакети з бджолами прибудуть на місце їх використання на самому початку бджільничого сезону, але ніяк не пізніше першої декади травня. Отже, з південних районів пакети треба відправляти в третій декаді квітня і найпізніше – в перших числах травня. Хоча на півдні весна починається рано, але, щоб виростити нові сім’ї до зазначеного терміну, треба готуватися до цього заздалегідь, ще в попередній сезон.

Способи отримання нових сімей для заселення пакетів розрізняються залежно від особливостей медозбірних умов і виробничих завдань, які стоять перед бджільничою фермою. Якщо в даному районі є досить сильний пізньольотний медозбір, наприклад з соняшнику, гречки, липи, каштана, степового різнотрав’я, то виробництво пакетних сімей бджіл треба поєднувати з отриманням значних кількостей товарного меду. У подібних умовах отримання пакетних бджіл можна організувати в такий спосіб.

У другій половині сезону від кожної основної родини створюють нуклеус на трьох рамках з плідною маткою. Нуклеус поміщають поруч з основною сім’єю в тому ж вулику за фанерною перегородкою вічком в зворотну сторону. Найбільш зручно це робити в вулику-лежаку, де достатньо місця для подальшого розвитку і основної родини, і нуклеусної сімейки. Навесні нуклеус підсилюють двома-трьома рамками з розплодом і бджолами, взятими з основної сім’ї (матку в нуклеусі тимчасово накривають великим ковпачком, щоб її не вбили бджоли, які додаються). Таким чином, навесні в лежаку одночасно розвиваються дві сім’ї – основна і її відводок. За 4-5 тижнів відводок посилиться і займе не менше восьми рамок.

Заздалегідь визначивши термін формування пакетних сімей, приступають до виводу маток, приурочивши його до цвітіння різних весняних дерево-чагарникових медоносів і садів (на півдні вони цвітуть у квітні). Роблять це з таким розрахунком, щоб до часу формування пакетів були готові зрілі маточники. Підсилені відводки використовують для заселення фанерних пакетів, що відправляються господарству-замовнику. Щоб в пакети потрапило якомога більше молодих бджіл, заселяють їх в хороший льотний день. Оскільки беруть тільки 1,5 кг бджіл (6 рамок), то від використаного відводка у вулику залишиться 2-3 рамки з розплодом і бджолами. Із залишку сімейки створюють нуклеус, додавши йому рамку, заповнену кормом. Нуклеусу дають зрілий маточник і гніздо ретельно утеплюють. Догляд за такими нуклеусами звичайний (див. стор. 213). Коли молода матка заплідниться і почне відкладання яєць, сімейці додають 2 рамки зі зрілим (на виході) розплодом з основної сім’ї; в подальшому її використовують як матку-помічницю для вирощування додаткових бджіл до основного медозбору з літніх медоносів.

З початком головного взятка матку відводка відокремлюють з маленьким нуклеусом на дві рамки, розташовані біля бічної стінки вулика, а відводок об’єднують з основною сім’єю. В результаті цього до медозбору виходить дуже сильна сім’я, яка займає повністю вулик-лежак. Якщо взяток досить сильний, то на вулик ставлять піврамочний магазин. Після використання медозбору нуклеус із запасною маткою підсилюють рамками зі зрілим розплодом, готуючи до зими, і дають йому в запас корм. Навесні такий нуклеус служить основою для створення пакетної сім’ї бджіл.

При такому способі пакети з бджолами отримують не тільки без зменшення сили сімей до медозбору, але зі значним їх збільшенням в порівнянні з загальноприйнятим утриманням бджіл. Та невелика кількість бджіл і розплоду, яку брали з основної сім’ї для весняного підсилювання перезимувалого нуклеуса, згодом з великим надлишком компенсується додатковим нарощуванням бджіл від молодої резервної матки і приєднанням відводка до основної родини. Ці додаткові бджоли, працюючи на взятку, створюють прибавку меду, яка покриває витрати корму на зимове утримання нуклеусів. При подібному веденні справи звичайні південні пасіки можуть від кожної родини отримувати за сезон по одному пакету бджіл без шкоди для медозбору і запилення сільськогосподарських культур.

У найпівденніших частинах країни є райони з розвинутим садівництвом, а місцями з великими масивами цитрусових культур. Всі ці насадження цвітуть і виділяють нектар навесні і вимагають великої кількості бджіл для запилення. Спостерігається тут також хороший весняний взяток з дикорослих дерено-чагарникових медоносів. Завдяки дуже ранній весні тут створюються особливо сприятливі умови для раннього весняного нарощування бджіл і виробництва пакетних сімей. Влітку ж можливості для медозборів обмежені, і поєднувати виробництво пакетних бджіл з отриманням значної продукції меду не вдається. Однак з тієї ж кількості основних сімей тут можна отримати в 2-3 рази більше пакетів з бджолами, ніж в попередніх районах.

У цих умовах основну сім’ю і нуклеус, поміщений поруч з нею в вулику-лежаку, до зими готують так само. Навесні (в березні) з початком регулярного льоту перезимувалих на волі бджіл і з появою підтримуючого взятка нуклеус підсилюють бджолами і розплодом від основної родини, щоб обидві матки нормально відкладали яйця, а бджоли інтенсивно вигодовували розплід. Для посилення яйцекладки маток сім’ям дають спонукальну підгодівлю.

Вибравши період з хорошим підтримуючим взятком, приступають до штучного виводу маток. Важливо, щоб до часу формування пакетів вони запліднилися (тримають маток до їх запліднення в маломірних нуклеусах). Як тільки сім’ї досить посиляться, а в нуклеусах з’являться плідні матки, від кожної з двох сімей, які перебувають в лежаку, беруть бджіл і розплід без маток і формують два пакети, забезпечивши їх виведеними плодовими матками. Якщо після цього в кожному відділенні вулика залишиться досить бджіл для догляду за розплодом, то обидві сімейки залишають для подальшого самостійного розвитку; якщо ж бджіл залишиться мало, то їх об’єднують в одну родину, в якій створюються кращі умови для інтенсивного відкладання маткою яєць. Матку ж, що звільнилася передають в один з формованих пакетів.

Після формування пакетів у вулику від двох маток залишиться 5-6 і більше рамок з різновіковим розплодом, який буде виводитися протягом 21 дня, в результаті чого у вулику додасться 2-2,5 кг бджіл. Таким чином, через 3 тижні після заселення першої партії пакетів можна з того ж вулика взяти бджіл для формування і відправки замовнику ще одного – двох безстільникових пакетів без маток (про значення таких пакетів див. стр. 255 і 258). В результаті від однієї сім’ї з нуклеусом вдається отримати 2 ранніх пакета з плодовими матками і, крім того, 1-2 безстільникових пакети з бджолами без маток. Оскільки після всіх цих операцій попереду залишається тривале південне літо з невеликим взятком, то ослаблені відбором розплоду і бджіл сім’ї знову поступово відновлять силу і зберуть корм на зиму.

Природні, медозбірні і господарські умови південних районів дуже різноманітні, в зв’язку з чим способи отримання бджіл для пакетів слід уточнювати і змінювати, вишукуючи найкращі варіанти. Наприклад, у вулику-лежаку можна залишити на зиму 3-4 невеликі сімейки (кількість їх залежить від розмірів вулика), з тим щоб навесні вони розвивалися самостійно. Потім, використавши кожну сімейку і її матку для заселення пакетів, збирають із залишків бджіл і розплоду стільки ж нуклеусів; кожному нуклеусу дають зрілий маточник і надають протягом усього літа можливість розвиватися і збирати на зиму запаси корму. У районах, де навесні потрібно багато бджіл для запилення садів, а влітку немає сильного медозбору, будь-яке господарство може застосувати і такий простий спосіб виробництва пакетів. Навесні, після використання бджіл на запиленні садів, від кожної з виділених для цього перезимувалих сімей беруть необхідну кількість бджіл, розплоду і матку для заселення пакета, а з решти родини формують нуклеус і дають йому зрілий маточник із заздалегідь підготовленої сім’ї-виховательки. Оскільки попереду ще друга половина весни і все літо, то нуклеус знову виросте в нормальну сім’ю і збере корм для короткої південної зими, що дозволить навесні знову повторити ту ж операцію. Одним словом, способи виробництва пакетних сімей різноманітні, застосовувати слід ті з них, які краще відповідають даним умовам.

При виробництві та відправці за призначенням пакетів з бджолами важливо мати на увазі, що внаслідок слабкої зимостійкості бджіл південних рас завозити їх в райони півночі, Уралу і Сибіру заборонено. Заборона основана на тому, що навіть при короткочасному використанні південних бджіл (з закурюванням після медозбору) вони через трутнів, запліднюючих маток, можуть змінити місцеву популяцію бджіл і послабити їх зимостійкість. Тим часом саме тут зосереджені величезні масиви природних медоносів, для використання яких необхідно отримувати пакетні сім’ї. Для усунення цього протиріччя південним розплідникам слід організувати спеціальні ізольовані пасіки для виведення маток середньо раси і при формуванні пакетів підсаджувати їх туди.

Щоб при заселенні пакетів в них не потрапили кавказькі трутні, треба пропускати бджіл через розділові грати. Хоча робота дещо ускладниться, але зате господарства, що використовують завезених пакетних бджіл на медозборі, будуть гарантовані від метизації місцевих бджіл з південними.

на головну