Підготовка та транспортування бджіл в пакетах

Для перевезення бджіл на далеку відстань застосовуються шестирамкові пакети (рис. 93). У такий пакет поміщають 1,5 кг бджіл, 2 рамки запечатаного розплоду, 4 кг меду і пергу. При заселенні пакетів бджолами користуються стрілочними вагами вантажопідйомністю до 15 кг і спеціальною воронкою з білої жерсті (вона прямокутної конусоподібної форми; нижній край її щільно входить в пакет). У пакет поміщають рамки з розплодом, медом і пергою (їх закріплюють), встановлюють воронку, все це разом ставлять на ваги і зважують. Потім з рамок через лійку струшують в пакет 1,5 кг бджіл і пускають матку. Прибравши воронку, пакет швидко закривають фанерною кришкою і забивають її цвяхами.

Продольный и поперечный разрез пакета для дальней транспортировки пчел

Рис. 93. Поздовжній і поперечний розріз пакета для далекої транспортування бджіл (1 – темна вентиляція; розміри в мм).

Щоб заощадити час, досвідчені працівники заселяють пакети без зважування бджіл, визначаючи їх кількість на око по щільності обсиджування рамок, що при відповідному навику дає задовільний результат. Все ж, щоб уникнути помилок і претензій з боку одержувачів пакетів краще користуватися вагами.

На кришці кожного підготовленого до відправки пакета повинна бути позначена адреса одержувача і попереджувальний напис великими буквами: «Обережно! Верх! Живі бджоли. На сонці не тримати! Не перевертати! »

Для перевезення бджіл в пакетах треба завчасно замовити вагони-льодовики. На станцію відправлення пакети доставляють на автомашинах в день подачі вагонів. Тримати пакети на сонці в жарку погоду не можна. У чотиривісний вагон встановлюють 250-300 шестирамкових пакетів один на одного рядами з проходами між ними. Щоб при поштовхах вагона пакети не зміщувалися, їх закріплюють рейками.

Найбільш досконалим способом далеких перевезень бджіл служить доставка їх в транспортних літаках. Вона цілком себе виправдовує, тому що час перебування бджіл у дорозі скорочується у багато разів, в результаті чого зменшуються непродуктивні витрати корму; крім того, доставлені в нове місце сім’ї отримують більше часу для розвитку. Транспортування бджіл в літаках йде спокійно, без поштовхів; сім’ї при цьому не страждають від спеки.

Поряд з використанням звичайних шестирамкових пакетів в даний час рекомендується транспортувати бджіл без стільників (на положенні рою). Для цього сім’ї поміщають в невеликі пакети, де бджоли харчуються цукровим сиропом зі спеціальних годівниць. Безстільниковий пакет являє собою фанерний ящик (рис. 94), у якого одна з бічних сторін відкрита і заґратована дротяною сіткою з розміром вічок 3х3 мм. Пакет має такі зовнішні розміри (мм): довжина 280, висота 250 і ширина 150. У такому пакеті можна транспортувати 1-1,5 кг бджіл. Для перевезення сім’ї більшої ваги треба пропорційно подовжити пакет при тій же його висоті і ширині.

Як годівниця в безстільниковому пакеті застосовується звичайна літрова скляна банка; в неї входить 1350 р цукрового сиропу 60-відсоткової концентрації, що з урахуванням запасу меду в медових зобиках забезпечує бджіл кормом не менше ніж на тиждень. Банку заповнюють сиропом до країв і щільно закупорюють стандартною капроновою кришкою. Для постійного дуже повільного витікання корму в кришці попередньо пробивають два отвори діаметром 0,8 мм. Годівницю перекидають догори дном і щільно вставляють в утримувач (див. Рис. 94).

Бессотовый пакет для транспортировки пчел

Рис. 94. Безстільниковий пакет для транспортування бджіл (розміри в мм).

Необхідну кількість бджіл струшують в пакет з рамок через спеціальну лійку. Для транспортування пакетів їх з’єднують попарно, скріплюючи рейками на цвяхах, причому важливо, щоб сітчасті стінки кожної пари пакетів були звернені один до одного, а між ними залишався вільний простір шириною 12 см. У цьому випадку в дорозі повітря безперешкодно надходить до бджіл, і, крім того, досягається деяке притінення сітки від світла.

Транспортування бджіл в безстільникових пакетах в перспективі повинно набути широкого застосування. При нормальній організації справи господарства, які отримують пакети для використання бджіл на медозборі (з подальшим їх закурюванням), повинні підготувати все необхідне для утримання бджіл, що надійшли, в тому числі і достатній запас стільників. Останній буде все збільшуватися в результаті щорічної відбудови рамок в пакетних родинах. Отже, в перспективі господарства, які замовляють бджіл, не будуть відчувати необхідність в отриманні стільників з кожним придбаним пакетом, тим більше що від цього вартість купованих бджіл набагато зростає. З іншого боку, південні господарства – постачальники пакетів, відправляючи з ними щорічно велику кількість відбудованих рамок, відчувають труднощі в підтримці нормальної забезпеченості стільниками основних сімей; через цю обставину стримується розширення виробництва пакетів на півдні, тому що комплектування від кожної перезимувалої сім’ї двох-трьох пакетних сімей ускладнюється.

Зазначені недоліки усуваються при виробництві бджіл в безстільникових пакетах. Важлива перевага таких пакетів полягає ще і в тому, що вартість їх виробництва значно нижча вартості виробництва пакетів з стільниками, а завдяки малому обсягу, полегшеній вазі і хорошій транспортабельності різко знижується оплата тарифу за доставку їх господарствам-покупцям. Крім того, транспортування бджіл в безстільникових пакетах зменшує небезпеку поширення заразних хворіб бджіл.

Результати відповідних дослідів свідчать про можливість і доцільності доставки в безстільникових пакетах лише робочих бджіл без маток. Безматочні сім’ї бджіл у пакетах витримують транспортування на великі відстані, доходять до місця призначення благополучно, зберігаючи нормальну життєдіяльність. Бджіл з таких пакетів використовують на місцях для посилення отриманих раніше пакетних сімей з матками.

на головну